ÜLKECE YAĞMUR DUASI

Selamün aleyküm

Her ne kadar bölgemiz kurak geçmiş olsa da, bu konu biraz sıkıntılı :) 2018 yılı idi galiba, yine böyle kuraklık var. Hep birlikte Dua ediyoruz, Ya Rabbi üzerimize yağmur yağdır diye. Tabi o sene yağmadı...

Sonraki sene birçok kişi daha ürünlerini ekmediği halde yağmurlar bi başladı, bir yağdı bir yağdı. Pamuk ve mısırlar tarlada kaldı, millet şubata doğru ancak tarlaya girip ürünü biçebildi.

Velhasıl kelam; Dua edeceksek (ki etmeliyiz), Dua ederken ne istediğimizi bilerek Dua edelim. Ben şöyle diyorum; Ya Rabbi sen biliyorsun, sen görüyorsun :)

Selamün aleyküm

Her ne kadar bölgemiz kurak geçmiş olsa da, bu konu biraz sıkıntılı :) 2018 yılı idi galiba, yine böyle kuraklık var. Hep birlikte Dua ediyoruz, Ya Rabbi üzerimize yağmur yağdır diye. Tabi o sene yağmadı...

Sonraki sene birçok kişi daha ürünlerini ekmediği halde yağmurlar bi başladı, bir yağdı bir yağdı. Pamuk ve mısırlar tarlada kaldı, millet şubata doğru ancak tarlaya girip ürünü biçebildi.

Velhasıl kelam; Dua edeceksek (ki etmeliyiz), Dua ederken ne istediğimizi bilerek Dua edelim. Ben şöyle diyorum; Ya Rabbi sen biliyorsun, sen görüyorsun :)
Rabbim kalbimizi biliyor reis 😀

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli

Dua etmeden önce hava durumuna bakıyorlar yağış varsa bil ki dua edilir😝😝😝
O işler öyle olmuyor yalnız. Hava durumlarında %100 gösteren ne yağışlar vardı tutmadı bu sene. Kasım ayından beri hava tahminleri tutsaydı Metrekareye 1ton yagis vardı. Şu konuyu bari trollemeyin arkadaş milletin manevi duyguları ile dalga geçer gibi. Bir duaya çıkılsa sizin gibiler yüzünden kabul olmaz.

Bence ülkece bir yağmur duası etmeliyiz bu konuyu sosyal medyalarımız da da paylaşalım
Valla yapılması gerekiyor. Rabbim isterse verir. Güzelce, dua ile kalpten istemek lazım. Biz aciz insanların Allah'ın merhametine sığınmaktan Başka yapacağı bişey yok. Böyle dönemler ders almak açısından önemli. Verirse yine Rabbim verir.

Bizim buralar bile kuraktan kırılıyor. Geçen hafta 4-5 gun lodosla beraber 33-34 dereceleri gördük. Buğdaylarin %80i bayrak yaprağı çıkarmadan Başak çıkardı. Bir işaret parmağı kadar yaprak var. Kardeşleri öldü seyreldi. Başaklari da o seyreklige rağmen küçük. Mayıs kuragindan kaçmak için çok çaba gösterdim ben bu sene nispeten erkenci olanlar biraz kendini kurtardı gibi. Ama onlar da yagis olmazsa gösterdiği taneyi doldurmaz gibi. Şu dönemde toprak 20-30cm çatlak. Yağis olmazsa bu sene çiftçinin işi çok bozuk. Bugday fiyatı 2.5olsa ne yazar 3 olsa ne yazar.

Bizim buralar böyleyse İç Anadolu Güney Doğu falan nasıldir düşünmek bile istemiyorum Allah cümlemizin yardımcısi olsun. Toplu yapabilsek keşke ama heryerde yağmur duası bireysel bile olsa yapilmali. Kibri bırakmak, paylaşmak, öksüz yetim sevindirmek sadaka zekat vermek şart. Biz insanoğlu işte musibet olmadan hatırlamiyoruz bazı şeyleri. Allah hayırlısı neyse onu versin inşallah.

O işler öyle olmuyor yalnız. Hava durumlarında %100 gösteren ne yağışlar vardı tutmadı bu sene. Kasım ayından beri hava tahminleri tutsaydı Metrekareye 1ton yagis vardı. Şu konuyu bari trollemeyin arkadaş milletin manevi duyguları ile dalga geçer gibi. Bir duaya çıkılsa sizin gibiler yüzünden kabul olma

O işler öyle olmuyor yalnız. Hava durumlarında %100 gösteren ne yağışlar vardı tutmadı bu sene. Kasım ayından beri hava tahminleri tutsaydı Metrekareye 1ton yagis vardı. Şu konuyu bari trollemeyin arkadaş milletin manevi duyguları ile dalga geçer gibi. Bir duaya çıkılsa sizin gibiler yüzünden kabul olmaz.
Duaların kabul olmama sebebinide bulmuşun sebepler sonuçlar ortadayken neden yağmur bekliyorsun ki her şey dua ile olmaz vatan talan altında allah az bile yapıyor 😝🤪

Arkadaşlar artık yağmur yasada fayda etmeyecek duruma geldi ekinler galıba ve ya çok az bir etkisi olur sizce bundan sonra ne yapılabilir 300 dekar kadar ektik bu sene zannımca 300 den fazla da ekilecek tarla var bununla nasıl mücadele edilir nasıl olur sizce devletimi destekler bizi

• Üzgün
Tepkiler: ziyaretci32
Arkadaşlar artık yağmur yasada fayda etmeyecek duruma geldi ekinler galıba ve ya çok az bir etkisi olur sizce bundan sonra ne yapılabilir 300 dekar kadar ektik bu sene zannımca 300 den fazla da ekilecek tarla var bununla nasıl mücadele edilir nasıl olur sizce devletimi destekler bizi
Devlet en fazla kredi öteler . Başka bir destek bekleme... Ekinler çok güzel dediğinde iç Anadolu yu Mayıs Haziran yağışları belirler demiştim Allah tan ümit kesilmez...

Okumanızı tavsiye ederim.
Bu sene emsalsiz bir gıda kıtlığı olacağı aşikar. TMO piyasada göz açtırmadan ürün toplamalı. Hele esnaf alsın bakarız derse bu kış buğdaydan tutun mercimeğe kadar her şey ateş pahası olur. Dün çalıştığım ilçeye tamı tamına 37 saniye yağış düştü. Allah hayırlısını versin lakin durumlar iç açıcı değil.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca