Yagmurlama Sulama Projesi Hakkında

Merhaba arkadaşlar tarlaya yağmurlama projesi çizerek görseldeki gibi büyük tabanca kullanarak sulama düşünüyorum
En verimli sulama için proje çizmek istiyorum açıkta yer kalmadan sulama yapmak için
en basit bilinen bir program var mıdır ?

Resimler ve ekler

• sulama.png
    sulama.png
    679.4 KB · Görüntüleme: 78
Tarla en boy orani sulanacak ürün toprak yapisi kot farki su miktari nedir ?
boy 405 metre
en 76 metre
kot farkı yok
Elimde yarı çapı 50 metre atan büyük fıskiye var 1 adet
50 adet de normal yağmurlama fıskiyesi var

ben 50 metre atan fıskiyeyi kullanmak ısıtıyorum ancak dairesel suladığı için açık yer kalıyor onun için bir sulama projesi çizmem gerekiyor ama nasıl yapacağım bilmiyorum.
su basınçlı olarak geliyor o yüzden debisini bilmiyorum
şöyle izah edeyim tarlanın dibinde su çıkışı var 3 saat boyunca 25 fıskiye çalıştırdı 10 metre atıyordu fıskiye suyu ama 3 saat sonra aynı sulama hattı 10 fıskiye çevirmiyordu
ama diğer su çıkışımız 35 fıskiye hep çalıştırdı hatta gece 28 fıskiyeye düşürünce onu sıfır 75 lik borumuzu patlattı basınctan
yani anlayacağınız su dağınık geliyor ama biz standart olarak düşünelim.

Standart düşünürsek jet 50 50 metre atar diyelim ayni sira üzerinde 2 yağmurlama arasi en fazla ruzgarda olmasa 50×1.4=70 metre olur üzerine çikilirsa daireler birbiriyle kesismeyebilir kuru yer kalir tarlanin ortasina kurulsa sulaya sulaya gidersiniz tabi rüzgar sulama performasini etkiler

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin 58 58
ürün ayçiçek geçen hafta ektik 2. ürün olarak
mecbur suluyoruz hem boru taşıma işi çok yoruyor hem pislik çok gelip tıkanıyor bari bunların agzı büyük oldugu için tıkama yapmaz diye de düşnüyorum
Tıkanma kolay kolay olmaz ama ay çekirdeğini cok kolay yere yatırır özellikle toprak ıslanınca gövdenin kalın ve uzun oluşu kök yapısınında cok fazla sağlam olmamasından dolayı bitki yi sıkıntıya sokar

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Tıkanma kolay kolay olmaz ama ay çekirdeğini cok kolay yere yatırır özellikle toprak ıslanınca gövdenin kalın ve uzun oluşu kök yapısınında cok fazla sağlam olmamasından dolayı bitki yi sıkıntıya sokar
hocam su dengesiz geliyor gece sıfır arılı 2.5 luk boruyu patlattık
düşünün gelen basıncı
ama bir bakıyorsunuz 10 fıskıye zor çeviriyor
o yuzden buyuk fıskıye ile bir an önce suyun basıncı gece varken sulamak istiyorum
suyumuz 4 gun gelıyor 4 gun gelmıyor cunku