Yapraktan potasyum

Yapraktan defalarca makroelement ( azot, fosfor, potasyum gibi) vermiş biri olarak faydasını görmedim. Bunlar topraktan kilolarca kaldırırken gramlarla yapraktan atılan gübrenin yararı olmuyor.

Ama toprakta uygun şartlar yoksa ( pH, katyon değişim kapasitesi, elementler arası antagonizm gibi) mikroelementler yapraktan verilebilir diye düşünüyorum.

Bu yıl olması gerektiği gibi gerçek bir toprak analizi yaptırdım.. tarlalarımın bir kısmında noksanlık değilde bitkiye yarayışlı halde olmayan dolayısıyla bitkinin ihtiyacını karşılamayan şekilde bir potasyum eksikliği tespit edildi ..bende topraktan vermeye geç kaldigimdan yapraktan verebilirmiyim diye düşündüm ama sizinde belirttiğiniz gibi makro elementlerin yapraktan ihtiyacı karsilamayacak kanısna vardım ve uygulamadım.. yanlız hububat tarımı için potasyumlu gübre kullanımı ile ilgili konu açacağım ileriki günlerde

Aynen öyle çok doğru bir karar toprağınızda ki bağlanmış potasyumu çözmek için organik madde düzeyini arttırmalı ve tavsiyelere göre gübre kullanmanız gerekicek. Potasyum yapraktan uygulaması sizin tabana uyguladığınızın yanına bile yaklaşamayacaktır zaten sadece mikro elementleri yapraktan uygulamaniz tavsiye ediyorum diğer türlü NPK lı yaprak gübrelerinin gözle görünen faydası çok az diyebilirim kendim denemis ve gözlemlemiş olarak.

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Bu konuyu tekrar gündeme getirmek istedim..
Hububatta potasyumlu gübre kullanmıyoruz..
Topraklarımızın da potasyum açısından zengin olduğu kanısı var..
Ancak kimyasal gübrelerin kullanımı ile potasyum yarayışsız hale gelmiş olabilir düşüncesiyle yapraktan potasyum vermeyi düşünmekteyim..
Ancak verime kaliteye ne kadar katkısı var kullanan arkadaşların tecrübelerini belirtmesi ricamdır..

Bu konuyu tekrar gündeme getirmek istedim..
Hububatta potasyumlu gübre kullanmıyoruz..
Topraklarımızın da potasyum açısından zengin olduğu kanısı var..
Ancak kimyasal gübrelerin kullanımı ile potasyum yarayışsız hale gelmiş olabilir düşüncesiyle yapraktan potasyum vermeyi düşünmekteyim..
Ancak verime kaliteye ne kadar katkısı var kullanan arkadaşların tecrübelerini belirtmesi ricamdır..

Hocam şu anda yapraktan aminoasit+çinko+demir+fosfor verme dönemi.Yapraktan potasyum uygulamak istiyorsan buğdayın başaklanma dönemini beklemen gerek.
Faydalılık konusuna gelince.Kaliteli ürünler kullanıldığı takdirde fayda görürsünüz.Sana örnek teşkil etmesi açısından bizim bölgemizde soğanın bilek büküp kurumaya geçmesi için son suda potasyum verilir.Sulamayla değil yapraktan verdiğimiz takdirdede güzel sonuç alıyoruz.Hemde yapraktan 4 de 1 oranda kullanarak.

Hocam şu anda yapraktan aminoasit+çinko+demir+fosfor verme dönemi.Yapraktan potasyum uygulamak istiyorsan buğdayın başaklanma dönemini beklemen gerek.
Faydalılık konusuna gelince.Kaliteli ürünler kullanıldığı takdirde fayda görürsünüz.Sana örnek teşkil etmesi açısından bizim bölgemizde soğanın bilek büküp kurumaya geçmesi için son suda potasyum verilir.Sulamayla değil yapraktan verdiğimiz takdirdede güzel sonuç alıyoruz.Hemde yapraktan 4 de 1 oranda kullanarak.
Anladım ..teşekkür ediyorum verdigin bilgiler için ..

• Beğen
Tepkiler: 5450_MF

humagro diye bir gübre var değisik bi teknoloji si var taban gübreside yaprak da sıvı firmanın ürünlri çok kücük dozda cc lerde uygulanıyor topraktan da yapraktanda alımı hızlı ama bir türlü alıp denemek nasip olmadı. bir bak arastır kafana yatarsa
https://www.spnagro.com/
Teşekkür ederim kardsm
Bakayım bi