yardım inek tohum tutmuyor?

Ynt: yardım inek tohum tutmuyor?

selam arkadaşlar konuyla biraz alakasız ama bizim düce ilk doğumunu yaptı fakat sütünü sağdırmıyor hayvan huylanıyo galiba tekmelik falan takıoz yok fayda etmio başka neler yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim acemi sayılırım bu işte

aegean link=topic=44807.msg431631#msg431631 date=1312656066' Alıntı:
selam arkadaşlar konuyla biraz alakasız ama bizim düce ilk doğumunu yaptı fakat sütünü sağdırmıyor hayvan huylanıyo galiba tekmelik falan takıoz yok fayda etmio başka neler yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim acemi sayılırım bu işte
arkadaşım sağımhane tipi bir yer olsada orada sağsan delide olsa sıkıntı çıkarmaz sadece delilik yapıyorda sağdırmıyorsa 5-10 günlük bir çabayla alıştırabilirsin yada basitbir sağım yeri yapıp birkaç ineği sağım hane tipi şekilde sıkıştırıp sağarsan sıkıntı çıkarmaz,sağımda sütünüde vermiyorsa damardan 10 saniyede 2gr aksitoksin vurursan hayvan istemesede sütü iner.

döl tutmama sorunlarının en başında brusellozis virüsünün yaptığı brusella hastalığıdır arkadaşlar çok dikkatli olun . bunu anlamak için tarım ve köy işleri bakanlığına dilekçe veriyosunuz adamlar gelip bütün ineklerden kan tahlili alıyo ve bir müddet sonra hastalıklı inek varsa fiyatını size biçiyo ve hastalıklı ineklerinizi imha etmek için götürüyo.kesinlikle bu döl tutmama sorununu yabana atmayın arkadaşlar aklınızda bulunsun !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ben brucella ya ihtimal vermiyorum.Neden diye sorarsan sanırım arkadaş o hayvanın sütünden içiyor,peynir yoğurt yapıyor.Bi kere öyle birşey olsa arkadaşımızında hayatı tehlikede olurdu!!!Bence İBR ' dir diye tahmin ediyorum.Eğer İBR ' ise ya kurbana kadar etlik besle yada ne yap ne et o hayvan sat...Ama kasaba değil

TT 55 link=topic=44807.msg420136#msg420136 date=1308852945' Alıntı:
Arkadaşlar size sorarım.10 tane ineğiniz var.ve para ihtiyacınız var.en gözde bol sütlü ineği mi satarsınız.yoksa en yaşlı en verimsiz ineği mi.bu sorunun cevabı bellidir.

İnek yada düve satan kişinin bilhassa damızlık satıyorsa.hayvanın geçmişini doğru aktarması lazım.çünkü sattığınız insanı kandırırsanız aldığın paranında hayrını görmezsin.

ineklerin ve düvelerin tutmama problemi bizdede oluyor.her yıl bir kurbanlık mutlaka çıkar.bunların başlıca sebepleri.
düve iken sırf arpa ile beslenip yumurtalıkların yağlanması.
düveye doğuramayacağı büyük cins bir buzağı konularak doğumun zor geçmesi ve ya ölüm yada kısırlaşma.
doğumdan sonra eşin (çara) düşmemesi ve içeride çürümesi.
gibi bir sürü sebepleri var.
ben şahsen 3 kere suni tohumladıktan sonra birde danaya veririm.tutmazsa satarım.çünkü 60 tl den aşağı tohum yapmıyorlar.işletmeni zarar hanesine yazılıyor.
gecen gun adam ballandıra ballandıra anlatıyo şöle kandırdım bole kekledım degerınden 600 fazla sattım alan adam ayvayı yedı vs . kalk str gıt yanımdan dedım agzın ustune cakı cakı verırım senın dedım hayvancıların cogunun ondandır ıkı yakasının bı araya gelmemesı nerde sen gıbı delıkanlı adam dogruyu sölecek *098*-