Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Tahıllar %60'ı geçmemeli diye biliyorum.
Buğday ve mısır kolay çözünen nişasta bakımından riskli. Mısır o kadar değil ama buğday tehlikeli bir hammadde. Mısır ile buğday besin değeri olarak eşdeğer. Onun için tehlikeli olan buğdayın miktarını azaltması sebebiyle rasyona mısır da ilave etmek doğru olur.
Ben kendi uygulamamda %30 arpa, %15 buğday, %15 mısır şeklinde kullanıyorum. Mısırım az olduğunda buğdayı çok arttırmamak için arpayı %40 yapıp buğdaya sadece %5 ilave ediyorum.
Çünkü arpa çok güvenilir bir hammaddedir. Rasyonda ne kadar kullanılırsa kullanılsın hiçbir sorun olmaz.
Diger yuzde 40 i kac olmali baris abi

Arpa 400 kg.
Buğday 200 kg.
Kepek 120 kg.
Ayçiçek küspesi 125 kg.
Pamuk küspesi 125 kg.
Mermer tozu 12 kg.
Tuz 8 kg.
Vitamin/mineral premixi 10 kg.

Yukarıda yazdığım 1000 kg.'lık formul 16 proteinli, 2700 enerjili bir besi yemi. Buna 5 kilo soda ve 5 kilo maya da eklenirse iyi olur.
Diğerlerini kaba yem olarak düşün.
Yukarıdaki kesif yem karışımından günlük 100 kilo canlı ağırlığa 1,5-2 kilo hesabıyla (yarısı sabah yarısı akşam) verilebilir.
Kaba yemlerden de hayvan başı 5-6 kg. mısır silajı, 1-2 kilo yulaf otu, 1-2 kilo saman verirsen güzel bir rasyon olur düşüncesindeyim.
Patates için birşey diyemiycem. Bizim buralarda örneğini hiç görmedim. Bu konuda bilen birine danışıp eklersen iyi olur.

Hocam çok sağolun. Besi de önemli olan protein mi enerji mi?

Proteini kesif yem haricinde dışarıdan neyle takviye edebilirim.

Kesif yem ot ve silaj olmayan demek. Yani toz veya pelet yemler.
Kesif yem vasfındaki protein kaynakları yağlı tohum küspeleridir. Kesif yem haricindeki protein kaynakları da baklagil otlarıdır yani yonca ve fiğ gibi.
Ama önce kesif yemin enerji-protein dengesi kurulmalı.

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Arpa 400 kg.
Buğday 200 kg.
Kepek 120 kg.
Ayçiçek küspesi 125 kg.
Pamuk küspesi 125 kg.
Mermer tozu 12 kg.
Tuz 8 kg.

Yukarıda yazdığım 1000 kg.'lık formul 16 proteinli, 2700 enerjili bir besi yemi. Buna 5 kilo soda ve 5 kilo maya da eklenirse iyi olur.
Yukarıdaki kesif yem karışımından günlük 100 kilo canlı ağırlığa 1,5-2 kilo hesabıyla (yarısı sabah yarısı akşam) verilebilir.
Kaba yemlerden de hayvan başı 5-6 kg. mısır silajı, 1-2 kilo yulaf otu, 1-2 kilo saman verirsen güzel bir rasyon olur düşüncesindeyim.
Patates için birşey diyemiycem. Bizim buralarda örneğini hiç görmedim. Bu konuda bilen birine danışıp eklersen iyi olur.

Kesif yem ot ve silaj olmayan demek. Yani toz veya pelet yemler.
Kesif yem vasfındaki protein kaynakları yağlı tohum küspeleridir. Kesif yem haricindeki protein kaynakları da baklagil otlarıdır yani yonca ve fiğ gibi.
Ama önce kesif yemin enerji-protein dengesi kurulmalı.

Enerji protein dengesini yukaridaki rasyona göre ayarlayıp kesif yem haricindeki protein ihtiyacını karşılayamaz mıyız?

Enerji protein dengesini yukaridaki rasyona göre ayarlayıp kesif yem haricindeki protein ihtiyacını karşılayamaz mıyız?

Yukarıdaki rasyon zaten dengeli. Kaba yemleri ayarlamaya gerek yok. 5-6 kilo silaj, 2-3 kilo saman, 2-3 kilo yonca yeterli.
Kaba yemlerin içinde olmazsa olmaz olan samandır. Yonca ve silaj olmasa da olur. Ama olursa kesif yem miktarını azaltmış oluruz. Hem de daha sağlıklı bir besleme olur.

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Arpa 400 kg.
Buğday 200 kg.
Kepek 120 kg.
Ayçiçek küspesi 125 kg.
Pamuk küspesi 125 kg.
Mermer tozu 12 kg.
Tuz 8 kg.

Aynı rasyonu süt için de kullanabilir miyim?