Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

Harika bir paylaşım abi hem bilgi verici hem öğretici. emeğine sağlık..

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Atk: 145 kg.
Sfk: 60 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

Peki abicim burda hazırladığın süt yemi rasyonunda nekadar enerji,, nekadar protein var ???

İlle de pelet olacak diye birşey yok. [emoji3]

ImageUploadedByTapatalk1452534215.839375.jpg

Baris hocam beside kaba yem kullaniminiz nasil? Yonca ve misir silaji kullaniyor musunuz? Kaba yemi devamli mi bulunduruyorsunuz yoksa kesif yem rasyonu ile tmr olarak mi veriyorsunuz?

Sağılan ineklere hayvanbaşı günlük 18-20 kg mısır silajı, 2,5 kg yonca, 1 kg fiğ, 0,5 kg bezelye otu, 1 kg trinova ot, 1 kg saman veriyorum. Bunları mixerle karıştırıp veriyorum.
8 kg da kesif yem.

Önümüzdeki yıl sanıyorum fiğ, bezelye ve trinova olmayacak. Bunların yerine yoncayı biraz arttırıp devam edicem.

barış bey besi hayvanında ve sağım olmayan buzası için bakılan inekte mısır slajı yerine pancar küspesi kullanımı hakkında tecrübeniz var mı? fikriniz nedir?

Beside pancar küspesi bir ara kullandım. Çok ekonomikti. En çok kar ettiğim dönem pancar küspesi verdiğim dönemdi. Kuru pelet pancar küspesini ıslatıp, şişirip samanın üzerine verdim. Üzerine de yem. Yemden yarı yarıya tasarruf sağlıyor. Ama et verdiğim yer et kalitesinin biraz bozulduğunu söyleyince bıraktım. [emoji3]
Buzağısı için bakılan inekte de kullanılıyor. Ben hiç denemedim ama geçenlerde Fransa'da birkaç çiftlik gezdim. Orada Limuzin ve Şarole ırkı hayvanları sadece buzağısı için bakıyorlar. Ve yoğun olarak pancar küspesi kullanıyorlar. Hayvanlar da on numaraydı.
Ama karaciğer problemleri yaratır diyen arkadaşlar var. Bilemiyorum. Miktarını iyi ayarlamak gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: ibo71
Kesif yemi ayrımı veriyorsun Barış hocam kaba yem karma makinesine karıştırıyormusun

Kaba yemi tek seferdemi karıştırıyorsun yoksa besiye kurudaki ineklere ayrı ayrımı karıştırıyorsun yataymı dikeymı yem karma dağıtma romorku tavsiye edersin.

Abi benim süt çiftliği ile besi çiftliği ayrı yerlerde.
Süt çiftliğinde dikey karıştırıcı kullanıyorum. Memnunum. Bunu tavsiye ettiler. Bunu aldık. Diğerini kullanmadım.
Besi çiftliğinde mixerim yok.

Selamlar... Kocaeli de yaşıyorum ve siteye yeni üye oldum, bulunduğum ilde 50 başlık açık sistem besi danası bakmak istiyorum asıl mesleğim elektrik-elektronik teknikerliği ve mesleğim üzerine çalışıyorum çocukluğumdan beri hayalim olan hayvancılığa başlamak için artık şartlar oluştu ve araştırmaya başladım sorularımı toplu şekilde yazacağım cevaplarsanız çok yardımcı olmuş olacaksınız
1-tür olarak şarole, limuzin, hereford, angus, belçika mavisi vb. hangisini veya hangilerini tercih etmeliyim?
2-açık beside bir padokta kaç hayvan bulunmalı? ve kaç metrekare alana ihtiyaç duyarlar
3-besi başlangıcı 250 kg civarında düşünüyorum besi bitişi 550 kg civarı böyle yaparsam doğru yapmış olurmuyum?
4-havyanları yurtdışı ithalatı yapan firmalardan almayı düşünüyorum bu konuda tavsiyesiniz ne olur? yönlendirebileceğiniz kişiler varmı?
5-hayvanlar besihaneye indirildikten sonra kesime kadar hangi aşı ve ilaçları kullanmalıyım? ekstra durumlar hariç olması gerekenler
6-hazır yem kullanmıcam yemimi kendim yapıcam yem teminim tamamen satın almaya dayalı olacak şu ana kadar araştırdığım yemler
arpa, mısır, buğday, yulaf, kepek.ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi, saman tuz, premix, mermertozu bunları kullanarak veya başka şeylerde ekleyerek en iyi en yüksek canlı kilo artışını sağlayacak rasyon nasıl olmalı ve girdilerde (yemlerde) altarnatif ne olmalı? araştırdığım kadarı ile saydığım besi danası cinsleri günlük 1500-2000 gr. canlı ağırlık artışı sağlıyormuş bunları en üst seviyeye taşıyacak ekonomik rasyon nasıl olmalı?
7-günde kaç sefer yemleme yapmalıyım?
8- yem karma, yem ezme makinası tavsiyesi makinalar sabit olacak ayrıca otomatik suluk tavsiyesi (kullanımında ve servisinde sıkıntı yaşamayacağım)
sorularıma eklemek istediğiniz şeyler olursa başım üstüne..
bu kadar soruyu sıkılmadan cevaplayacak birileri vardır inşallah :) saygılarımla...

Merhabalar
Bizde Edirne'de hayvancılık yapmaya çalışıyoruz.Rasyon konusunda sıkıntı yaşadığımı düşünüyorum.Süt verimim 17 kilolara düştü.Hayvanlarım holstein,simental ve montofon yani karışık bakıyorum 25 kg lardan 17 kg lara kadar düştüm.Rasyonum şu şekilde 22 sağılır için
450 kg silaj
250 kg pancar küspesi
75-80 kg saman (haşbaysız bağlanmış)
60 kg atk (32 p)
45 kg kepek
100 kg süt yemi (17/2700)
vitamin ve mermer tozu
Arkadaşlar sizce bu rasyondaki eksik nedir? Verimi arttırmak için ne ilave edilmelidir?

sağılan ineklerde, süt eğrisi-laktasyon eğrisi incelendiğinde, son sağım döneminde süt veriminin azalması normal. sağılan 22 inekten, kaçının ilk sağım döneminde, kaçının orta sağım döneminde, kaçının son sağım döneminde olduğu sürünün ortalama süt verimini belirler.
süt ineklerinden çok süt almak için rasyonun enerjisi yanında, protein, mineral-vitamin ihtiyaçlarının karşılanması, temiz kaliteli suya erişimin 24 saat bulunması gerekir.
iyi bir rasyon yapmak için 1-yonca-korunga-fig, saman 2-mısır silajı, mısır, 3-mısır posası (alkol sanayi yan ürünü), arpa posası (biracılık yan ürünü), mısır gluteni 4-atk, ptk, soya gibi küspeler 5-tuz, mineral (DCP, kireçtaşı/toz mermer, vitamin A/D/E

elbet, yukarıda sayılan yemlerin hepsinin bulunması gerekli değil,

bir inek rasyonu hesaplanırken,

sürüdeki ya da gruptaki ineklerin

ağırlıkları
sağım dönemleri
beklenen süt verimi dikkate alınır

örnek

ilk sağım döneminde 500 kg ağırlıkta bir buzağılamış düveler için beklene süt verimi 30-35 kg ise;

1-inek ağırlığının %2,5 kadarı kaba yem
2-inek ağırlığının %2 kadarı süt yemi verilir.

1-a-mevcut iyi kaliteli kuru bitki yemleri (yonca, korunga, fiğ, yeşil kurutulmuş arpa, buğday, tritikale balyaları) varsa, bunlardan inek ağırlığının %1,5 kadarı verilir
1-b-mısır silajı-pancar posası gibi sulu yemler varsa, bunlardan inek ağırlığının %1 kadarı verilir.

bu ne demektir:

500 kg inek için

500 x 2,5/100 = 12,5 kg kaba yem
bunun:
500 x 1,5/100 = 7,5 kg (saman, yonca, fig, tritikale vs)
500 x 1/100 =5 kg (mısır silajı, pancar posası)
500 x 2/100 = 10 kg süt yemi

DİKKAT bu miktarlar kuru yem miktarlarıdır, yaş yem miktarlarına çevirmek için yemlerdeki su miktarları dikkate alınır
örnek kuru yonca (yonca balyası) %90 kuru yem, %10 sulu ise
500 x 1,5/100 = 7,5 kg yonca yerine 7,5 kg x 100/90 =7,5 kg x 1,1 = 8,2 kg yonca verilir. elde tritikale balyası da varsa, bu miktarın 5 kg su yonca, 3,2 kilosu tritikale balyası şeklinde verilir.
elde yonca, yonca, fiğ, tritikale balyası yoksa, sadece saman varsa inek ağırlığının %1-1,5 kadarı saman verilir
500 x 1/100 =5 kg saman (saman %90 kurulukta ise)
5 kg x100/90 = 5 kg x 1,1 = 5,5 kg saman verilir.
yada
500 x 1,5/100 =7,5 kg saman
7,5 kg x 1,1 = 8,2 kg saman verilir.
500 x 1/100 =5 kg mısır silajı yerine (mısır silajı %33-35 kuru yem %65-67 sulu ise) 5 kg x100/33 = 5 kg x 3 = 15 kg mısır silajı verilir.
mısır silajının bir kısmı yerine yaş pancar posası verilecekse (diyelim 3 kg silaj, 2 kg pancar posası)
mısır silajı 3 kg x3 = 9 kg
pancar posası 2 kg x 5 =10 kg (pancar posasında %20 kuru yem %80 su varsa)

süt yemi 10 kg için

1,5 kg bira posası (7,5 kg yaş bira posası)
2 kg soya küspesi
0,5 kg mısır gluteni
1,5 kg pamuk küspesi
4,5 kg kırılmış mısır

DİKKAT kalsiyum ihtiyacının karşılanması çok önemli (yonca, fig, korunga kullanılmamış ise) 200-300 gram kireç taşı ya da toz mermer eklenir. A/D vitaminleri tuza eklenir. günlük 80-100 gram tuz verilir.

bu bir örnek hesaplama olduğunda, bu konuda teknik destek almak gereklidir.

Edirne de 22 baş sürüye verilen rasyon incelendiğinde;

kaba yemler bakımından (inekler 500 kg ise)

verilen:

1-450 kg silaj
2-250 kg pancar posası
3-70-80 kg saman

verilmesi gereken

1-200 kg silaj (250 kg fazla veriliyor)
2-220 kg pancar posası (30 kg fazla)
3-121 kg saman (40 kg eksik) ya da 170 kg (90 kg eksik)

kesif yem bakımından verilmesi gereken (bu süt seviyesi için) 132 kg (verilen 205 kg) 70 kg fazla (süt yemi kalitesi yetersiz olabilir)

inekler 600 kg ise

verilmesi gereken
1-mısır silajı 264 kg (190 kg fazla)
2-pancar posası 220 kg (30 kg fazla)
3-saman 145 kg (65 kg eksik) ya da 217 kg (137 kg eksik)

Son düzenleme:
Edirne de 22 baş sürüye verilen rasyon incelendiğinde;

kaba yemler bakımından (inekler 500 kg ise)

verilen:

1-450 kg silaj
2-250 kg pancar posası
3-70-80 kg saman

verilmesi gereken

1-200 kg silaj (250 kg fazla veriliyor)
2-220 kg pancar posası (30 kg fazla)
3-121 kg saman (40 kg eksik) ya da 170 kg (90 kg eksik)

kesif yem bakımından verilmesi gereken (bu süt seviyesi için) 132 kg (verilen 205 kg) 70 kg fazla (süt yemi kalitesi yetersiz olabilir)

inekler 600 kg ise

verilmesi gereken
1-mısır silajı 264 kg (190 kg fazla)
2-pancar posası 220 kg (30 kg fazla)
3-saman 145 kg (65 kg eksik) ya da 217 kg (137 kg eksik)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Öncelikle ineklerim 600 kg civarı, 22 ineğin 4 tanesi ilk 100 günde 12 tanesi 100-200 gün, diğer 6 inek 200 günden uzun süredir sağılmakta. Bu yıl malesef yonca ve fiğ balyamız kalmadı ve Edirne de bu zaman iyisini bulmak gayet zor.Süt yemini kendim yapıyorum. Ancak süt yemini daha önce sağım esnasında önlerinde yiyorlardı, sağım sistemini değiştirdiğimizden dolayı şimdi bütün yemi rasyonun içine koyuyoruz. Bunun bi etkisi olmuş olabilir mi acaba? Hocam saman fazla demişsiniz ama görüştüğüm zooteknistler hep samanı azaltmam yönünde tavsiyeler verdiler.Pancar posasını azalttık. Silajıda 400 kg seviyelerinde veriyoruz elimizde yem olmadığından dolayı.Biraz uzun oldu hocam ama süt yemimim içeriğinide yazıyım.
150 kg mısır
50 kg kepek
100 kg arpa
120 kg atk
vitamin ve mineral katkı maddeleri
Bide son soru hocam bu verimi düşen hayvanları tekrar eski verimlerine döndürmek mümkün mü?Verimi düşen ineği eskiye döndürmek zor diyorlar.

sağılan ineklerin, inek sürülerinin sağlıklı olmaları, uygun beslenmelerine-uygun yemlenmelerine bağlıdır. bunun için işkembelerinin belli dolulukta olması gerekir. aynı zamanda işkembelerindeki işkembe sıvısının işkembe içinde rahatça hareket etmesi tüm yemleri yıkaması, besinleri dağıtması, bakteri faaliyeti ile ortaya çıkan ürünlerin işkembeden uzaklaştırılması gereklidir. bunu rahat yapılması için, lifli,selülozlu, belli uzunlukta yemlerin (çayır, tri-kale, yonca, saman) asgari miktarda (inek ağırlığının %1-1,5 u kadar) yenmesi gerekir. sadece saman verilirse, inek ağırlığının %1 kadarı yeterli olabilir. (kuru yem olarak, saman %90 kuru %10 nemli-sulu ise, miktar 1,1 ile çarpılır) örnek 600 kg ineklere 6 kg saman yerine (6x1,1 =6,6 kg saman verilir)

süt verimi yönünde destek veren yemler

yonca
korunga-fiğ
pancar posası
bira posası
mısır
mısır silajı
mısır gluteni
pamuk tohumu
pamuk küspesi
soya unu

gibi yemlerdir.

ayçiçek küspesi
kepek
arpa
tri-kale
buğday

süt verimini daha az destekler (uygun protein kaynaklarıyla desteklenmemeleri halinde)

uygun şartlar altında (uygun yemler, ısı, su vs) yemlenen 600 kg ineklerden

pik süt verimi sırasında 40-45 L
orta sağım döneminde 25-35 L
son sağım döneminde 15-25 L süt alınır.

sütü azalmış ineklerin sağım döneminde tekrar süt verimini artırmak zordur.

bu sebeple, kaliteli yemlerin kullanılması, yem seviyesi-miktarı süt verimini yüksek tutmak bakımından önemlidir

birinci ve ikinci sağım döneminde inek başına, inek 600 kg ise, 14-15 kg kaba yem verilebilir. bu miktar: 6 kg saman, 6kg silaj, 3 kg pancar posasından karşılanırsa; yemlerdeki su-nem miktarı dikkate alındığında:
inek başına günlük;
6 kg saman x 1.1 =6,6 kg saman
6 kg mısır silajı (%33 kuru silaj kullanılırsa) x3 =18 kg msilajı
3 kg pancar posası (%20 kuru ise) x 5 = 15 kg pancar posası

dikkat: 18 kg silajda (6 kg kuru silaj, bunun %30 tane ise), 2 kg tana mısır var kabul edilir.

bu durumda 4-5 kg tahıl verilir. (asidozu önlemek için tahıllar günlük 0,5 kg dan fazla artırılmaz)

200 günden sonra kaba yem miktarı(saman hariç) bir miktar azaltılır.

Son düzenleme:
Abiler öncelikle selamün aleyküm hayırlı ramazanlar olsun.besicilik hakkında bilgi edinirken foruma denk geldim üye olup yazmak istedim.Biz 2 arkadaş besicilik yapmayı düşünüyoruz amacımız ufaktan başlamak çünkü işi bilmediğimiz için riskede girmek istemiyoruz.Siz şimdi ya arkadaş ne işin var bilmiyosan diyeceksiniz ama mecburuz abi askerden geldik iş yok güç yok bişeyler yapmak zorundayım evin durumu falan filan.Kısacası ben sizlerden bilgi almak istiyorum kafanızı şişirmek değil amacım ama bana yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni.telefonla arayıp bilgi almak istiyorum bir kaçınız çok çok tecrübeli gibi geldi simentalci abi ve sagalasoss abiden yardım almam mümkün müdür ?