YILLAR SONRA BUĞDAYA DÖNÜŞ

Son olarak 2013 te buğday ekmiştim.Getirisinin tatmin etmemesi nedeniyle tanelik mısıra dönmüştüm.Bu yıl mevsimin kurak gitmesi, barajımızın halen boş olması ,bundan sonra yağacak olanında diğer ürünlere ancak yeteceğini, temmuzda bana su kalmayacağı :) ihtimalini düşünmem yüzünden ani bir karar değişikliği yapıp geçen hafta sonu (21 Aralık) buğday ektim.Herkes çoktan ekmişti ve buğdaylar yeşermişti.Zaten tohumu zor buldum.Ekim sonrası evlek yerlerine subsoiler çektim.Tarlayı lastik tekerle bastırdım.Evlek pulluğu ile su kanallarını açtım.İki gün içinde buğday kervanına katıldım.Ekim sonrası iyi yağış oldu. Bereketi Allah'tan.
Üstadım iyi yapmışsınız. Hayırlı olsun bereketli olsun.
Bende aynı sizin gibi 30 da. danelik mısır yerine kasim sonunda ceyhan99 buğday ektim. Çıktılar.
80 da. Campie ve ramata arpa ektim.
20191226_142338.jpg
20191226_142331.jpg

Abi salma sulama yapıyorsan ektiğin çeşidin süresi de çok uzun değilse korkma diğerleri yeşerdiyse bile senin kinin onları geçirmenin bir çok yolu var. Buğdayın tarlayı uzaktan bakınca kapladığı dönemde iyi bir amino asitle en az 50 litre su ile amino asit at seninki onları çok rahat yakalar bile. havanın durumuna göre çok az güneş olsun iddia ediyorum geçer bile amino asitler çeşitlerine göre bitkileri çok hızlandıran gelişim sürelerindeki kayıpları yok eden yapı taşlarıdır. Tercihen iyi bir marka kullan bitkisel düşünürsen VALAGRO MEGAFOL - Hayvansal düşünürsen syngenta ISABİON en mükemmelleridil. araştırabilirsin bereketli olsun
İyi günler Mehmet bey bilgi .çok güzel 50 lt sulu asit kaç döl , atılacak.
selam.

Salma sulama mı yapıyorsunuz?

Evet salma sulama.

Tşk ler

Bereketli olsun , bence olur, bi kaç yıl evvel , mart8 de arpa ekmiştim süper de olmuştu.

Tşk ler.Ben de arpa ekecektim, köylülerim buğday ek olur daha dediler.

Allah emegini bosa vermesin, bin bereket versin

İnşallah,tşk.

Bereketli olsun Cemal abi.. olur inşallah

İnşallah Muhammed kardeşim.Tşk

Kardeş Allah utandırmasın bereketini artırsın .

Amin.Tşk.

Abi salma sulama yapıyorsan ektiğin çeşidin süresi de çok uzun değilse korkma diğerleri yeşerdiyse bile senin kinin onları geçirmenin bir çok yolu var. Buğdayın tarlayı uzaktan bakınca kapladığı dönemde iyi bir amino asitle en az 50 litre su ile amino asit at seninki onları çok rahat yakalar bile. havanın durumuna göre çok az güneş olsun iddia ediyorum geçer bile amino asitler çeşitlerine göre bitkileri çok hızlandıran gelişim sürelerindeki kayıpları yok eden yapı taşlarıdır. Tercihen iyi bir marka kullan bitkisel düşünürsen VALAGRO MEGAFOL - Hayvansal düşünürsen syngenta ISABİON en mükemmelleridil. araştırabilirsin bereketli olsun

Araştıracam,ilginiz için teşekkür ederim.

Abi merdane ye hayran oldum. Bi bilgi verebilir misin merdane ile ilgili.
Seneye 1 tane yapmak istiyorum.

Köylümüzün.Emanet aldım.Bu merdaneyi kardeşlenme zamanı kardeşlenmenin artması içinde çekiyorlar.Çok yeriniz yoksa değmez.Ben çekmezdim ama kuraklıkta kuşlar filizleri kolayca çekmesin düşündüm.Kendi tapanımı mısıra çekiyorum,kamyon şasesi şeklinde.Buğday yüzeyel olduğu için ve tarla tam tesfiyeli olmadığı için tohumları rezil ederim diye onu kullanmadım.Tarla tesfiyeli değildi çünkü mısır ekimine kadar çizel,tiller,tırmık,tapan gibi daha bir sürü işlem yapacaktım.Can havliyle ekince düzeltemedim.Allahtan 20 gün önce kendi tapanımla tarlada epey dönüp kısmi bir düzleme yapmıştım çizel rahat olsun diye.

Bereketli olsun abi

Çok teşekkür.
Bereketli olsun Cemal abi.Rebelde kaliteli sert bir ekmeklik çeşit mutlu eder seni.

Tşk Alper kardeş.Köylülerim Ekiz önerdiler ama orjinal (sertifikalı) yoktu ikinci el vardı almadım.Rebelde'yi bulunca Trakkulup'te araştırma yaptım. @nuraydilber bey düşüncesini yazmış.Hemen onu telefonla aradım.Olumlu yorum yapınca fazla düşünmedim.

Bende aynı sizin gibi 30 da. danelik mısır yerine kasim sonunda ceyhan99 buğday ektim. Çıktılar.
80 da. Campie ve ramata arpa ektim.Ekli dosyayı görüntüle 43830Ekli dosyayı görüntüle 43831

Tşk.Sizinkiler güzel çıkmış.Sonradan güzel yağış olmuş devam ederse barajımız dolabilir ama buğdayla tanelik mısırın makası son iki yıldır iyice daraldı.Buğday bayağı fiyatlandı,sapı iyi para yapmaya başladı,üstelik bu sene 100 TL/ton fiyat primi açıklandı.Mısıra her yıl iyi nakit yatırım yapıyorum, enflasyon nedeniyle onunda maliyeti var.

80 da. Campie ve ramata arpa ektim.Ekli dosyayı görüntüle 43830Ekli dosyayı görüntüle 43831

Teşekkürler,sizinkiler bayağı çıkmış.Sonradan iyi yağış olmuş devam ederse barajımız belki dolar ama ben artık ektim.Son iki yıldır tanelik mısır buğday arasındaki mısır lehine olan makas oldukça daraldı.Buğdayın fiyatı arttı,sapı ciddi para ediyor, üstelik bu yıl 100 TL/ton prim desteği açıklandı ki önemli bir gelir.Mısıra her yıl ciddi nakit yatırıyorum ,onunda enflasyon maliyeti toplam maliyetini artırıyor.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Teşekkürler,sizinkiler bayağı çıkmış.Sonradan iyi yağış olmuş devam ederse barajımız belki dolar ama ben artık ektim.Son iki yıldır tanelik mısır buğday arasındaki mısır lehine olan makas oldukça daraldı.Buğdayın fiyatı arttı,sapı ciddi para ediyor, üstelik bu yıl 100 TL/ton prim desteği açıklandı ki önemli bir gelir.Mısıra her yıl ciddi nakit yatırıyorum ,onunda enflasyon maliyeti toplam maliyetini artırıyor.

bereketli olsun.
üstelik bu yıl 100 TL/ton prim desteği açıklandı
bu destek ne zaman açıklandı.
bilgi verirseniz sevinirim.

Bereketli olsun , kısa zamanda hızlı çalışma olmuş Cemal bey , işçilik güzel olmuş , hasadına bolluk ve bereket ile erdirsin inşallah

Çok teşekkür ederim.

bereketli olsun.
üstelik bu yıl 100 TL/ton prim desteği açıklandı
bu destek ne zaman açıklandı.
bilgi verirseniz sevinirim.

Tşk. 30943 sayılı ve 9.kasım.2019 tarihli resmi gazetede var.Bu yazının en altındaki eklerine giriş yaparsanız 'Fark ödemesi destekleri' kısmında buğday,arpa,yulaf,tritikaleye 10 kr/kg destek olduğu yazıyor.Ben tarım bakanından duymuştum ama temenni sanıyordum.Araştırınca resmi gazetede yayınlanmış tebliğe ulaştım.
Mısırda % 2 stopaj kesiliyor faturayı teslim edince % 3 alıyorduk ,karımız 10 tl/ ton idi.Mısır desteği 2020 için aynı ama buğday 5 kr/kg den 10 kr/ kg ye çıkmış.Stopajı düşünce net kar 80 Tl/ton oluyor. Yani mısırla buğday arasında 70 tl/ton buğday lehine fark oldu.Az değil.

Çok teşekkür ederim.

Tşk. 30943 sayılı ve 9.kasım.2019 tarihli resmi gazetede var.Bu yazının en altındaki eklerine giriş yaparsanız 'Fark ödemesi destekleri' kısmında buğday,arpa,yulaf,tritikaleye 10 kr/kg destek olduğu yazıyor.Ben tarım bakanından duymuştum ama temenni sanıyordum.Araştırınca resmi gazetede yayınlanmış tebliğe ulaştım.
Mısırda % 2 stopaj kesiliyor faturayı teslim edince % 3 alıyorduk ,karımız 10 tl/ ton idi.Mısır desteği 2020 için aynı ama buğday 5 kr/kg den 10 kr/ kg ye çıkmış.Stopajı düşünce net kar 80 Tl/ton oluyor. Yani mısırla buğday arasında 70 tl/ton buğday lehine fark oldu.Az değil.

verdiğiniz bilgi için.
çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.