zam! ! !

ne kadar ekılırse ekılsın nohut dunyada cok önemlı bır bıtkı ve turkıye kendıne yetemıyor dolar boyle gıderse yaza 4,5 yanı yurt dısından nohut getırılse bıle 7 lıradan asagı ımkansız hal boyle oluncada yalandan bı algı ıle iç pıyasada 4 lıraya satarlar borçlu olmayan adam 5 lıraya satar merak etmeyın bızım gozumuzde buyutugumuz nohut ekım alanı devede kulak. sadece çiftçinin sırtından doyan sırtlan sürüsüne fırsat verılmemelı

Aynen dediğiniz gibi. Mazot zamlarıyla başlayarak girdiler artıyor. Ancak hükümet tarım ürünlerinde ithalat vergilerini ya çok düşürdü ya da sıfırladı. Ucuz ithalatla çiftçinin ürününün fiyatını düşürme şansı yok artık. Girdiler arttı ama kazanç da artacak. Özellikle ithalatın yoğun olduğu ayçiçeği fiyatlarında büyük artış bekliyorum. Eylül ekim aylarında doların 5 tl olma ihtimali var.

Bu işi birakcaz başka caresi yok

cemal kardeşim yıl 2001 ile 2009 arasında iç anadoluda öyle kurak gitti ki tarladan biçilen ekin tohumu kurtarmıyodu mazotu gubreyı vs katmıyorum. birçoğu tarlaları bedava yakın paraya sattı benım babam öğretmendi maaşını tarlalara harcadı satmadı sonra o denlı kuraklık kalmadı inşallahda bı daha olmaz o zaman bu kadar pahalıda değildi herşey. yanı dıyecem burdakı kımse ne olursa olsun çiftçiliği bırakamaz zaten amaç para kazanmak gibi görünse de kimse kendini kandırmasın çiftçilik yaşam tarzı oldu. ama bu zamlarda yetti canımıza sonu neye varacak bilmiyorum şuan buğdayın fıyatı bu girdilerle 7-8 lıra olması lazım

http://www.bloomberght.com/enerji/haber/2111493-motorine-bir-zam-daha

:D her zam haberinde gülmeye başladım artık.
psikolojim mi bozuldu, delirdim mi bilemiyorum.

bu ülkede %50'nin vergisiyle, %100 geçiniyor.
o vergi vermeyen %50, ülkeyi yönetiyor ve bu düzen böyle devam edip gidecek.
Ümit Özdağ, bir programda şöyle demişti "yaşadığımız süreç, cehaletin örgütlenmesinden başka bişey değildir"
Abi yazdıklarına bakılırsa ne yalan söyleyeyim haklısın

Haklisin aslinda bizde 60 donume yakin ektik bakalim keske bi 15 bin felan kazansak bilmiyorum ki ama bu sene heral de nohut ekilmeyen yer kalmadi birde su var aslinda disariya da nohut satabiliriz
Haklısın başkan bizim burda memurlar bile tarla kiraliyip nohut ekti hersene ekilenin rahat iki katı oldu
Aynı patatesin para ettiği yıllar gibi biz patatesi üç senedir topu kadastro memuru ile ortak ekiyorduk bu sene ayrıldık nohutta umarım buna benzemez

Cemalin para kazanmasi lazim bizim ki para kazanma degilde oyun oynama vakit gecsin arada bide cay ocaginda konusurken ekin var arpa var diye övünme nasil olsa devlet maas veriyor iyi kotu geciniyoruz ben dusunuyorum asgari ucretli emekli dusunmuyor artik bende dusunmeyecegim
Beni dusundügun icin cok sagol Allah razi olsun eksik olmayasin
Benim bu sartlar altinda kazanmam cok zor dekar maliyetim 1200 lirayi geciyo gelde para kazan bu işten baskanim

Alın size büyük bir resim görmek için fırsat!
Demek ki yanı başında bir savaş olursa ve senin ekonomin güçlü değilse böyle tepe-taklak olursun.
Rahmetli Ecevit'e fütursuzca sallayan zihniyet, onların döneminde şöyle olmuştu böyle olmuştuyu savundu yıllarca, o dönemlerde yaşanan körfez savaşını ve kıbrıs barış harekatını yok sayarak... Alin işte bunların döneminde de böyle oldu.
Çok yakında çıkıp sınırımızda savaş var, bu zamlar otomatik, yapacak birşey yok diyecekler yine. Bir güruhta hala bunları savunacak.

Ne kadar da güçlü ekonomimiz varmış adam binlerce km öteden gelip yanı başımızda bir savaş başlatma tehdidi savururken, parası bizim paramız karşısında değer kazanıyor...

Ah kardeşim ah senin bu söylediklerine kafası basacak bir millet yok. Insanlar diriliş ertugrulla payitaht abdulhamitlerle uyutuluyor ustunede bir ahaber çaktın mı oh mis uzaya askeri üsten tutta yeraltında ki gizli silahlara kadar anlattıkları vakit bu millet kendini bile unutur.

Ah kardeşim ah senin bu söylediklerine kafası basacak bir millet yok. Insanlar diriliş ertugrulla payitaht abdulhamitlerle uyutuluyor ustunede bir ahaber çaktın mı oh mis uzaya askeri üsten tutta yeraltında ki gizli silahlara kadar anlattıkları vakit bu millet kendini bile unutur.
Diriliş ve payitaht geçmiştir ondan ışık almak kendimizi kamcilamak lazım böbürlenerek gezmememiz lazım
Am şu a haber den başka kanallarda var [emoji3][emoji3]
Onlarida izlemek lazım

• Beğen
Tepkiler: murat1919
caa3d01f-db17-4af7-9c6a-53f9fe18f4a8.jpg

Yarın çok geç olmadan bence sesimizi birileri duymalı.... ithal et, ithal hayvan, ithal saman, ithal yem.... maalesef kimse farkında deği!