Güncel Ayçiçek Fiyatları

Geçen sene 40 yağ oranını 1900e verdiğimizde dolar 3.90 seviyesindeydi şuan dolar 5.10 u çoktan geçti hesap yaptığımda 2500 lira yapıyor tüccar ve fabrikalar 2300 den aşağı almaması gerekiyor çünkü şuan dışardan gelecek olan ayçiçeği 2500den aşağı gelmesi mümkün değil döviz yükselmeye devam ederse kışın en az 2500den satarız

Trakyalı arkadaşlar ayrıca geçen yıl yağlı tohumlar kooperatifi prim vermedi.bunun sebebini anlayamadık.dolar ve euronun yükselişi karşısında çiftçiden toplayacağı ayçiçeğine bu yıl prim desteği yapmama gibi bir durumu olursa normal piyasa fiyatlarından başka cazip bir yanı olmayacağını düşünüyorum.yağlı tohumlar mademki bir kooperatif ve güçlü bir kooperatif öyleyse prim desteği konusunda hassas olmasını bekliyor ve umud ediyoruz.

Trakya birliğin kurucu üyeleri arasında bulunan dedem dahi artık buraya vermeyeceğiz dedi 1 ayda para vermiyor git gel 3 kuruş al çık yapa yapa parayı hiç ettiler zaten piyasa fiyatından çok az yukarıya alıyor peşin satıp parayı faize koysak daha fazla kar ediyoruz e primde yok ne yapalım onlara veripte tek faydası fiyatı belirlemesi o kadar tarım krediler en azından peşin alıyor.

Trakya birlik Trakyada ayçiçeği üreten çiftçinin sigortasıdır. Trakya birlik olmasa tüccar çiftçiyi sömürür fiyatları tüccar belirler ben her zaman Trakya Birliğe dökerim. Sigortamı oraya yaptırırım. Uygun olan alışverişi ilaç, gübre vs ordan yapmaya çalışırım. Orası mal satacakki ayakta dursun 3 kuruşun hesabını yapmamak lazım orda birçok eş dost arkadaşımız çalışıyor onlara ekmek kapısı oluyor

Trakyalı arkadaşlar ayrıca geçen yıl yağlı tohumlar kooperatifi prim vermedi.bunun sebebini anlayamadık.dolar ve euronun yükselişi karşısında çiftçiden toplayacağı ayçiçeğine bu yıl prim desteği yapmama gibi bir durumu olursa normal piyasa fiyatlarından başka cazip bir yanı olmayacağını düşünüyorum.yağlı tohumlar mademki bir kooperatif ve güçlü bir kooperatif öyleyse prim desteği konusunda hassas olmasını bekliyor ve umud ediyoruz.
Geçen sene fark ödemesiz direk fiyatı açıkladılar oyüzden verilmedi inşallah bu sene güzel fiyat açıklarlar güzel fiyat açıklamıcaksa hiç açıklamasın daha iyi döviz belli şuan dolar 5.30 a dayandı dışardan gelecek 40 yağ ayçiçeği 2600den aşağı değil ayçiçeğinde her zaman dışarı bağlıyız yetişen ayçiçeği Türkiye'ye yetmiyor

Trakya birlik Trakyada ayçiçeği üreten çiftçinin sigortasıdır. Trakya birlik olmasa tüccar çiftçiyi sömürür fiyatları tüccar belirler ben her zaman Trakya Birliğe dökerim. Sigortamı oraya yaptırırım. Uygun olan alışverişi ilaç, gübre vs ordan yapmaya çalışırım. Orası mal satacakki ayakta dursun 3 kuruşun hesabını yapmamak lazım orda birçok eş dost arkadaşımız çalışıyor onlara ekmek kapısı oluyor

Ne sigortası allah aşkına yiyen yiyor şuan içerde üreticiye 1 kuruş para vermezken Kıbrıs’ta hotellerde kumarhanelerde nasıl yediklerini herkes biliyor.

Şuan genel müdürün maaşı 50 binlere dayanmış bu ülkenin Cumhurbaşkanı o parayı almıyor.

Ayçiçeğinde ön alım bedelli uygulama.Sanirim kaldirildi.
Onun yerine başka sistem uygulanacak.
Mesela ;Sermaye kesintisi azaltıldı.Böyle duydum ben. Kooperatiften ;Yapılan ,yaptigimiz alışveriş oranında da sermayemize ilaveler olacakmış

Geçen sene 40 yağ oranını 1900e verdiğimizde dolar 3.90 seviyesindeydi şuan dolar 5.10 u çoktan geçti hesap yaptığımda 2500 lira yapıyor tüccar ve fabrikalar 2300 den aşağı almaması gerekiyor çünkü şuan dışardan gelecek olan ayçiçeği 2500den aşağı gelmesi mümkün değil döviz yükselmeye devam ederse kışın en az 2500den satarız

dolar 5,42 oldu bile, kışa varmaz 7 tl. (yedi lira) olur deniyor, doların yükselişi dik oluyormuş, 7 lira olursa gör sen yağşık fiyatını, tabii bu durumda gübre falanda artacak, değişen bişey olmayacak ama olan arada aldanıpda ucuza mal kaptırana olacak görünüyor, gün malına sahip çıkma değerini ederini buldurma günü... yoksa maliyetler seneye artmış olacağından buyılın kazancı anca seneye masrafa yeterki buda çiftçi için hiçde iyi değil...artı kazanç olmazsa geçimi unutsun çiftçi...

2şer gün arayla Soylu tarım/Muratlı nın alım fiyatları, git gide 10-15TL fiyat artışı yaptılar, son mesaj bugüne ait. 40yağ 2290₺. FB_IMG_1535276672322.jpgFB_IMG_1535276693661.jpgFB_IMG_1535276705688.jpg