Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Siz bir de yukaridaki paylasimi yapmissiniz. Besi sigirlarinda taze ot bicilip verilmesiyle ilgili bir sistemi onermissiniz. Sizin dediginiz sistemde sadece cimleri bicip, oyle veriyoruz. Arpa cimlendirmede ise kokleriyle birlikte veriyporuz. Yani bu sistemi onerirken arpa cimlendirmenin verimli olmadigini bilmiyordunuz herhalde. Yoksa mantik hatasi olur, kendinizle celisirsiniz...

Baska dosya daha gonderiyorum

Resimler ve ekler

• 859-6941-3-PB (1).pdf
    580.1 KB · Görüntüleme: 69
Çimlenme anında arpa tanelerinde enzim aktivitesi, protein oranı, ham yağ, şeker, ham lif, vitamin ve mineral madde miktarlarında artış olurken kuru madde oranında azalma olmakta bu artışlar kuru madde kaybından kaynaklanmaktadır Arpa tanesinde bulunan % 3.7 lif oranı 5 günlük arpa çiminde % 6’ya çıkıyor Ön ıslatma ve çimlenme anında arpa tohumlarında depo edilen enerji kullanıldığından kuru madde kaybı olmaktadır. Arpa çimleri mineral madde gereksinimlerini tohumdaki nişastadan kullanır

Daha açık ifade ile şöyle söyleyeyim enerji form değiştiriyor sindirebilirlik artıyor HP artışı yeşil aksamdan dolayı artıyor klorofil düzeyi ile ilgili tabiki ama süre kısa olduğu için km kaybı çok sindirim düzeyi yüksek

Ben aksi bir tez atmıyorum aynı şeyleri konuşuyoruz kabaca şöle bütün besin maddeleri arpa tanesinde depo halinde iken çim halinde kök yeşil aksama dönüşüyor form değiştiriyor
Tamam iste ben de bunlari soyluyorum. Fotosentez ile gerceklesen isik enerjisi donusumu. Yani protein % artisi, vitamin artisi, seluloz % artisi, ham yag % artisi, ham seker % artisi. Bununla beraber kuru madde % oraninda dusme. BU gerceklesen artislara kuru maddedeki %'sel azalmanin etkisi olabilir diyebiliriz ama fotosentezin de buyuk etkisi vardir. Sonucta 1 gr tanesindeki tohumdan kendi agirliginin yuzlerce, binlerce kati agirligina ulasan bir bitkinin bu %'sel kazanimlarini sadece kuru madde oranindaki azalmasindan kaynaklaniyor demek mantik hatasi olur. Normalde bir bitkiyi olusturmak icin tohum gerekir ve topraga attiktan sonra filiz verir, filizlenir, sonra buyur ve tekrar tohum verecek duzeye gelir. Bunlari yaparken topraktan ve sudan aldigi mineraller ve fotosentez ile isik enerjisini kendi DNA'sinda sakli sifreleri kullanarak buyur. Bilemem yeterince acik oldu mu? Yani doganin bu mucizesini neden kullanmiyoruz diye kendimize sormamiz gerekli diye dusunuyorum.
Daha once de soyledigim gibi benim amacim tum yem rasyonunu arpa cimine dayali bir sistem uzerine kurmak degil. En iyi verimi saglayacak bir karisimi bulmak. Sonucta herkesin amaci bu isten kar etmek, yani hayvanciligin en onemli maliyet unsuru olan yem maliyetini nasil en ucuza getirmek.

Abiler biraz daha sade bi dille şimdi biz hasıl yapalım mı yapmayalım mı
Beran kardesim, benim fikrime gore hasil yap derim. Ama bunu bir zooteknist ile gorusup her hayvan icin bircok kistas var.Bunlar soyle
1) Hayvanin cinsi yani buyukbas, kucukbas, kumes, at
2) Buyukbas ise besi icin mi yoksa sut icin mi
3) Sut icin ise bilindigi uzere belirli donemlerine ( kuru, laktasyon, gebelik) gore
4) Besi sigirinda ise yaslarina gore, yani kac aylik ve baskul kac kg
yani yen rasyonunun icerisine katacagimiz arpa ciminin orani degismesi gerekmektedir. Hayvanin dogasinda olan taze ot yeme aliskanligini
en ekonomik sekilde uygulamamiz gerekir. Bu arpa cimini uretirken de kuf sorunu yasamamak icin temizlige de cok onem vermek gerekiyor.

En Onemli Not: BENIM SAHSI FIKRIM, ARPA CIMLENDIRME (ARPA HASILI) HAYVANLARIN DOGASINA EN YAKIN BESLENME SEKLI.
YALNIZ SADECE ARPA HASILI ILE BESLEME HAYVANDA BIRTAKIM SAGLIK SORUNLARI YARATACAGINDAN EN SAGLIKLI, EN EKONOMIK
RASYONU BULMAK GEREKIYOR. BEN CANIGONULDEN BU SISTEMI DESTEKLIYORUM AMA BIR ZOOTEKNISTTEN YANI BIR PROFESYONELDEN
DESTEK ALINMASI KOSULUYLA. HAYVANIN PROTEIN, MINERAL, SELULOZ, GUNLUK KURU MADDE, YAG, ENERJI, VITAMIN. TUM BU KISTASLAR
GOZ ONUNE ALINARAK EN UYGUN KARISIM YAPILIRSA HASIL KULLANILSIN DERIM.

• Beğen
Tepkiler: Beran
Ustalar herkese bol kazançlar
Kayseri de yasiyorum. 12 aylık civarı Simental dişi 10 adet düve sahibiyim.
Bunlar için nasıl bir rasyon onerirsiniz. Yem firmalarına artık gıcık olmaya başladım.
Hem maddi anlamda fazla olduğunu düşünüyorum hem de içine katilanlarda hile olup olmayacagiyla ilgili endişelerim var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Peki süt verimi oranındaki artış neden olmuştur? Yani hasıldan önce 17 lt süt veren aynı inek hasıldan sonra 21 lt süt veriyor. Ve bu artış aynı yüzde oranında sürüdeki nerdeyse tüm hayvanlarda aynı şekilde artmış durumda
Laktasyonun kaçıncı haftasında 17 kaçıncı haftasında 21 lt? Aslında hiç bir değişiklik olmamış olabilir. Yada yıldan yıla değişimde kaçıncı laktasyonda 17? Kaçıncı laktasyonda 21?

Slm ineğim bir süredir yem yemiyor halsizlik var komşum yem tutmuş diyor ne yapmalıyım

Alıntı
inek yerli ırk mı, holştayn, montofon, simental ya da jersey mi.
yem olarak ne veriliyordu. anız da ya da tane hasadı yapılmış mısır tarlasında otlatıldı mı?
İnek sağılıyor mu, gebe mi, kuruya çıkarıldı mı, yeni mi buzağıladı.
inek çok yağlı ise ve,
yeni buzağılamışsa, ketoz olmuş olabilir.
yem yemez. veterinerden yardım iste.

sebep, kesif yem fazlalığı ise, kaç kilo sütyemi veriliyor?, kesif yemi azalt, çayır otu-saman ya da yonca-saman ver (5 er kilo), 4-5 gün sonra kademeli sütyemi artışı yap.

geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: soner2222
arkadaşlar selam ,

kendi yemini yapan manisa ve çevresindeki üreticilerimiz hammaddelerini nereden alıyorlar bilgi paylaşabilirler mi?

dolar 8,52 den 7,66 ya düştü, dolar artarken haftada iki kez %5 zam yapan yem firması şu an fiyatı indirmiyor..

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.
Bu yazdıklarınız 1 ton yapıyor . Hayvan başı kaç kilo vereceğiz ?

Herşey güzel açıklamısın mermer tozunuda bi açıklasan mermer tozunun yeme hayvana ne gibi bir katkısı var teşekürler
Hayvanların kalsiyum ihtiyacını karşılamak için yemlerde kullanılan mermer tozu; süt üretiminde artış, hayvanların sindirim sisteminin rahatlatılması ve kemik gelişiminde önemli katkı sağlıyor.

Herşey güzel açıklamısın mermer tozunuda bi açıklasan mermer tozunun yeme hayvana ne gibi bir katkısı var teşekürler
Sağılan ineklerin, büyüyen danaların, düvelerin rasyonlarında belli miktarda kalsiyum bulunması gerekir.
rasyondaki kalsiyum, bulunması gerekenden az ise, eksik miktar, ilave kalsiyum olarak rasyona eklenir.
kalsiyum karbonat halinde bulunan mermerde, %35 kalsiyum var.
yani rasyona 100 gram toz mermer ilave edilirse, 35 gram kalsiyum ilave edilmiş olur.
eksik olan miktara göre, ilave edilen mermer tozu miktarı değişir...
eksik kalsiyum miktarı 17 gram ise, 50 gram mermer tozu ilavesi yeterli olur...

Sağılan ineklerin, büyüyen danaların, düvelerin rasyonlarında belli miktarda kalsiyum bulunması gerekir.
rasyondaki kalsiyum, bulunması gerekenden az ise, eksik miktar, ilave kalsiyum olarak rasyona eklenir.
kalsiyum karbonat halinde bulunan mermerde, %35 kalsiyum var.
yani rasyona 100 gram toz mermer ilave edilirse, 35 gram kalsiyum ilave edilmiş olur.
eksik olan miktara göre, ilave edilen mermer tozu miktarı değişir...
eksik kalsiyum miktarı 17 gram ise, 50 gram mermer tozu ilavesi yeterli olur...
Teşekürler 18 19 protein bir yem için 500 kğ bileşen oranları nasıl olmaı. Saygılar