Kaz Yetiştiriciliği Hakkında Yardım

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Kaz yetiştiriciliği hakkında ilgi almak istiyorum, TİCARİ OLARAK kaz yetiştiriciliği yapan arkadaşlar var mı?

Sanal ortamda çok övülüyor ve pazarı yüksek olarak gösteriliyor, bu işi ticari olarak yapan arkadaşlar ne diyor bu konuda?

74a0083a54ca9c23548c48db5c495299.jpg

Enes abi ticari amaclı olmasada 2 yıl öncesine kadar köyden taşınmadan önce yılda 30-50 tane oldugu zamanlar olurdu.
Fotodaki kazların cinsinden 4 veya 5 dişi kaza bitane erkek kaz yeterli olurdu .hava durumuna göre ve kışlık bakıma göre ben genelde arpayla beslerdim kışın ,bahara dogru yeşillik cıkınca zaten pek yemez arpa vs gibi yemleri.
Mart ayında yumurtlayıp mart sonu nisan başı kuluckaya yatar.iyi cins kaz 13-17 yumurta yumurtlayabilir. En idael kulucka yumurta sayısı 11-13 le( ben genelde 13 yatırırdım) olur. Kulucka döneminde iyi yatarsa kaz tamamınıda cıkarabilir ,3,5 eksikde cıkarabilir.
Yavrular belli bi büyükle gelene kadar cok ilgi isyter ,biraz nazik olup cabuk telef olurlar.
Zaten biraz kabardıkdan sonra kolay kolay bişey olmaz ,heleki ufak akar su veya gölet kenarında olursa daha cabuk gelişip büyürle. Aşırı sıcak durumdanda cabuk etkilenirler.
Kesim zamanıda bizim burda son güzde ayazlar düşüp ilk kar yagmaya başlayınca etinin lezeti bakımında uygun olur.
Hatta kesim icin ya tozda ya buzda kesersen cok güzel olur derler.
Bizim burda genelde köyde kalan her evde olur ,kendi tüketimi ve hediyelik olarak.
Kaz yetiştiriciligi hakkında benim tecrübem bildiklerim bunlar.son iki yıldırda bende köye gittigimde satın alıp ,bizim burda cok yaparız kışın arapaşı deriz biz yada yufka ekmek üstü bulgur pilavıyla bi ayrı güzel olur.

Enes abi ticari amaclı olmasada 2 yıl öncesine kadar köyden taşınmadan önce yılda 30-50 tane oldugu zamanlar olurdu.
Fotodaki kazların cinsinden 4 veya 5 dişi kaza bitane erkek kaz yeterli olurdu .hava durumuna göre ve kışlık bakıma göre ben genelde arpayla beslerdim kışın ,bahara dogru yeşillik cıkınca zaten pek yemez arpa vs gibi yemleri.
Mart ayında yumurtlayıp mart sonu nisan başı kuluckaya yatar.iyi cins kaz 13-17 yumurta yumurtlayabilir. En idael kulucka yumurta sayısı 11-13 le( ben genelde 13 yatırırdım) olur. Kulucka döneminde iyi yatarsa kaz tamamınıda cıkarabilir ,3,5 eksikde cıkarabilir.
Yavrular belli bi büyükle gelene kadar cok ilgi isyter ,biraz nazik olup cabuk telef olurlar.
Zaten biraz kabardıkdan sonra kolay kolay bişey olmaz ,heleki ufak akar su veya gölet kenarında olursa daha cabuk gelişip büyürle. Aşırı sıcak durumdanda cabuk etkilenirler.
Kesim zamanıda bizim burda son güzde ayazlar düşüp ilk kar yagmaya başlayınca etinin lezeti bakımında uygun olur.
Hatta kesim icin ya tozda ya buzda kesersen cok güzel olur derler.
Bizim burda genelde köyde kalan her evde olur ,kendi tüketimi ve hediyelik olarak.
Kaz yetiştiriciligi hakkında benim tecrübem bildiklerim bunlar.son iki yıldırda bende köye gittigimde satın alıp ,bizim burda cok yaparız kışın arapaşı deriz biz yada yufka ekmek üstü bulgur pilavıyla bi ayrı güzel olur.

Çok güzel yazmışsın teşekkür ederim :)

Emden kazıni bulabilirsen farkını görürsün

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araştırdım güzel ırk,

ALINTI
Emden (Embden)
Orijinini Almanya’dan Hannover kentinden alan ağır cüssesi olan bir kaz ırkı. Ekonomik açıdan bakıldığında ise Yumurta veriminin iyi olduğu bilinen bir kaz ırkıdır. Her kaz bir yumurta sezonu sonunda 30 ile 40 adet arasında yumurta verirler. Emden öncelikle birinci sınıf yemeklik bir kazdır. Emden kaz ırkını diğer kazlar ile kıyaslandığında beyaz olan tüyleri diğer kaz ırklarının tüylerinden daha değerlidir

Konunun uzmanı yeni açıklama ile kaz yetiştiriciliği yapacak kişileri aydınlatıyor ve uyarıyor;

İşte Kobi'den tarım ve hayvancılık uzmanı Nevzat Öztürk;

Alıntıdır,(kısaca)

Öztürk, yerel yetiştirme sisteminde dölleme, yavru elde etme ve merada otlatma gibi konuların önemli sorunlar olarak öne çıktığını ifade etti. Üretimden sonra en önemli sıkıntı pazarlama olarak karşımıza çıkıyor."

Önce satış kanallarını ve pazara sunum tarzı araştırmalı, üretime ondan sonra karar vermelisiniz. Satış kanalları deyince sadece kaz eti değil yan ürünler olan tüy, kaz yağı, kaz ciğeri ve sakatat pazarlamasını da araştırmayı da unutmayınız.

Yani kaz işine girecek olanlar önce pazarı sağlamalı diyor