Ziraat Mühendisliği Hakkında Bilgi ve Destek Lütfen

Arkadaşlar ve abilerim hepinize iyi günler, yaşım 17 üniversite sınavına(ygs) girmeme 2buçuk ay gibi bir zaman dilimi kaldı sınava elimden geldiğince hazırlanmaya çalışıyorum fakat aklımda çok fazla soru var, birilerinden bu konuda kesinlikle yorum yapmalarını istiyorum siz çoğunuz benden yaşça büyüksünüz, kiminiz abim kiminiz babam yaşında bu yüzden yorumlarınız benim için çok önemli. Durumuma gelecek olursak çocukluğumdan beri köyde büyüdüm eğitimimi ise şehirde aldım. Yazları ve okul sürecinde bazı haftasonları olmak üzere köye ailemin yanına gidiyorum yaklaşık 2-3 yıldır çoğu işi kendim yapabilecek düzeyde olduğumu düşünüyorum çiftçilik ile ilgili tabi öğreneceğimiz çok şey var. 1000 dönüm yer işliyoruz yarısı sulak her sene arpa ve buğdayın yanında yaz sezonumuzun oldukça dolu geçmesini sağlayacak pancar, soğan, yonca, slajlık Mısır, Sudan otu vb. gibi ürünler ekiyoruz. Bu işi gayet zevk alarak yapıyorum ve sürdürmek istiyorum fakat ailemle bunu paylaştığımda tamamıyla işin içinde olmadığım için bana dışardan güzel gözüktüğünü ve ileride pişman olacağımı söylüyorlar, bu durum cidden böyle mi siz böyle olduğunu düşünüyor musunuz? Şu an severek yaptığım bu işin okulunu okuyup meslek edinirsem ileride pişman olur muyum? Ya da keşke bu mesleği seçmeseydim dediğiniz zamanlar oldu mu, ben inanıyorum ki insanın emeğini ve hak ettiğini alabildiği en güzel en doğal yer toprak neden ailem bu işi yapmak istememi desteklemiyor anlayamıyorum bunu onlara sorduğumda ileride anlarsın diyorlar.. bir diğer düşüncem ise veterinerlik okuyup orta halli yaptığımız hayvancılığı büyütmek fakat veterinerlik okuması çok zor bir bölüm olduğu söyleniyor. Ziraat fakültesine biraz uzak bakıyorum çünkü puanları ve Türkiye sıralamasına göre alımı oldukça düşük 250.000 gibi bir sıralamaya girildiğinde en iyi ziraat fakültesini okuyabiliyorsunuz. Veterinerlik ise 80.000 ve bunu başarabileceğimi düşünüyorum ama ailem çiftçi olmama karışacak olursa ve şehirde yaşamaya mağrur bırakılırsam ne veterinerlik ne ziraat okumamın bana hiçbir faydası olmayacak. Sizin yorumlarınızı bekliyorum şuan benim yaşımda benim imkanlarımda olsaydınız çiftçilik tercihiniz olur muydu?
Aynen bende senin yaşındayim ve bu sorulari kendime bende soruyorum gün geçtikçe ya biz okuyoruz ama ne mesleği olucam diyorum..

• Beğen
Tepkiler: Berkay Karadeniz
Ben konyada toprak bölümü son sınıfım memlekette 150-200 dekar sulu 800-1000 dekar arası kuru tarım yapıyoruz. Çiftçilik olduğu için okumayı seçtim bu bölümü bitki korumaya puan yetmedi toprağı yazdım ilaç gübre bayisi açar bi şirket kurarız diye. Ziraat müh. Bana ne katar dersen sadece temeli verir neyi nerde araştıracağını öğretir. Aslında düzgün bir eğitim sistemi olsa 10 bölümün tamamını 4 yılda öğretirler ama çok gereksiz detaylara iniyorlar. Akademik camia dersin faydalı özet yerinin verilmesi yerine tüm saçma tefferruatlarını zorla öğretmeye çalışıyor. Böyle olunca öğrenci hocaya ve sisteme hocada sadece öğrenciye suç buluyor. Verilen bilgi belki 4 yılına değmez ama 4 yılda kaybedeğin çokta bişey yoksa okumanı tavsiye ederim. Çiftçi çocukları tarım gönüllüleri bu mesleğe yönelmeyince puanım yetti geldim ziraatten nefret ederim diyenler geldikçe fakültelere mesleğin adını kirletiyorlar çünkü daima başarısız oluyorlar. Bizim bu mesleğe sahip çıkmamız gerek diye düşünüyorum.

evet ve ziraatla alakası olmayıp ziraat fakültelerine gelenler mezun olduğunda bölümün işsizlik oranını da arttırıyor sanırsam, yaptığım araştırmalarca böyle.. şirket kurma konusunda, kurduğunuzda yeterli müşteri kitlesine ulaşabileceğinizi düşünüyor musunuz acaba? piyasada benzer iş yapan çok fazla kişi firma var onlardan bize yani yeni başlayanlara güzel bir pazar kalır mı sizce

çanakkale 18mart üniversitesinde tarla bitkileri okuyorum. şuan 2 sınıfım bende senin gibi veteriner lik istemiştim veternerlik iyi ama olmadı nasip ziraatçilikmiş gayette memnunum yani şuanlık bi sıkıntı yok zaten çiftçiyiz hiçbirşey yapamasam bile köyde çiftçiliğimi ziraat mühendisi olarak yaparım😀😁 üniversitede herşey çok yüzeysel öğrencinin araştırmasını istiyorlar iyi bir mühendis olmak istiyorsan okulda öğretilenlerle kalmaman lazım girişimci bir yapın varsa okunabilecek güzel bi bölüm ingilizceyi iyi öğrenmelisin çünkü iş alımında çok önemli. kardeş şimdi senin soruna gelirisek köyü toprağı hayvanları seviyorsan çiftçilik tercihin olsun çünkü ben toprakşa uğraşmayı sevdiğim için tercih ettim ama ülkemizde çiftçiliğe değer vermiyorlar buda ayrı bi sorun.

her alan için böyle değil mi zaten araştıran, kendini geliştiren kazanıyor:) peki ingilizceyi nasıl öğreneceğiz hiç bi ziraat bölümü ingilizce değil sanırsam :)

Paylaşım için teşekkürler berkay, ben sen ve bizim gibi düşünenler için harika konu...
Seni normalde tanıdığım için söylüyorum koşullar farklı ziraatın sana çok birşey katacağını zannetmiyorum veterinerliği düşünmelisin sonuçta hayvancılıkta kurulu düzenin var seviyosun ve ailenin geçmişten gelen bir tecrübesi var sıfırdan değil hayvancılık, toprakla uğraşmak kolay hayvancılığın yanında.

Ziraat mühendisliği hakkında tavsiye verenlere ayrıca teşekkür ediyorum...
Aynen bu konu bana da çok iyi geldi @GörlemÇetin ve berkay kardeş dert etme bende bu sıkıntıları çekiyorum meslek seçimi hayatımızı kapsıyacak iyi düsünmeliyiz okuldaki rehber öğretmenimle konuşucam yarın ilk işim ve tanıdığı ayarlayabilirsem tarla bitkileri bölümü okuyup bitrmis çiftlikte çalişan bi abinin yaninda staj yapmak istiyorum 1-2günlügüne.. Sonuçlari aktaricam..

her alan için böyle değil mi zaten araştıran, kendini geliştiren kazanıyor:) peki ingilizceyi nasıl öğreneceğiz hiç bi ziraat bölümü ingilizce değil sanırsam :)
ya tabi her alan için bu böyle ama şimdi ben çiftçiyim iyi kötü bişeyler biliyorum yani kendimi idare edebilirim ama birisi şehirden geliyor çiftçilikle alakası yok bu durumda olanların bi iş sahibi olmaları için kendilerini geliştirmelerinden bahsetmek istedim. aynen hiçbi ziraat bölümü ing değil zaten ingilizcede öğretmiyorlar gene ilk okuldaki ing anlatıyorlar past tense gelan şaka gibi😁 herşey sana kalıyor kurslara derneklere gitmek lazım.

• Beğen
ya tabi her alan için bu böyle ama şimdi ben çiftçiyim iyi kötü bişeyler biliyorum yani kendimi idare edebilirim ama birisi şehirden geliyor çiftçilikle alakası yok bu durumda olanların bi iş sahibi olmaları için kendilerini geliştirmelerinden bahsetmek istedim. aynen hiçbi ziraat bölümü ing değil zaten ingilizcede öğretmiyorlar gene ilk okuldaki ing anlatıyorlar past tense gelan şaka gibi herşey sana kalıyor kurslara derneklere gitmek lazım.

ingilizce halen onlardan ibaret olacaksa bizimkisi iyi sayılır o zaman:) konu hakkında hiç bir fikrim yok ama tarım kredi kooperatiflerinde falan çalışma olasılığımız nedir sizce bölümden mezun olduktan sonra? ve üniversite diploması almış birinin tarım kredide çalışabilmesi için kpss ye girme gereği var mıdır

ingilizce halen onlardan ibaret olacaksa bizimkisi iyi sayılır o zaman:) konu hakkında hiç bir fikrim yok ama tarım kredi kooperatiflerinde falan çalışma olasılığımız nedir sizce bölümden mezun olduktan sonra? ve üniversite diploması almış birinin tarım kredide çalışabilmesi için kpss ye girme gereği var mıdır
ne yalan söyleyeyim fazla bilgim yok bu sınav olayalrında tek bildiğim kpss den 80 90 felan almak lazımmış

• Beğen
çok yanlış düşünüyorsunuz gençler kendinizi geliştirin azıcık. mesela şehirden gelen toprakla hiç alakalı olmayan neden ziraat mühendisliği okuyor. ? bakın gençler bankalar bile ziraat bölümünü bitirmiş eleman almaya başladı. diplomasını kiraya verenleri de duyuyorum. daha neler neler var azıcık etrafınıza dikkatli bakını verin.

• Beğen
sevgili kardeşim kesinlikle doğru düşünüyorsun sana ailenden ve yakınlarından yazdığın gibi tepkiler gelecektir çünkü bende aynısını yaşadım. ben de çiftçi lik yapan bir ZİRAAT MÜHENDİSİYİM. iyi ki ziraat okumuşum ve iyiki çiftçilik yapıyorum sen doğru bildiğini yap çünkü insan SEVDİĞİ MESLEĞİ YAPARSA HİÇ YORULMAZ. anlattığını göre çok fazla arazi işliyorsun yorulacaksın mutlaka ama seviyorsan üreticiliği hiç fikirini değiştirme akdeniz ziraati yaz derim ben ora mezunuyum. aklına takılan bir şey olursa telefonla bile arayabilirsin

sevgili kardeşim kesinlikle doğru düşünüyorsun sana ailenden ve yakınlarından yazdığın gibi tepkiler gelecektir çünkü bende aynısını yaşadım. ben de çiftçi lik yapan bir ZİRAAT MÜHENDİSİYİM. iyi ki ziraat okumuşum ve iyiki çiftçilik yapıyorum sen doğru bildiğini yap çünkü insan SEVDİĞİ MESLEĞİ YAPARSA HİÇ YORULMAZ. anlattığını göre çok fazla arazi işliyorsun yorulacaksın mutlaka ama seviyorsan üreticiliği hiç fikirini değiştirme akdeniz ziraati yaz derim ben ora mezunuyum. aklına takılan bir şey olursa telefonla bile arayabilirsin

Yorumun için teşekkürler abi :) Akdeniz ziraat bana biraz uzak kalır memlekete en yakın yer Ankara. senin yaptığın gibi yorumları gördükçe mutlu oluyorum aynı kafa yapısına sahip olup benzer düşündüğüm insanlar olması beni sevindiriyor, bu işten birgün vazgeçeceğimi hiçbir zaman düşünmüyorum ya da yaşım itibariyle düşünemiyorum, bilemiyorum..

Yorumun için teşekkürler abi :) Akdeniz ziraat bana biraz uzak kalır memlekete en yakın yer Ankara. senin yaptığın gibi yorumları gördükçe mutlu oluyorum aynı kafa yapısına sahip olup benzer düşündüğüm insanlar olması beni sevindiriyor, bu işten birgün vazgeçeceğimi hiçbir zaman düşünmüyorum ya da yaşım itibariyle düşünemiyorum, bilemiyorum..

sevgili kardeşim vazgeçmezsin insan sevdiği işten yorulmuyor bu bir gerçek zaten ben ülkemizin tarımı içiniç karamsar düşünmüyorum gelecek tarımda özelliklede sizin gibi çok arazi işleyen üreticilerimiz çok şanslı allahın izniyle güzel yıllar bizi bekliyor baksana son zamanlarda devletin açıkladığı desteklemeler iç acıcı geliyor bana sen dönme düşüncelerinden

• Beğen

Eskişehir de Ziraat Fakültesi var diye biliyorum.

• Beğen

sevgili kardeşim vazgeçmezsin insan sevdiği işten yorulmuyor bu bir gerçek zaten ben ülkemizin tarımı içiniç karamsar düşünmüyorum gelecek tarımda özelliklede sizin gibi çok arazi işleyen üreticilerimiz çok şanslı allahın izniyle güzel yıllar bizi bekliyor baksana son zamanlarda devletin açıkladığı desteklemeler iç acıcı geliyor bana sen dönme düşüncelerinden

Umarım çiftçi hak ettiği değeri bulur bir gün Türkiye'de de :) sonuna kadar hayallerimin Peşinden gideceğim

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA