Buzagi

Merhaba arkadaslar buzaginin bilegi sisti dogumdan o gun sonra ateside var napmaliyiz
8436c7f90f8bbd4a438200deec554303.jpg

Aynisi benim buzagin basinada gelmisti.ön iki ayak dizlerinde şiş vardi yürürken dusuyordu.veterinere daniştim ve buz koymami söylemişti.buzu uyguladim şiş olan eklemlere geçti hiç yürüyemiyodu düzeldi

Kolay gelsin. 35 günlük buzağımızda ilk önce hırıltılı hafif şekilde öksürük başladı veteriner hekimimiz soğuk algınlığı olmuş olabilir dedi gereken ilaçları verdi buzağımızda uyguladık biraz toparlanır gibi oldu üç gün sonra süt içmez oldu sonucunda ertesi gün öldü. Bunun sebebini merak ediyorum veteriner hekimimize sordum doyurucu bir cevap veremedi. Buzağının annesine doğuma 40 gün ve 20 gün kala e coliden korunmak için aşı yaptırdık. Buzağı doğar doğmaz septisemi aşısınıda uyguladık. İlk günlerde buzağının keyfi oldukça güzeldi sabah 3,5 lt akşam 3,5 ltre süt vererek beslioduk ama yüzünde hafif şişlikler vardı aniden böyle birşeyin oluşması ve sebebine dair en ufak bir bilgimiz olmaması bizi endişelendirdi açıkçası yorumlarınızla bizi aydınlatabilirseniz çok teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: fthaymer
Birde buzağı doğumlarında ilk 1 bucuk ay içinde kayıplarımız artmaya başladı. Acaba neyi yanlış yapıyoruz bilmiyoruz. Sizlerin tecrübeleri varsa buzağı doğumundan sonra ilk 2 ay içinde neler yapılmasına dair paylaşırsanız sevinirim. Tesekkürler şimdiden :)

Darbemi aldı yada beraber durduğu hayvanlar tarafından mı ezildi bişide batmış olabilir
Onu iice kontrol et yaşı küçük olduğu için ilaç tedavisi karaciğerine dokuna bilir senin için en uygun olanı ılık su ile hamuru yoğur bileğine bezle bağla güzelce bir gün kalsın yumuşatıp iltahabı hareketlendirsin sonrada silvezin diye bir krem var Vet de satılıyor al sür hergün ılıksu ile yıka geçer
Zooteknist [emoji106]

Birde buzağı doğumlarında ilk 1 bucuk ay içinde kayıplarımız artmaya başladı. Acaba neyi yanlış yapıyoruz bilmiyoruz. Sizlerin tecrübeleri varsa buzağı doğumundan sonra ilk 2 ay içinde neler yapılmasına dair paylaşırsanız sevinirim. Tesekkürler şimdiden :)
Annesinin saglikli olmasi dogru bakim beslenmesi
Ilk 15 gun annesinin sutu hemen sogutmadan sogursa olmaz
Biberon ile besleniyorsa biberon ve sagim sistemi temizligi
Biberon fazla yuksek tutulmasin anne meme hizasi emerken deligide buyuk olmasin cigere kacar sut
Dogduktan birkac gun icinde onunde su ve buzagi baslangic yemi sutten ayirinca yeme alismis oluyor annenin rasyonu onemli sutun buzagiya yaramasi icin
Yattigi yerin uygun isida temiz ve kuru olmasi bunlardan sonra
Yine oluyorsa yerlerini dezenfeksiyon yap bence bulaşıcı mikrop olabilir

Darbemi aldı yada beraber durduğu hayvanlar tarafından mı ezildi bişide batmış olabilir
Onu iice kontrol et yaşı küçük olduğu için ilaç tedavisi karaciğerine dokuna bilir senin için en uygun olanı ılık su ile hamuru yoğur bileğine bezle bağla güzelce bir gün kalsın yumuşatıp iltahabı hareketlendirsin sonrada silvezin diye bir krem var Vet de satılıyor al sür hergün ılıksu ile yıka geçer
Zooteknist [emoji106]
ertuğrul ufak dozda antibiyotik tedavisi uygulasa bunların yanında daha da çabuk geçer kanaatindeyim yoksa da geçiş süreci uzayabilir

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25
Annesinin saglikli olmasi dogru bakim beslenmesi
Ilk 15 gun annesinin sutu hemen sogutmadan sogursa olmaz
Biberon ile besleniyorsa biberon ve sagim sistemi temizligi
Biberon fazla yuksek tutulmasin anne meme hizasi emerken deligide buyuk olmasin cigere kacar sut
Dogduktan birkac gun icinde onunde su ve buzagi baslangic yemi sutten ayirinca yeme alismis oluyor annenin rasyonu onemli sutun buzagiya yaramasi icin
Yattigi yerin uygun isida temiz ve kuru olmasi bunlardan sonra
Yine oluyorsa yerlerini dezenfeksiyon yap bence bulaşıcı mikrop olabilir

Çok teşekkürler.çok teşekkürler. Ayrıca doğumdan sonra buzağılara vitamin takviyesi v.b takviyeler önerirmisiniz peki? Tekrardan tesekkür ederim iyi çalışmalar kolay gelsin

Çok teşekkürler.çok teşekkürler. Ayrıca doğumdan sonra buzağılara vitamin takviyesi v.b takviyeler önerirmisiniz peki? Tekrardan tesekkür ederim iyi çalışmalar kolay gelsin
Kullanilsa iyi olur ama ben kullanmiyorum
Annesinin dogru bakilmasi dogru beslemesi kuru donem beslemesine dikkat edilmesi buzagiyi saglikli yapar ve hastaliklara direncli olmasini sağlar
Dogada yasayan yabani hayvanlari dusunelim doguruyor dogada ve cogu zaman saglikli ve hersey yolunda gidiyor
Tabi biz bu isi para kazanmak icin yapıyoruz en dogru yolu yontemi bulabilirsek kazaniriz

Kullanilsa iyi olur ama ben kullanmiyorum
Annesinin dogru bakilmasi dogru beslemesi kuru donem beslemesine dikkat edilmesi buzagiyi saglikli yapar ve hastaliklara direncli olmasini sağlar
Dogada yasayan yabani hayvanlari dusunelim doguruyor dogada ve cogu zaman saglikli ve hersey yolunda gidiyor
Tabi biz bu isi para kazanmak icin yapıyoruz en dogru yolu yontemi bulabilirsek kazaniriz

İsmail abi en iisi buzağı besleme ve büyütme ile ilgili konu açayım arkadaşlara faydalı olur ekleme ilave bilgiler katarsın hemde ii olur

• Beğen
Tepkiler: ismail_17