2017 ayçiçek biçimi

cümleten bayramınız mubarek olsun etraftaki tarlalara uymak için çekirdek ektiğim yere birdaha çekirdek ekmeyi düşünüyorun bu yıl lg 5485 ekmiştim bazı arkadaşlar aynı tohumdan ekme diyor bu konuda bilgisi olan varmı

cümleten bayramınız mubarek olsun etraftaki tarlalara uymak için çekirdek ektiğim yere birdaha çekirdek ekmeyi düşünüyorun bu yıl lg 5485 ekmiştim bazı arkadaşlar aynı tohumdan ekme diyor bu konuda bilgisi olan varmı

Hayırlı bayramlar Ramazan kardeş, ben bu sezon çok da iyi olmayan bir tarlaya ikinci kez ayçiçeği ektim. Geçen sen ll 104 den 240 kg aldim.Bu sezon aynı yer 230 kg verdi.Yanliz iyi bir koten suregi şart,bakımını sen daha iyi bilirsin...

Hayırlı bayramlar Ramazan kardeş, ben bu sezon çok da iyi olmayan bir tarlaya ikinci kez ayçiçeği ektim. Geçen sen ll 104 den 240 kg aldim.Bu sezon aynı yer 230 kg verdi.Yanliz iyi bir koten suregi şart,bakımını sen daha iyi bilirsin...

Cemil bey"koten suregi" ne demek,bu konuyu anlamam gerek,seneye ben de Ayçiçeği ekecegim Allah'ın izniyle

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Cemil bey"koten suregi" ne demek,bu konuyu anlamam gerek,seneye ben de Ayçiçeği ekecegim Allah'ın izniyle

Sayın abim.,bizim Adana ve civarinda pulluga koten deriz.Yani pullukla güzelce surulmeli demek istedim.Ayricayine bizim buralarda pulluk sürümüne felan etmek de denir...
Konuya gelirsek üst üste ayçiçeğini tavsiye edilmese de bende yapmak zorunda kaldım...
Ikıncı senesinde veremotu başgösterdi. Allah'tan veremotu bir karış 'tan fazla büyüyemedi,kurudu...
Toprak yapısı ve iklim sizin yaptıklarınızı desteklerse güzel sonuç alırsınız.. .

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
cemil bu sene ektiğin tohum aynı tohummu köteni derin sürmekten başka neler yaptın ikinci yıl için verim fena değil benim bu senede ekmeyi düşündüğüm tarla 36 dekar yerden 11 ton çekirdek oldu

Gardaşım maşşallah verimin harika olmuş, tarlanın toprağı güzelmiş.Sende üzerine düşeni yapmışsın...
Bence senin yaptıklarını paylaşman gerek bizimle,Gıpta ettim şimdi.. .
Bana gelirsek bir pulluk,çapraz iki tırmık çektim.20 kg 4.15 taban gübresiyle ektim.Ayni tohum kullandım ama bence sen değiştir.
Bir bucuk karışı geçerken hafif bir capa cektim.Birdepotasyum ağırlıklı yaprak gübresi attım...

Sayın abim.,bizim Adana ve civarinda pulluga koten deriz.Yani pullukla güzelce surulmeli demek istedim.Ayricayine bizim buralarda pulluk sürümüne felan etmek de denir...
Konuya gelirsek üst üste ayçiçeğini tavsiye edilmese de bende yapmak zorunda kaldım...
Ikıncı senesinde veremotu başgösterdi. Allah'tan veremotu bir karış 'tan fazla büyüyemedi,kurudu...
Toprak yapısı ve iklim sizin yaptıklarınızı desteklerse güzel sonuç alırsınız.. .

Verem otu,yani orabanj asalak otumudur? Çiçek açıp!kuruduysa tohumları vardir

Gardaşım maşşallah verimin harika olmuş, tarlanın toprağı güzelmiş.Sende üzerine düşeni yapmışsın...
Bence senin yaptıklarını paylaşman gerek bizimle,Gıpta ettim şimdi.. .
Bana gelirsek bir pulluk,çapraz iki tırmık çektim.20 kg 4.15 taban gübresiyle ektim.Ayni tohum kullandım ama bence sen değiştir.
Bir bucuk karışı geçerken hafif bir capa cektim.Birdepotasyum ağırlıklı yaprak gübresi attım...

inanınmı tabana gübre atmadım bizim komşu köyde bir arkadaş var ayçiçeğini ben biçiyorum geçen yıl 2600 dönüm ayçiçeği biçtim yalnız onların toprağı bizimkilerden kaliteli 450 kğ verim aldı millet hep 350-370 alırken ona dedim nasıl ekiyon köteni sürdükten sonra ikidefa kültuvatör sürüyormuş son kültüvatörün arkasına toz tapan takmış yukadan hazırlamış bende yaptım aynısını gerçekten çok faydası oluyor bu sene verimler giden seneden düşük köyde millet hep 200-250 alırken bein yeri 310 kğ verdi ben aynı yeri ekersem paynır ekim ozaman bu yıl 5485 ekmiştim

Aynen Özünden uzaklasanlarin aksine kaynağına en yakın haliyle yörük-türkmenlerin türkçesi bu...
Size yabancı geliyorsa sadece üzülürüz sizin adınıza...
Türkçe'mizin şive,lehçe ve ağız zenginliğine dikkat çektiğiniz için teşekkürler. Gençlere ve yeni nesle aktarmayı ihmal etmemeliyiz.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

81629d10e74d3ebc38ee90057a5ac802.jpg

e80b9a5d34fbf4d627208555465befd4.jpg

402de0c4ba6c2c21fc1707975903b943.jpg

1cfdea51ec323904a14e8196c9c14123.jpg

f2af233d15e81c433eebf2d73c727fa0.jpg
7e8a19135fa41ede92b68e1bbb597c22.jpg

Son biçimler Allah cümlemizin biçtiği malları yemeği nasip etsin...

• Beğen
Tepkiler: senol_84