Traktör dünyasında kırılamayan önyargılar...

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

şimdi Jd desem.. akla ne gelir..

mahindra desek ne gelir..

basit bi örnek..

geçen iyice baktık..

Mahindranın ön dingil CIN malı..

çok normal kendi de hint malı sonuçta..

ama M serisi JD'nin ki ile AYNI..

her 2'side DANA ama "made in china"..

inanmayan üşenmesin eğilip okusun..

M serisi JD ön dingil..

20170717_133455.jpg

hint fakiri Mahindra..

20170717_134240.jpg

zetor da eli mecbur hint-zetor cıkarmaya basladı dogrudur:)

---

asıl komik olan..

hint mallarına hint fakiri muamelesi yapıp..

komple solis motorlu.. erkunt58 ve basak60 binip.. yerli üretimi desteklediğini sanmak..

yada Mf den başkası yalan derken..

her tarafı "made in china" 4700 serisine binmek..

ama olsun traktör piyasasında bazı şeylerin değiştirilmesi teklif bile edilemez..

ama gerçekler acı iste.. Mahindra geldi aldı erkuntu..

sorsan herkes hint malını "kapıma koymam" der:)

zetor da eli mecbur hint-zetor cıkarmaya basladı dogrudur:)

---

asıl komik olan..

hint mallarına hint fakiri muamelesi yapıp..

komple solis motorlu.. erkunt58 ve basak60 binip.. yerli üretimi desteklediğini sanmak..

yada Mf den başkası yalan derken..

her tarafı "made in china" 4700 serisine binmek..

ama olsun traktör piyasasında bazı şeylerin değiştirilmesi teklif bile edilemez..

ama gerçekler acı iste.. Mahindra geldi aldı erkuntu..

sorsan herkes hint malını "kapıma koymam" der:)

O yüzden MF 265s 285s Kraldır şaşmayalım, yaksın, patiye girsin ama devam diyoruz ÖZkan bey :D:D

Kullandiginiz otomobilin, bilgisayarin bircok parcasi Cin ve Hindistan uretimidir. Dana firmasi dunyanin en buyuk dingil ve aks ureticilerindendir. Siz bir otomobil, kamyon, traktor neyse tasarlar ve istediginiz standartlari firmaya bildirirsiniz, once bir prototip ( on ornek ) yapar anlasorsaniz uretip istediginiz sayiyi size verir.

Bilgisayariniz, cep telefonunuz, klimaniz, fotograf makinaniz, otomobilinizin bircok parcasi boyle yapilir.

Hindistan takintisina gelince, orada milyar nufus ve cok buyuk piyasa var, fabrikalar buyuk, dunyanin en buyuk celik ureticisi, bilgisayar programciliginda liderlerden birisi, takintinin nedenini anlayamiyorum.
Mahindra ABD`de 8 uretim tesisi olan bir firma. Kucuk bir firma degil.

Otomobiller, Alman, Amerikan, Fransiz olunca sorun yok, traktorun ana firmasi Hindistan`da olunca mi sorun ?

Kiskanma calis senin de olur !

Kullandiginiz otomobilin, bilgisayarin bircok parcasi Cin ve Hindistan uretimidir. Dana firmasi dunyanin en buyuk dingil ve aks ureticilerindendir. Siz bir otomobil, kamyon, traktor neyse tasarlar ve istediginiz standartlari firmaya bildirirsiniz, once bir prototip ( on ornek ) yapar anlasorsaniz uretip istediginiz sayiyi size verir.

Bilgisayariniz, cep telefonunuz, klimaniz, fotograf makinaniz, otomobilinizin bircok parcasi boyle yapilir.

Hindistan takintisina gelince, orada milyar nufus ve cok buyuk piyasa var, fabrikalar buyuk, dunyanin en buyuk celik ureticisi, bilgisayar programciliginda liderlerden birisi, takintinin nedenini anlayamiyorum.

Otomobiller, Alman, Amerikan, Fransiz olunca sorun yok, traktorun ana firmasi Hindistan`da olunca mi sorun ?

Katılıyorum, kendi sektörümden örnek vereyim. INTEL işlemci safkan israildir fakat made in malezya filan yazar, diğer bir çok parçası da çindir mesela.

Bir İKEA mağazasına gittiğinizde bazı ürünlerde tasarımcının resmi ve altında ismi vardır.Çevirirsiniz altında China yazar, siz Türkiye'de satın alırsınız, para İsveç'e gider.Tasarımcı internetten Çin'e yollamıştır onlar üretip resmini yollamıştır ,üretim sonrası dünyanın dört yanındaki mağazalara gemiler hareket etmiştir.
Önemli olan ürünün niteliği (eski deyimle vasfı) ve maliyeti.
En gelişmiş ülkelerde nitelik ve maliyet kadar diğer faktörde çevresel kaygılar.Bir tarım ilacı için satıcı ''Abi Sygenta ve Hektaş'ınki aynı kalitede,Çin'de aynı fabrikadan alıyorlar''dedi.
Amerikalı Çin'de ürettirip Türkiye'de satıyor.Havasını ,suyunu pestisitlerle niye kirletsin ?
Dana dingili tasarlar,istenilen kalitede ve evini pisletmeden ,daha ucuza Çin'de ürettirir,JD ye satar oda traktörüne takıp Türkiye'de pazarlar.
Tarım ilaçları,demir döküm,tekstil (üretim kısmı) gibi birçok sektör çevreyi mahvediyor.Üstüne üstlük işçilik ücretleri de çok yüksekse Çek niye Zetor karterini avrupasında yapsın, hintliden (Erkunt) alır :)
Böylece istediği yönde olmasa da konuyu Zetor'a da bağlayarak Umut hocamın kötü emellerine alet oldum :)

Diğer konu:Birbirimizi kırmayalım.İsteyen istediği konuyu açar.İsteyen okur,yorum yapar, istemeyen okumaz.Ben hergün açılan o kadar konudan ilgimi çeken birkaç taneyi okuyorum ilgi alanıma girmeyen diğerlerini okumuyorum.Yedi yıldır açtığım o kadar konunun eminim büyük çoğunluğu da benim gibi ilgi alanına girmeyenler tarafından okunmamıştır.

Bir İKEA mağazasına gittiğinizde bazı ürünlerde tasarımcının resmi ve altında ismi vardır.Çevirirsiniz altında China yazar, siz Türkiye'de satın alırsınız, para İsveç'e gider.Tasarımcı internetten Çin'e yollamıştır onlar üretip resmini yollamıştır ,üretim sonrası dünyanın dört yanındaki mağazalara gemiler hareket etmiştir.
Önemli olan ürünün niteliği (eski deyimle vasfı) ve maliyeti.
En gelişmiş ülkelerde nitelik ve maliyet kadar diğer faktörde çevresel kaygılar.Bir tarım ilacı için satıcı ''Abi Sygenta ve Hektaş'ınki aynı kalitede,Çin'de aynı fabrikadan alıyorlar''dedi.
Amerikalı Çin'de ürettirip Türkiye'de satıyor.Havasını ,suyunu pestisitlerle niye kirletsin ?
Dana dingili tasarlar,istenilen kalitede ve evini pisletmeden ,daha ucuza Çin'de ürettirir,JD ye satar oda traktörüne takıp Türkiye'de pazarlar.
Tarım ilaçları,demir döküm,tekstil (üretim kısmı) gibi birçok sektör çevreyi mahvediyor.Üstüne üstlük işçilik ücretleri de çok yüksekse Çek niye Zetor karterini avrupasında yapsın, hintliden (Erkunt) alır :)
Böylece istediği yönde olmasa da konuyu Zetor'a da bağlayarak Umut hocamın kötü emellerine alet oldum :)

Diğer konu:Birbirimizi kırmayalım.İsteyen istediği konuyu açar.İsteyen okur,yorum yapar, istemeyen okumaz.Ben hergün açılan o kadar konudan ilgimi çeken birkaç taneyi okuyorum ilgi alanıma girmeyen diğerlerini okumuyorum.Yedi yıldır açtığım o kadar konunun eminim büyük çoğunluğu da benim gibi ilgi alanına girmeyenler tarafından okunmamıştır.

Kendi adıma latife ettim, kesinlikle art niyetim yok, saygısızlık anlaşıldıysa özür dilerim.

Aynen katılıyorum. Çin dediğiniz ülke uzaya araç gönderen ülkelerden. Yani teknoloji ileri seviye. Kendi savaş uçakları bile var. Bizim? Bakın bizim Türk parça istiyor. Birde fiyat tabi. Çinli 8 para diyor. Bizimki daha ucuz yap diyor. Çinli bakıyor, bir iki yanını kırpıyor ve 6 para diyor bizim Türk daha ucuz yap diyor. Bu sefer çinli tabi malzemeyle oynayıp 5 para diyor. Eh bizimki çoştu artik durur mu. Daha da ucuza yap diyor. Çinlide sinirleniyor doğal olarak. Daha ne yapıcam diye. Çalınacak bir yanı kalmadı ki. Eh suç çinlininmi? yoksa bizimkimi? Sen çinliye kaliteli yap de bakalım sana alâ sını yapar. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Bozrik

Size hiç katılmıyorum acele etmeyin piyasayı Hindistan iyice ele geçirsin sonra verin kararınızı gelin cin in en iyisini kapınıza koymayın ama Faso'n yapılan ürünlere birşey diyemem cunkufirmalar kendi sitandartlarin da urettiriyor bn reduktor ısı ile uğraşıyorum cok gordum medin cina yazan refuktorleri firmaya gelip 24 saat çalışıp dağılan kırılan onun icin cina aman dikkat