Pelet Yem Makinası

Cok güzel olmuş kuru yoncayıda peletlermi
ustam az önce arkadaşa söylediğim sistemi tarladan yoncayı balya değil direkt pelet yapmayı düşünmüştük sonra yoncanin balyadan verilmesinin geviş olayındaki önemini düşünerekten vazgeçmiştik.
böyle şeyler yapayım diye bazen aklıma geliyor.
tek depilmişim[emoji2]

• Beğen
Tepkiler: Edirneli24
Cok güzel olmuş kuru yoncayıda peletlermi
Evet peletler içine istediğiniz katkiyida atabilirsiniz sadece Yonca olarakta basabilirsiniz. Makina bizim ilk deneyimimiz öncelikle yem olarak değerlendiriyoruz ikinci asamamiz tarlaya atılan gübre olarakta değerlendirmeye çalışmak kuru hayvan gübresini samanla karıştırıp pelet olarak basıp gübre makinası yardımıyla ekili olan tarlaya saçmak

ustam az önce arkadaşa söylediğim sistemi tarladan yoncayı balya değil direkt pelet yapmayı düşünmüştük sonra yoncanin balyadan verilmesinin geviş olayındaki önemini düşünerekten vazgeçmiştik.
böyle şeyler yapayım diye bazen aklıma geliyor.
tek depilmişim[emoji2]
Dediğin benimde düşüncelerimin arasında ama yoncada değilde saman da etki edecek bir proje var velakin gavur bizden önce bu makinayı teşhis etmiş YouTube kanalında Krone peletmakinasi yazdığınızda balya makinası sisteminde direk samanı alıp pelet olarak cikartiyor.

Dediğin benimde düşüncelerimin arasında ama yoncada değilde saman da etki edecek bir proje var velakin gavur bizden önce bu makinayı teşhis etmiş YouTube kanalında Krone peletmakinasi yazdığınızda balya makinası sisteminde direk samanı alıp pelet olarak cikartiyor.
o makinayı gördüm bana balya yüklemesi zor geldiği için pellet yonca şeklinde direk tarlada çuvallamak istiyordum fakat hiç mantıklı olmadığını gördüm ticari satış şeklinde değilde hobigibi yapacaktım o sistemi fabrikada arka tarflarda atılan müsait bir granür mili vardı onu uyarlamayı düşünüyordum.

• Beğen
benim düşündüğüm dönemde ineklerimiz vardı geviş getirme olayında kuru yonca saman ve yulaf sapı gibi besinleri pellet vermek geviş getirme düzenini bozuyormuş iş yerindede o makinayı yapmaya zaman bulamamıştım.
Aynen geviş getirme kabileyetini kaybettirmemek gerekir, otu hayvanın önünden kesmemeli kimse zaten, kuru samanı mısır ekin gibi karma yapip yarma hale getirip pancar melasi ilave Edip fabrika yemi verecegime kendim basmayı planladigimdan boyle bir makina yapma gereksinimi bulundum. Bu sene reygras otu ile tanıştım bu otun yanında yavaş yavaş basacagim yemlerle alistirmalara başlıyorum kısmetse. Amaç düşük maliyetle bir makina sahibi olmak dışarıya kacirdigimiz yem parasını elde tutabilmek

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Aynen geviş getirme kabileyetini kaybettirmemek gerekir, otu hayvanın önünden kesmemeli kimse zaten, kuru samanı mısır ekin gibi karma yapip yarma hale getirip pancar melasi ilave Edip fabrika yemi verecegime kendim basmayı planladigimdan boyle bir makina yapma gereksinimi bulundum. Bu sene reygras otu ile tanıştım bu otun yanında yavaş yavaş basacagim yemlerle alistirmalara başlıyorum kısmetse. Amaç düşük maliyetle bir makina sahibi olmak dışarıya kacirdigimiz yem parasını elde tutabilmek
inşallah işinizi görür.
şahsen arpa yulaf yonca mısır nem ve bağlayıcılık için melas biraz mineral vs karıştırıp yem yapılabilir. kaliteli fabrika yemleri pahalı ucuz olanlar kavuz kepek gündöndü kabuğu dolu çıkıyorlardı.

• Beğen
inşallah işinizi görür.
şahsen arpa yulaf yonca mısır nem ve bağlayıcılık için melas biraz mineral vs karıştırıp yem yapılabilir. kaliteli fabrika yemleri pahalı ucuz olanlar kavuz kepek gündöndü kabuğu dolu çıkıyorlardı.
Fikirleriniz muhakkak dikkate alınacaktır, aklımızda bulunsun randıman önemli çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Makinenin işleyişi güzel peki yemi kurutma işlemini nasıl yapıyorsunuz.
Şimdilik kurutma işlemi normal yellenme olarak değerlendiriyoruz üretimi haftalık olarak ihtiyaca göre basıp hayvanlara haftalık yem miktarı kadar yediriyoruz. Baskı aşamasında asinmadan dolayı sıcak bir şekilde çıkartıyor yemi , çıkarılan yem el arabası veya teknede biraz açık havada dinlendirip plastik boş ficilarin içine koyup yem vermeye hazır ediyoruz