BUĞDAY DA KAR - ZARAR DEVAM MI YOKSA KİRAYA HAYIR MI

Biçerci ağzıyla kuşta tutsa bazı çiftçiler asla biçerciden memnun olmuyor seneye başka biçerci gelir yine memnun olamaz kendi tarlasını biçerken biçerciden ayrı özel bi biçim umar umduğu gibi bi biçim olmayınca vay bicerciye ver yansın ederler sanki kendisi çok özel ödeme yapıyormuş gibi biçerciden kaliteli biçim bekler
Tarım sektörünün en memnuniyetsiz işi bana göre biçerci ile tarla sahibi arasındaki ticaret

Arkadaslar bicerciye kizmiyoruz bicerciler alinmasin bizim konumuz bugday da kar zarar ama sunuda soyleyim biz her sene bicerciye para yi pesin sekilde veriyoruz
Ufuk sen beni az cok taniyon
Sana anlatayım
Ekerken hep amacimiz kar
Ama Biçerken bazen is kötüye gidiyor
İşte burada hayvancilik devreye giriyor
Baktik hububatta kuruya bicim zarar edecek bu ot bicim zamanı gelince belli olur zaten iş değişiyor ota biçip o sekilde degerlendirebilyoruz
Hatta cok karacim yaptı yaban yulafi yapti bugday ilac atmam ota bicerim
Buğday çok hardal yapti yine silaj yapilabilir
Cunku yabani ot mucadeleside masraf tepindikce batiyorsun
Tabi hayvan içinde ot lazim bunun tecrubesini bilgisini nerde ot nerde bugday meselesini bilen bolir cok önemli
Çünkü konuşuyoruz bunları yemde iyi para ulkemizde inekleri ot ile besleye bilsek fabrika yemini azaltabilsek
Tabi imkani olanlar baktilar belli verimin altinda bugday tam yeşil basakta boyuda uygun ota biçip kuruya yada silaja paketleyebilseler
Birçok soruna çözüm

Oyle ise sizde verin o parayi bi makine alin niye baskasina is yaptiriyosunuz ben 130000 verip almadim benim ki farkli geneli boyledir. Madem bu kadar kolay para kazanmak odemek al bi tane niye arazi ile ugrasiyosunuz hatta 70 80 donum satin pesin paraya alin bicerle hersene 25 donum alirsiniz. Bu isten zengin olanida hic gormedim ama batan cok sizde bunu yanlis anlamayin ben sunu demiyorum bicerci adam borclu cok bicecegim diye ozenmez demiyorum genellemeye karsiyim adiyamanda dekara 500-600 kg veren bugdayi yaklasik 40 yildir biciyoz birakin dokuyo demelerini onlardan once biz deriz kendimize Ayip olacak diye bizim bicer dokuyosa kendi tarlamizda dokuyodur acele ile gece biceriz kendimizinkini makineyi komsudan kurtaramayiz. Simdi ciftcilerde sehirde adam iki gun izin aliyo hasati yapip gidiyo bugday aciklaniyo 900 biz bicene kadar tuccar aliyo kendimiz 800 e veriyoz dokse kurt kus yer 4 tekelci yiyecegine

Yanlış anlaşıldım yine bakın siz nerede iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama bizim burda 750 800 kg buğday biçiliyor dönümü 20 tl başkalarını bilemem fakat ben buğdaylarım biter parasını alır ayçiçeği biter parasını alır mısır biter parasını alır şeklinde çalışıyorum genelleme her zaman hatadır ben bu işi severek ve isteyerek yapıyorum ve mesleğim bu o zaman hepimiz satalım tarlaları biçerdöver alalım meraları dolaşırız bizim köyümüzde biçerdöver çok var haliyle alsamda pasta çok kişiye bölüşülüyor kar edemem sezonda max 10000 dekar yer biçeriz bir arkadaş demiş herkes bildiği işi yapacak ben bu işi özenerek yapıyorsam mahsülümü en zararsız şekilde toplamak isterim hızlı hızlı dökerek saçarak yapılan iştede tabiki tepkimi gösteririm o zaman şartlar zorsa satın biçerdöveri cat alın 12 ay daha rahat çalışın.

Ufuk sen beni az cok taniyon
Sana anlatayım
Ekerken hep amacimiz kar
Ama Biçerken bazen is kötüye gidiyor
İşte burada hayvancilik devreye giriyor
Baktik hububatta kuruya bicim zarar edecek bu ot bicim zamanı gelince belli olur zaten iş değişiyor ota biçip o sekilde degerlendirebilyoruz
Hatta cok karacim yaptı yaban yulafi yapti bugday ilac atmam ota bicerim
Buğday çok hardal yapti yine silaj yapilabilir
Cunku yabani ot mucadeleside masraf tepindikce batiyorsun
Tabi hayvan içinde ot lazim bunun tecrubesini bilgisini nerde ot nerde bugday meselesini bilen bolir cok önemli
Çünkü konuşuyoruz bunları yemde iyi para ulkemizde inekleri ot ile besleye bilsek fabrika yemini azaltabilsek
Tabi imkani olanlar baktilar belli verimin altinda bugday tam yeşil basakta boyuda uygun ota biçip kuruya yada silaja paketleyebilseler
Birçok soruna çözüm
malesef bizde ot kültürü pek yok abi sonuna kadar beklıyoruz ne çıkarsa çok önceden bu sene kırk dönüm yer biçsek samana yeter dedik bizde bi makıne vardı onunla bir başladık tam 100 dönüm biçtık samanı zor tamamladık o sene battı bizim köyden kaç kişi