Uzel disk frenler ses yapması

Uzel 240s disk fren traktörümüz var ama frene basınca cok fazla ses cıkartıyor frenlemesi cok iyi tekerleri kilitliyor olduğu yere ancak ses acaba disklerin bitmiş olmasından mı kaynaklanıyor ?
Frenlerin dışarıdan sıkılan kontra vidaları var onlar gevşeyince ileri geri oynar ve fren gevşek veya sıkı tutar oradan ayarlayabilirsin her tekerleğin ayar vidası ayrı olur

Yağ banyoli Diskler kolay kolay bitmez yağın ömrü bitmiş transmisyon yağ ile şanzıman yağını değiştirirse iz ses minimuma iner

Kuru balata ise her zaman ses yapar...
Yağın rengi iyi gibi sizce sorun sadece yağ mı ama sadece aynı marka yağ olmayabilir eksildikçe dolduruyoruz farklı marka transmisyon yağı içeriyor traktörün yağı diskler iyi tutuyor traktör zınk diye duruyor cevap için teşekkürler

yağlı disk fren li olan traktörlerin arka yağları farklı olur 422 numara veya petrol ofisi tms 300 veya 500 bence üste ilave ettiğiniz yağ uymadı ondan ses yapıyordur bilindik kaliteli bir marka transmisyon yağı ile değiştirin

Arkadaşlar benim kullandığım traktör 1963 model 65x ti ancak maddelerin dingili 3 çeşit bildiğim kadarıyla 135 liklerin yuvarlak kovan dingil onlar kuru balatadir 255 futbolların kare kovan ve yağlı fren olanı var birde yuvarlak kovan yağlı fren olanı var bizimki de böyleydi yuvalak dingil ve yağlı fren di ben onu gevşeyince dışardan sıkardım ayrıca frene basınca tık diye bir ses gelirdi ancak rahatsız edici sürekli bir ses yoktu

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Arkadaşlar benim kullandığım traktör 1963 model 65x ti ancak maddelerin dingili 3 çeşit bildiğim kadarıyla 135 liklerin yuvarlak kovan dingil onlar kuru balatadir 255 futbolların kare kovan ve yağlı fren olanı var birde yuvarlak kovan yağlı fren olanı var bizimki de böyleydi yuvalak dingil ve yağlı fren di ben onu gevşeyince dışardan sıkardım ayrıca frene basınca tık diye bir ses gelirdi ancak rahatsız edici sürekli bir ses yoktu
Masseylerin diyecektim

Tamamen yağdan kaynaklanıyor, bu ses yoktu, massey servisinde yağı değiştirince ses yapmaya başladı ve ses yağ ısındıkça sağır yapacak, koltukta titreme yapacak kadar artıyor. Bir de servis olacak bi halttan anladıkları yok. Biraz daha kalın yağ sorunu çözebilir, deniycem