Bölgemiz Mısırlarında Resimlerle Agrotis ipsilon(Bozkurt) zararlısı

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Bu yıl Nisan çok kurak geçtiğinden çapa bitkilerinde bozkurt zararlısı yoğun.Mısır,soğan,pancarda zarara neden oldu.Tarlasını bozup tekrar ekenler var.
Mısırda zararlının kestiği bitki önce soluyor,sonra kuruyor.Ortadaki bitki zarar görmüş.

WP_20180512_11_09_19_Pro.jpg

Böyle bir mısırın etrafındaki toprağı açınca şu manzarayla karşılaşırsınız. Bozkurt mısırı tam bitki boğazından kemirir.Bozkurta dokunulduğunda yuvarlak şekil alması karakteristiktir.

WP_20180512_11_52_25_Pro.jpg

Beklerseniz orjinal durumu budur.

WP_20180512_11_53_45_Pro.jpg

Ne yapabiliriz? Tarlanın 10 ayrı yerinde 3 metrelik şeritlerde hasarlı bitki 2 ve üzerindeyse ilaçlı mücadele.İlaçlı mücadele için insektisit emdirilmiş kepeğin hava karardıktan sonra tarla yüzeyine saçılması veya hava kararınca pülverizatörle insektisid.Bozkurt kuşlar tarafından toplandığından gündüz piyasaya çıkmıyor,ilaçlama bu nedenle karanlıkta yapılıyor.Bendeki hasar tarlamın bir tanesinde ve çok azdı ama tarlada çok emeğim olduğundan işi şansa bırakamazdım.Makina ile yüzey ilaçlaması yaptım.
İlaç olarak 50 mL/dekar Lambda cyhalothrin kullandım.

WP_20180511_16_53_08_Pro.jpg

Tohum ilaçlı degilmiydi

Satıcılar geçen yıl pahalı olduğu için talep görmeyince bu yıl Poncho'lu tohum getirmediler.Gaucho ile kendimiz ilaçladık.Ama Gaucho ve tek doz Poncho tel kurduna etki ediyor.Bozkurt için çift doz Poncho gerekiyor.O da zaten hiç bulunmuyor.Aralıkta sipariş vermek gerektiğini Pioneer Bursa bölge md.den öğrendim.

Bu aralar trakkulup herhalde tarlada.Trafik yavaşladı.Ben bunları zaten biliyorum.Herkes bilsin istiyorum.Yoksa benim neme gerek yukardaki tırtılları ,kesilmiş mısırları tarlada bulup resmini çekip paylaşmak.İlacımı yapar geçerim.

Sayın arkadaşlar bende Pioneer silajlık mısır ekicem.tohum bugün geldi.koparetife daha almadım.fazlada bilgim yok.ilk defa ekicem.yem bezelyesi yerine ekicem yer 8 dönüm.irtem havalı mibzer le.degerli paylaşımlarınızı okudum çok sağolun

Bu sene benimse başıma geldi anıza ekim yaptım. Kar yağışı olmadığından kurt çok fazla bu sene, judo ec kullandım, sonuçları bekliyorum hala. bidakine kar yağışına göre ekimden önce kurt ilacı atacam, Allah kimsenin emeğini boşa çıkartmasın,

Aynı sorun bizdede var tarla bozup ekenler oldu bende fazla yok ama yağistan dolayı ilaci atamadim..ilk firsatta aticam ilaci aldimEkli dosyayı görüntüle 27737Ekli dosyayı görüntüle 27738Ekli dosyayı görüntüle 27739

Bol yağışın kurt problemine iyi geldiği ,onları boğduğu ileri sürülüyor.Boşluklar kurt kesmesi ise ve kurt buluyorsanız sizde de bayağı zarar görülüyor.Ben ilacı attıktan sonra bol yağış aldık ama
yağacak mı yağmayacak mı diye toto oynanmıyor.Problemi görünce derhal çözmeye yönelik adım atmak gerekiyor.

İlk defa bu sene tek doz ilaçlı bir miktar tohum aldım ve ektiğim tarlada aynı sorun bendede var çift doz ilaçlı pahalı ama aradaki fiyat farkını çıkarıyor gibi

Bozkurt, kurak mevsimin yan gelişmesi.İlacı Aralık ayında sipariş edeceksek , ne bilelim Mart-Nisan kurak gidecek,gitmeyecek. Paraya kıyıp doğrudan çift doz ısmarlamak lazım.İlaçlama için tarla trafiğinin artması da cabası.

Çift dozlusu 100 gün kurttan koruyormuş.
Bizim köyde herkes çift dozlu aldı bu sene

Sizinkiler ileri görüşlüymüş veya geçmiş yıllardan tecrübelerini konuşturmuşlar.Mahmut Bey, torba başına tek doz ve çift doz ilaçlı, düze göre ne kadar farkediyor?

Paylaşım için teşekkürler.Amasyanın neresi acaba?

Merkeze çok yakınız Siz Çorum'un neresinden? Perşembe günü tarım aleti almak için Çorum'a gelip döndüm.

Sayın arkadaşlar bende Pioneer silajlık mısır ekicem.tohum bugün geldi.koparetife daha almadım.fazlada bilgim yok.ilk defa ekicem.yem bezelyesi yerine ekicem yer 8 dönüm.irtem havalı mibzer le.degerli paylaşımlarınızı okudum çok sağolun

Siz de sağolun.İkinci ekim olacak bu durumda.

Toprak altı haseresine kesin çözüm kullanımla sabittir. Fiyat 170 lira. 100 dekara gider

Sizin ilaç bayağı pahalıymış.

Bu sene benimse başıma geldi anıza ekim yaptım. Kar yağışı olmadığından kurt çok fazla bu sene, judo ec kullandım, sonuçları bekliyorum hala. bidakine kar yağışına göre ekimden önce kurt ilacı atacam, Allah kimsenin emeğini boşa çıkartmasın,

Amin.Aradaki maliyet farkını hesaplayıp (ilacın parası,ilaçlama ve ilacı toprağa karıştırma maliyeti,ekime hazırlanmış toprağı çiğnemenin olumsuz etkisi / çift doz ilaç maliyeti arasındaki fark) ona göre karar vermek lazım.

Bol yağışın kurt problemine iyi geldiği ,onları boğduğu ileri sürülüyor.Boşluklar kurt kesmesi ise ve kurt buluyorsanız sizde de bayağı zarar görülüyor.Ben ilacı attıktan sonra bol yağış aldık ama
yağacak mı yağmayacak mı diye toto oynanmıyor.Problemi görünce derhal çözmeye yönelik adım atmak gerekiyor.

Bozkurt, kurak mevsimin yan gelişmesi.İlacı Aralık ayında sipariş edeceksek , ne bilelim Mart-Nisan kurak gidecek,gitmeyecek. Paraya kıyıp doğrudan çift doz ısmarlamak lazım.İlaçlama için tarla trafiğinin artması da cabası.

Sizinkiler ileri görüşlüymüş veya geçmiş yıllardan tecrübelerini konuşturmuşlar.Mahmut Bey, torba başına tek doz ve çift doz ilaçlı, düze göre ne kadar farkediyor?

Merkeze çok yakınız Siz Çorum'un neresinden? Perşembe günü tarım aleti almak için Çorum'a gelip döndüm.

Siz de sağolun.İkinci ekim olacak bu durumda.

Sizin ilaç bayağı pahalıymış.

Amin.Aradaki maliyet farkını hesaplayıp (ilacın parası,ilaçlama ve ilacı toprağa karıştırma maliyeti,ekime hazırlanmış toprağı çiğnemenin olumsuz etkisi / çift doz ilaç maliyeti arasındaki fark) ona göre karar vermek lazım.

ismim mehmet aygün
Nic.degistirmek için admin e yazdım ama cevap gelmedi.
70 tl gibi farkla aldık çift dozlu ilaclanmis pioneer 2088 tohumunuzu.Suana kadar tek kurt sorunu görmedim.
Son yıllarda kocan ve mısır kurlarında artış olması üzerine;hem tohumu değiştirdiler hemde çift ilaçlı talep edildi.Bu aynı zaman mısır kurduna da fayda etmesinin umulmasindan kaynaklanıyor.

ismim mehmet aygün
Nic.degistirmek için admin e yazdım ama cevap gelmedi.
70 tl gibi farkla aldık çift dozlu ilaclanmis pioneer 2088 tohumunuzu.Suana kadar tek kurt sorunu görmedim.
Son yıllarda kocan ve mısır kurlarında artış olması üzerine;hem tohumu değiştirdiler hemde çift ilaçlı talep edildi.Bu aynı zaman mısır kurduna da fayda etmesinin umulmasindan kaynaklanıyor.

Tşk.Geçmiş iletilerden adınız aklımda yanlış kalmış.
Tohum ilaçlaması ; tel kurduna ve çift ilaçlanırsa bozkurta etkili.Koçan kurdu için bele yakın hizada ayrıca ilaçlama yapıyoruz.Demek ki koçan kurduna dayanıklı çeşitlerde üretilmeye başlandı.Poncho ile tohum ilaçlaması için çok güzel resimli bilgiler var(Bayer cropscience sitesi).

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Tşk.Geçmiş iletilerden adınız aklımda yanlış kalmış.
Tohum ilaçlaması ; tel kurduna ve çift ilaçlanırsa bozkurta etkili.Koçan kurdu için bele yakın hizada ayrıca ilaçlama yapıyoruz.Demek ki koçan kurduna dayanıklı çeşitlerde üretilmeye başlandı.Poncho ile tohum ilaçlaması için çok güzel resimli bilgiler var(Bayer cropscience sitesi).

Bele yakın boyda ilaçlama yöntemi nasıldır.Traktor girebilirmi ?yoksa damlama ilemi?