5105m

Traktör çizelde biz patlatma deriz 9lu sizce ne kadar yakar
Biz 7 li takıyoruz. Ama 9 luyuda çeker bizimkiler. Patlatma ne pulluğa benzer ne tırmığa ne diskaroya nede tillere.
Yorar motoru biz şaseye kadar gömüyoruz 7 li az geliyor ama ben ideal diye düşünüyorum Tek sıkıntı az zorlayınca ayakların civatasını kesiyor. Neyse konuyu saptırmayalım. Ölçme fırstım olmadı ama sert toprakta dönüme 2 litreyi geçmiyor landini 8860.

İki çeşidi var. Uzun bacak t9, kısa bacak t5. Bir çeşidi daha olması lazım ama şimdi aklıma gelmiyor. En çok kullanılan bu ikisi. Dönüme 2lt yakar. Tabi kullanılan derinliğe ve toprak yapısına göre değişicektir. Biz kısa bacak kullanıyoruz. 95 bg traktör ile tırmık gibi kullanıyoruz. Bazen korkuyorum, pimler koparsa, Onu nasıl topraktan çıkarız diye. Patlatma adı üstünde toprağı gevşetir. Burda kültivatör ile karıştırıyorlar. Az derinlikte sürecekseniz, sadece çizip pulluk yerini bozacaksanız kültivatör daha iyi bence. Birde satıcılar şase bağlantı yerlerini bacakta değiştirip daha dik durmalarını yani görünüş, ihtişamını artırıyorlar. Tabi bu da bacak toprak direncini attırıp traktörü yoruyor. Tercih yaparken dikkate almak lazım.