ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA YAKIN GELECEĞE AİT TARIM TAHMİNLERİM (G-)

Hayallere ötv gelmeden birde olumlu tahmin yapalım
Dünya yörüngesinde yüzde bilmem kaçlık bi sapma olacak
Anadolu ılıman yağışlı bir iklime girecek
Anadolu nun her yöresinde sulamadan mahsul yetişecek
Su kaynakları değerlendirilecek ama tüketim olmadığı için ülkemiz su zengini bir ülke olacak
Avrupa çiftçisi kuru tarımla uğraşacak
Tarım ürünleri ihracatı her yıl yeni rekorlar kıracak
Yerli tohum markalarımız olacak
Bir yerlerden petrol fışkıracak
Trakkulup teki hangi traktör az yakar soruları 6 silindirli traktör muhabbetlerine dönecek
Avrupanın ilkel tarım video larına bakıp adamlardaki çileye bak denilecek
Avrupa bizi kıskanacak ama sağ sol gözetmeyen bir hükümet olacak bizi kıskanıyorlar demiyecek
Yağışlardan dolayı meradaki otlar içinde hayvanlar kımıldamadan doyacak
Et ihracat rekorları kırılacak
Vatandaş et alma derdini bırakıp et en lezzetli nasıl pişirilir derdine düşecek
İnsanlar hoşgörülü mutlu olacak
Simdi arkadaşlar
ÇOK ŞEY Mİ İSTEDİM
Nasreddin hoca nın dediği gibi Ya tutarsa[emoji848]
Çok şey değilde istemediğin birşey kalmamış [emoji4]

Bu öngörülere katılmakla birlikte . Küçük aile işletmeciliğinin karlılığı anlatılır ve o yöne bi politika uygulanırsa daha mantıklı görüyorum kendimce .
Fiyatların yükselmesini sağlayan küresel enerji kaynaklarına olan bağımlılıktır.
Samani marastan, yoncayı konyadan , ineği avrupadan alır sütü satar peyniri yogurdu marketten alırsan asla ucuza beslenemezsin.
Yorene iklimine uygun hayvan ve bitkisel üretim ile daha az ilaç daha az sermaye ile yapılan üretim benimsenmeli.
Aile işletmelerinde herkese bi görev düşer. Bütün aile bunu göğüslemeye hevesli olmassa işçi olarak ömrünü geçirmeye mahkum olur .
10yearchallange kapsamında 10 yıl sonra konuyu gözden geçirmek lazim[emoji6]
Zihniyet kökten yani bizlerden baslayarak değişmeli diyorsun.

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Su kaynakları değerlendirilecek ama tüketim olmadığı için ülkemiz su zengini bir ülke olacak
Bir yerlerden petssrol fışkıracak
Trakkulup teki hangi traktör az yakar soruları 6 silindirli traktör muhabbetlerine dönecek
Avrupa bizi kıskanacak ama sağ sol gözetmeyen bir hükümet olacak bizi kıskanıyorlar demiyecek
Simdi arkadaşlar
ÇOK ŞEY Mİ İSTEDİM

Elimizde olmayanlar yerine olanları geliştirebiliriz.Başkalarının çölü cennete çevirmelerini de görelim.
Dolayısıyla umut iyidir,yukarda yazılanları hayal etmek bile iyidir.İyidir ama yetmez.Çalışmak,gayret,tutumluluk,bilimsel düşünmek de gerekir.
Karamsarlık,kötümserlik,kusurculuk,yapana bakıp yapanı sevmiyorsa sorgulamadan reddetmek,tembellik insanları hiç bir yere götürmez.
Umut gidince yaşama zevki de gider (Emile Zola)
Umut,hayatın biricik tatlı merhemi (Goethe)
Umut olmasaydı,yaşamak ta olmazdı (Holderlin)

Benim de Türkiye tarımı için umudum kendi çevremde ve Trakkulupte gördüğüm genç çiftçiler.Sayılarının artması umudumu artırıyor.

Elimizde olmayanlar yerine olanları geliştirebiliriz.Başkalarının çölü cennete çevirmelerini de görelim.
Dolayısıyla umut iyidir,yukarda yazılanları hayal etmek bile iyidir.İyidir ama yetmez.Çalışmak,gayret,tutumluluk,bilimsel düşünmek de gerekir.
Karamsarlık,kötümserlik,kusurculuk,yapana bakıp yapanı sevmiyorsa sorgulamadan reddetmek,tembellik insanları hiç bir yere götürmez.

Benim de Türkiye tarımı için umudum kendi çevremde ve Trakkulupte gördüğüm genç çiftçiler.Sayılarının artması umudumu artırıyor.
Aman bu dağlar da sürün .
Ne işin var burada
Bırak çiftçiliği başkası yapsın.
Bu gibi lafları etrafımda duymaktan da usandım yani [emoji4]

Tüm dünya Vazgeç dediğinde
Umut fısıldarmış hadi bir kez daha dene
[emoji1303]

Bir yerlerden petrol fışkıracak
Simdi arkadaşlar
ÇOK ŞEY Mİ İSTEDİM

Derin analiz yapabiliriz, istek gelmiyor.
Tesviye işinde 4 m lazerde 80 kw traktör, 120 kw traktörün iki mislini yakıyor, momentum farkı, paylaşımlar var, foruma yansıtmadık. :)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci97
Son dönemde özellikle yurt dışındaki araştırmalar gelecekte dünya nüfusunu küçük çiftliklerin besleyeceğini vurguluyor. Sürdürülebilir, doğal ve maliyetler bakımından ancak yerel küçük üreticilerin yerel tüketicilere yönelik tarımsal faaliyetlerinin çare olabileceği dile getiriliyor. Ben de gelecekte devasa ticari tarım işletmeleri yerine yerel küçük üreticilerin yerel nüfusun gıda ihtiyaçlarının karşılanmasında temel güç olacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Aman bu dağlar da sürün .
Ne işin var burada
Bırak çiftçiliği başkası yapsın.
Bu gibi lafları etrafımda duymaktan da usandım yani [emoji4]

He he diyeceksin.Kafelerde boşa lak lak yapmak iyiydi.''Şöyle bi kafenin aylık geliri şu kadar liradır,yok abi al sat daha karlı''.Hayatta iki taşı üst üste koymamıştır,başkasının kazancını hesaplar.

Dünya da ne olur bilemem ama ülkemizde tarım bitebilir yakında her çiftçi de olan traktörü ellerinden alabilirler gidişat onu gösteriyo

Allah korusun.

Tüm dünya Vazgeç dediğinde
Umut fısıldarmış hadi bir kez daha dene
[emoji1303]

Bütün dünya başımıza üşüştüğünde onu biz de yaşadık.
Şimdi savaş artığı 13 milyonluk değil dışardakilerle birlikte 90 milyonluk dev bir ülkeyiz.Ümitsizlik bu ülkeyi kurtaran kahramanların torunlarına yakışmaz.

Başarı,başaracağım diyebilenlerindir (M.K.Atatürk)
Ümitlerini kaybetmiş kişilerin ve ülkelerin sonları gelmiş,ömürleri bitmiş demektir (Bu da benim lafım)

Konuya dönersek:Toplulaştırma tüm ülkede artarak devam edecek.Araziler artık bin parçaya bölünmeyecek.Üretmeyip kentlerde oturanların arazilerini üretenler alacak.Arazi ortalama büyüklükleri arttığından traktörlerin ortalama beygirleri yükselecek.Tarım endüstrileşecek.O sırada diğer ülkelerde başka bir gezegende tarım yapmaya başlarlar mı,artık o kadarını bilemiyorum :) Şimdiden uzay mekiğinde domates biber yetiştirmeye başladılar.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Çiftçi bir ailenin ferdi ve finans yöneticisi olarak tespitlerim şu yönde. Gelecekte üç sektör parıldayan sektör olacak.
Birincisi bilişim. Diğer sektörleri başta yapay zeka olmak üzere bilişimdeki gelişmeler yönlendirecek
İkincisi sağlık. Çünkü insan yaşayan bir varlık. sağlıklı yaşam için tedavi elzem.
Üçüncüsü tabi ki tarım. Çünkü insanoğlu var olduğu sürece yiyecek tüketmek zorundadır. Yiyecek temel ihtiyaçların birincisi. Dolayısıyla beslenme sorunu çözülmeden diğer faaliyetler anlam ifade etmiyor.

İlerleyen dönemlerde toprağın ve tarımın kıymeti daha çok anlaşılacak. Köydeki topraklarını satıp şehre yerleşenler pişmanlıkla karşılaşabilecek.

He he diyeceksin.Kafelerde boşa lak lak yapmak iyiydi.''Şöyle bi kafenin aylık geliri şu kadar liradır,yok abi al sat daha karlı''.Hayatta iki taşı üst üste koymamıştır,başkasının kazancını hesaplar.

Allah korusun.

Bütün dünya başımıza üşüştüğünde onu biz de yaşadık.
Şimdi savaş artığı 13 milyonluk değil dışardakilerle birlikte 90 milyonluk dev bir ülkeyiz.Ümitsizlik bu ülkeyi kurtaran kahramanların torunlarına yakışmaz.

Başarı,başaracağım diyebilenlerindir (M.K.Atatürk)
Ümitlerini kaybetmiş kişilerin ve ülkelerin sonları gelmiş,ömürleri bitmiş demektir (Bu da benim lafım)

Konuya dönersek:Toplulaştırma tüm ülkede artarak devam edecek.Araziler artık bin parçaya bölünmeyecek.Üretmeyip kentlerde oturanların arazilerini üretenler alacak.Arazi ortalama büyüklükleri arttığından traktörlerin ortalama beygirleri yükselecek.Tarım endüstrileşecek.O sırada diğer ülkelerde başka bir gezegende tarım yapmaya başlarlar mı,artık o kadarını bilemiyorum :) Şimdiden uzay mekiğinde domates biber yetiştirmeye başladılar.

Toplulaştırma çok güzel birşey. Belki biz anlamayacağız kızacağız ancak gelecek nesillerimiz şükredecek. Ancakkkk malesef ülke olarak bir haltıda adaletli paylaşamadığımızı söylemeden geçemeyeceğim. Kayırmalar,torpilli haritalar her zaman olduğu gibi bu alanda da yerini almış durumdadır. Adliyelerde davalar şişmek üzere bu konu ile alakalı olarak. Dava açmak için bile belli bir maddi gücün olacak. 2 parsel tarla için verilen masraf sadece 600 tl. Hani bunun dilekçe yazdırması hani bunun git geli. Kaldı ki arazının yarısı el değiştirmiş çoğu bölgede. İşin özü kendi tarlamızda ırgat olmaya sürükleniyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

Çok dogru . Ben yillardir hayvancilik yapmak isteyipte herkesin bana dusman olmasindan biktigim bir insan olarak ve ayrica buraya yeni katilmis biri olarak kendimi sansli hissediyorum

Haklısınız.Hayvancılık konusunda çok bilgili ve yeterli arkadaşlarımız var.
Yazlık nedeniyle Aydın benim de memleketim sayılır.Geçen yıl Alinda antik kentinden Karpuzlu ovasını seyrettim.Ne muhteşem ova.Karpuzlu kenarda kaldığı için kimse bilmez ama tarım ve hayvancılık müthiş.Aydın'ın her tarafı ayrı güzel,ülkemiz gibi.