15'li 2. el Hububat Ekim Mibzeri alınır mı?

Çekiş sorun olmaz, eğer çekili tip mibzer düşünüyorsanız her türlü gider.

3600 ve 3000'lerde fazla hidrolik kaldırma kapasitesi yok diye biliyorum.

Asılı tip yani hidroliklere takılıp taşınanlar sorun olur mu kesin bir şey diyemem. Mibzerler zaten ağır, birde tohum gübre hidrolikleri zorlayabilir.

Bizim köyde birinin Ford 3000 traktörünün ekipman parkında var 13 ayak asılı tip mibzer, lakin Ford ile mi çalışıyorlar yoksa abisinin Universal 550 ile mi mibzer koşuyorlar hatırlayamadım.

Çekiş sorun olmaz, eğer çekili tip mibzer düşünüyorsanız her türlü gider.

3600 ve 3000'lerde fazla hidrolik kaldırma kapasitesi yok diye biliyorum.

Asılı tip yani hidroliklere takılıp taşınanlar sorun olur mu kesin bir şey diyemem. Mibzerler zaten ağır, birde tohum gübre hidrolikleri zorlayabilir.

Bizim köyde birinin Ford 3000 traktörünün ekipman parkında var 13 ayak asılı tip mibzer, lakin Ford ile mi çalışıyorlar yoksa abisinin Universal 550 ile mi mibzer koşuyorlar hatırlayamadım.
Bu tür mibzerler şaft ile mi döndürüyor makineyi?

Bu tür mibzerler şaft ile mi döndürüyor makineyi?
Hayır,bahsettiğiniz mekanik hububat ekim mibzerlerinde şaft kullanılmıyor, çekili yada asılı tip olsun lastiklerin dönüşüne göre tohum atar. Atılacak tohum veya gübrenin miktarını ayarlayan bir mekanizma vardır.

Şaft kullanılan mibzerlere pnomatik mibzerveya halk arasında biline adıyla havalı mibzer denir. Mısır, ayçiçek vs hassas ekimi yapılacak tohunlar için kullanılır. Şaft sadece gerekli hava basıncını üremesi için mibzerin kompresörünü döndürür bu tarz havalı mibzerlerde.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Hayır,bahsettiğiniz mekanik hububat ekim mibzerlerinde şaft kullanılmıyor, çekili yada asılı tip olsun lastiklerin dönüşüne göre tohum atar. Atılacak tohum veya gübrenin miktarını ayarlayan bir mekanizma vardır.

Şaft kullanılan mibzerlere pnomatik mibzerveya halk arasında biline adıyla havalı mibzer denir. Mısır, ayçiçek vs hassas ekimi yapılacak tohunlar için kullanılır. Şaft sadece gerekli hava basıncını üremesi için mibzerin kompresörünü döndürür bu tarz havalı mibzerlerde.
Anladım teşekkürler. Ucuza çekilir tip bulmakta baya zor bakım gerektirmeyen. 2 bine de var temiz ancak uzakta. Bu arada damper çıkışı gibi olan kablolar var bazı sıfır mibzerlerde bunlar zorunlumu? damper girişi yok ta fordda.

Anladım teşekkürler. Ucuza çekilir tip bulmakta baya zor bakım gerektirmeyen. 2 bine de var temiz ancak uzakta. Bu arada damper çıkışı gibi olan kablolar var bazı sıfır mibzerlerde bunlar zorunlumu? damper girişi yok ta fordda.
Damper girişi olanları klavuz kollarını kontrol etmek için.

Klavuz kolları sonraki sırayı ekerken traktöre takip edilecek iz bırakmak için lazım.

Klavuz kollarını kullanmazsanız damper çıkışı lazım etmez.

Mekanik mibzerde biz klavuz kollarını kullanmıyoruz, önceki sırayı eken mibzerin lastik izinden yürütüyoruz traktörü.

Havalı mibzerde klavuz kollarını kullanmadan çalışmak zor olur, sıralar denk gelmez.

3000ile 17li gübreli güngör kullandık 1990dan 2018e kadar her iki göz dolu kapakların üzerine de koyuyorduk ön tekerler değer değmez giderdi. hidroliği kaldırmada da hiçbir sorun yaşamadık. Fotoğraf olarak da bir bunu bulabildim
P_20171102_184050.jpg

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı