2017 MISIR SEZONUM (Göktürk-)

Tşk.Adana ülke üretiminin beşte birini karşılıyor.Orada rekoltenin düşük olması ve mısırda her zaman ihtiyacın altında üretim olup ithalat gerektiğinden,dövizin artışı fiyatı artırdı.TMO 'nun sürekli gözetimi ,üreticiyi fabrikalara ezdirmemesi, ben de alım yapıyorum demesi iyi fiyat oluşturdu.

Sizin buğdayı çok erken hasat edebilmeniz, tanelik mısıra gereken olgunlaşma süresini sağlıyor. Coğrafik şans,ne diyelim.

Tşk. Pek görünmüyorsun :)

İşten pek fırsat olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
maşallah güzel verim. paylaşımlar dagüzel olmuş eline sağlık

Tşk.Sizin kadar verim alamıyoruz ama.Çünkü sizin ektiğiniz FAO lu mısırları iklim nedeniyle ekemiyoruz.

Mısır fiyatı ilk defa satarken pahalıydı normalde 650 660 bu yıl 730 dan aldılar direk insallah diğer senelerde böyle olur

Daha iyi olacağını sanıyorum.Mısır ithalatına çok paramız gidiyor.Yemin temel girdisi olduğundan et fiyatı da çıkıyor.Mısır üretimini çok artırmamız gerekiyor.Mısır ülkemiz için buğday kadar stratejik.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
benim makinayı ben değiştirdim silkanlu şeffaf olandan taktım

trakkulup.net

Çapa makinasını yapan fabrikanın (Ceyhan) sahibi ile konuştum.Durumu izah ettim.
''Makinadan çıkış boğazındaki sarı plastik parça şeffaf olursa tıkanmayı anında farkederiz çünkü orası bembeyaz (üre için) gübreyle dolu olur,ayak takip etmek için ikinci bir kişiyi traktöre bindirmek gerekmez veya tek kişiysek sık sık durup ayakların olduğu yerde gübre var mı yok mu diye bakmayız,hafif yavaşlayıp şeffaf olan yere bakarız,tıkanma yoksa gazlarız,durmadan veya yavaşlamadan geriye bakmak o hızla 3 sırax5 metre yerdeki mısırları kökünden kazır, çapa ayakları mısırların o kadar yanından geçiyor''dedim.
Anlayışla karşıladı,hak verdi.
Herkes sizin gibi bize geri dönüş yapsa ürünlerimizi daha iyi geliştiririz dedi.Şeffaf üretime geçince bana yeni tiplerden gönderecekler.

Tşk.Mısırlar tanelikti.1330 kg/DA.
Yüzey düzeltici tesviyem ve onu çekebilecek güçte traktörüm olmadığından , ekerken evlek (su kanalı) bıraktırdım.Karık için tarlanın çok düz olması gerekiyor.Her evlek yerinde iki sıra mısır kaybım oldu ama sulamayı garantiye aldım.Yan komşum tarlayı tesviye ile tepsi gibi dümdüz hazırladı,karık açarak suladı böylece evlek yerlerinin mısırlarını da kazandı,buna rağmen 1040 kg da kaldı. Makinanın karık ayakları var ama çıkardım.İkinci gübre atımı sırasında takabilirdim ama söylediğim nedenle takmadım.Önümüzdeki yılın mısır yerlerinde karık denemeyi düşünüyorum.Sulama salma.Mısırda yılan hiç duymadım ama mümkün.Domuzla karşılaşanı duydum.İşin akışına kaptırınca kendini ,yılandı domuzdu vız geliyor.
Bütün süreci tamamlayıp resimleri toplu olarak yayınladım.Nedeni:''Tarlada ekinim (mısırım) var deme ambara girmeyince'' öğüdüne uymak istemem.
Birinci gübreyi atarken MF 240ın resmini eklemeyi unutmuşum,hakkı kalmasın :)

Ekli dosyayı görüntüle 21720

1330 kg.Haziran ayındaki soğuk nedeniyle mısırlarım strese girip kısa süre morarmasaydı daha da fazla alabilirdim.
Köy ortalamasının 1000-1100 olduğu bir sezonda kendimi yine de başarılı buluyorum.
Moraran mısır lar duzeldimi yoksa zararmi gördü.P2088 de benimde çok minik kısmı soğuktan yaprakları kurudu yanından patladı.Ortalamada 3 parça 47 da. Tarlada 1525 kg mısır yaptı.

Moraran mısır lar duzeldimi yoksa zararmi gördü.P2088 de benimde çok minik kısmı soğuktan yaprakları kurudu yanından patladı.Ortalamada 3 parça 47 da. Tarlada 1525 kg mısır yaptı.

Hava Haziran'ın ilk haftasına kadar serin gitti.Bütün köyün tanelik mısırlarında aynı morarma marka ve modele bağlı olmaksızın görüldü.Morarma için Pioneer sorumlusu fosfat solusyonu önerdi ama ben internet ve trakkulup araştırmamda soğuğun bu sonucu verebileceğini öğrendiğimden uygulamadım.Çünkü yeterli fosforu taban gübresi ile vermiştim.Haziranda hava ısınınca morarma kendiliğinden geçti.Ama o stres bana 150 kg/dekar mısıra maloldu sanıyorum.
Verimleriniz mükemmel.Maaşallah.Güle güle harcayın.

Şu resimde morarma belirgin.

WP_20170518_13_37_27_Pro.jpg

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Tşk.Mısırlar tanelikti.1330 kg/DA.
Yüzey düzeltici tesviyem ve onu çekebilecek güçte traktörüm olmadığından , ekerken evlek (su kanalı) bıraktırdım.Karık için tarlanın çok düz olması gerekiyor.Her evlek yerinde iki sıra mısır kaybım oldu ama sulamayı garantiye aldım.Yan komşum tarlayı tesviye ile tepsi gibi dümdüz hazırladı,karık açarak suladı böylece evlek yerlerinin mısırlarını da kazandı,buna rağmen 1040 kg da kaldı. Makinanın karık ayakları var ama çıkardım.İkinci gübre atımı sırasında takabilirdim ama söylediğim nedenle takmadım.Önümüzdeki yılın mısır yerlerinde karık denemeyi düşünüyorum.Sulama salma.Mısırda yılan hiç duymadım ama mümkün.Domuzla karşılaşanı duydum.İşin akışına kaptırınca kendini ,yılandı domuzdu vız geliyor.
Bütün süreci tamamlayıp resimleri toplu olarak yayınladım.Nedeni:''Tarlada ekinim (mısırım) var deme ambara girmeyince'' öğüdüne uymak istemem.
Birinci gübreyi atarken MF 240ın resmini eklemeyi unutmuşum,hakkı kalmasın :)

Ekli dosyayı görüntüle 21720

1330 kg.Haziran ayındaki soğuk nedeniyle mısırlarım strese girip kısa süre morarmasaydı daha da fazla alabilirdim.
Köy ortalamasının 1000-1100 olduğu bir sezonda kendimi yine de başarılı buluyorum.
Merhaba hocam bereketli olsun. Gübrelemeyi nasıl yaptın ? Yer neresiydi

Kuraklık

Kuraklık yüzünden artık mısır ekemiyorum ama ekersem gübrem standart:
Ekimden hemen önce tabana 50 kg/dekar 13.24.12.SO4.Fe.Zn yani Gübretaş mısır gübresi, diz boyunda 50 kg/dekar üre (üre iki kerede atılsa olur ama genellikle mümkün olmuyor).
yer neresi hocam ? Kuraklık genel bir sıkıntı.

Kuraklık

Kuraklık yüzünden artık mısır ekemiyorum ama ekersem gübrem standart:
Ekimden hemen önce tabana 50 kg/dekar 13.24.12.SO4.Fe.Zn yani Gübretaş mısır gübresi, diz boyunda 50 kg/dekar üre (üre iki kerede atılsa olur ama genellikle mümkün olmuyor).
hocam yapraktanda gubreleme yapıyormusunuz ve ınstektısıt uygulamasını hangı donemde hangı etken maddelı ılaclarla yapıyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
hocam yapraktanda gubreleme yapıyormusunuz ve ınstektısıt uygulamasını hangı donemde hangı etken maddelı ılaclarla yapıyorsunuz
Gözümden kaçtığı için cerap veremedim.Şimdi gördüm.
Yapraktan bor,çinko,potasyum, diğer mikro elementleri kullanıyorum.
İnsektisit olarak Lambda cyhalothrin (Karate zeon, Kungfu,Tekvando), cypermethrin ( imperator),alfa cipermethrin (fastac) tan birini kullanıyorum.Atım zamanı tarlaya girmenin mümkün olduğu son günler.Sonrasında mısır büyüdüğünden girilemiyor.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin