Alet edevat yok yonca işi kurtarırmı?

04.01.2015
908
159
izmir

Öncelikle selamun aleyküm,

Bizim bahçenin yanındaki boş tarlayı icarlayıp yonca dikmeyi planlıyorum ama biçim için tamburum yok bir araya toplamak için ot toplama tırmığım yok, şimdi ben hesapladım kağıt üzerinden kurtarcak gibi ama bide sizlere bu işin içinde olan abilerime sorayım fikirlerini alayım dedim ve,

tarlanın dönümü çok büyük değil, 6000m2 ama ayarlarsam onunda yanındakini icarlayıp 9000m2 olacak ben hesabı 6000m2 den yaptım ve şöyle,

balyanın tanesini 2 tl basıyorlar

tanıdık var oda yonca ekiyor kendine onda tambur ve tırmık var ona her biçim için 100 tl versem tırmık olayını kendi traktörüm ile çözerim su kendi bahçemdeki sondajdan halledicem şimdi,

her ay 100 balya aldığımı var sayarsam, her ay 200 tl balya paketlemesi için, 100 tl de biçim için

aylık 300 tl biçim ve paketleme masrafı

bu işi sezon olarak hesaplarsam 7 biçim almak mümkün her biçimde 100 balya aldığımı var sayarsam

1,400 tl paketleme

700 tl biçim

600 tl yıllık içar parası

500 tl de dalgıç elektrik parası

200 tl de ıvır zıvır sayalım

toplam hesap 3,400 tl sezonluk masraf çıkıyor.

şimdi kazancı hesaplarsak

700 balya tanesi 20 tl den 14,000 tl yapıyor masrafı düşünce 10,600 tl bana kalması gerekiyor sizce bu işi yapsam hesapladığım gibi mi olur yoksa zarar mı ederim?

Nasıl olmalı nasıl yapılmalı?

Kardeşim iki tarla da yonca için sulamaya uygun ise ve ilk önce iyi işleyip tesviye yapar ve ekimi düzgün olursa kazanır, hatta yonca iyi olursa 100 değil daha fazla çıkar

Ayrıca tırpan kullanıyorsan tek sezon para dahi verme 9 dekar yeri iki kişi rahat biçer sadece balya yaptır ben hep kendim biçtim :)

• Beğen
Tepkiler: ekiz
Kardeşim iki tarla da yonca için sulamaya uygun ise ve ilk önce iyi işleyip tesviye yapar ve ekimi düzgün olursa kazanır, hatta yonca iyi olursa 100 değil daha fazla çıkar

Ayrıca tırpan kullanıyorsan tek sezon para dahi verme 9 dekar yeri iki kişi rahat biçer sadece balya yaptır ben hep kendim biçtim :)

tarla ovada toprakta kaliteli yani bizim burda böyle yerlere adam diksen yetişir derler :)

yorumun için çok teşekkür ederim tırpanlada biçsem olur yani boşuna tambura para vermeye gerek yok, çok teşekkür ederim

tarla ovada toprakta kaliteli yani bizim burda böyle yerlere adam diksen yetişir derler :)

yorumun için çok teşekkür ederim tırpanlada biçsem olur yani boşuna tambura para vermeye gerek yok, çok teşekkür ederim

Evet hiç gerek yok kuruduğu zaman toplamak kolay, eğer severek yaparsan o işler zevktir, yorulunca molanı ver yemeğini ye çayını iç (sigara içme) sonra devam et:)

https://www.youtube.com/watch?v=oXaBtDOyX7w

Kardeşim sana iki sorum var bizde yonca işine seneye girmeye karar verdik,satmak iÇin değil kendi hayvanlarımız için. Şimdi senin bahsettiğin balyanın tanesi yeni bicilirken ve kururken kaç kilo çıkıyor? Ve bir tane balya kaç ineğe yetiyor? Teşekkür eder ve bu işte başarılar dilerim.

Kardeşim sana iki sorum var bizde yonca işine seneye girmeye karar verdik,satmak iÇin değil kendi hayvanlarımız için. Şimdi senin bahsettiğin balyanın tanesi yeni bicilirken ve kururken kaç kilo çıkıyor? Ve bir tane balya kaç ineğe yetiyor? Teşekkür eder ve bu işte başarılar dilerim.

şimdi balya tamburla biçilip 1 2 gün öylece bırakılıyor sonra ot toplama tırmıgıyla 2 sıra tek sıra yapılıyor o şekilde 1 2 gün bırakılıp sonra balya yapılıyor ve 20 ila 25 kg arasında agırlıkları gelmektedir, hocam inek konusunda bişiy diyemicem onu bende bilmiyorum.
yorumunuz için teşekkür ederim saolun.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Altına güzelce yanmış hayvan gübresi serdinmi seni 2-3 sene idare eder. Üst gübre yi sulama ile azar azar ver. Birden yüklenme gübrede. Ayrıca humikasit uygulaması ile toprağın su tutma kapasitesi ve bitki besin maddesi se artırılabilir

• Beğen
Tepkiler: ekiz