Arazi toplulaştırma. Toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu

Toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda ikamet ettiğim bölgemde 125 dönüm arazi olması gerektiği belertiliyor benim aynı ilçede 9 ayrı yerlerde toplam 94 dönüm yerim var 125 dönümün altında kalıyorum bu bölgede ileride arazi bütünleştirme projesi başladığında ben 125 dönümün altında kaldığım için ne gibi sorunlarla karşılaşırım çiftçilik faliyetimi devam ettirmede bir sıkıntı yaşarmıyım 125 dönümün altında kaldığım için ileride devlet tarafından sattırılmasına zorlanırmı (aynı konu farklı bir ilin köylerinde olan 40 dönüm 2 ayrı tapulu parselim için de geçerli) konuyla bilgisi olan duymuş başına gelen varsa bilgilendirirse sevinirim

Son düzenleme:
Toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda ikamet ettiğim bölgemde 125 dönüm arazi olması gerektiği belertiliyor benim kendi tapulu arazim 94 dönüm yerim var 125 dönümün altında kalıyorum bu bölgede ileride arazi bütünleştirme projesi başladığında ben 125 dönümün altında kaldığım için ne gibi sorunlarla karşılaşırım çiftçilik faliyetimi devam ettirmede bir sıkıntı yaşarmıyım 125 dönümün altında kaldığım için ileride devlet tarafından sattırılmasına zorlanırmı (aynı konu farklı bir ilin köylerinde olan 40 dönüm işlediğim arazi için de geçerli) konuyla bilgisi olan duymuş başına gelen varsa bilgilendirirse sevinirim

Arazi toplulaştırmada hiç bir sorun olmaz ancak Allah göstermesin tarla satarken sıkıntı yaşayabilirsin.

Şöyle ki ovada 5 dönüm, bayırda 10 dönüm yeri olan ( toplam tarlası 5 + 10 = 15 dönüm ) birinden sadece ovadaki 5 dönümü almak istedik.

İlçe tarım tarlaların ya tamamını satabileceğini ya da hiç satamayacağını belirtti.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Arazi toplulaştırmada hiç bir sorun olmaz ancak Allah göstermesin tarla satarken sıkıntı yaşayabilirsin.

Şöyle ki ovada 5 dönüm, bayırda 10 dönüm yeri olan ( toplam tarlası 5 + 10 = 15 dönüm ) birinden sadece ovadaki 5 dönümü almak istedik.

İlçe tarım tarlaların ya tamamını satabileceğini ya da hiç satamayacağını belirtti.
Böyle saçma şey olur mu adamın borcu vardır vs 5 dönüm satarsa kendini kurtarır elindeki diğer tarlasını niye satmak zorunda olsun garip bir durum tapu ne diyor bu duruma acaba oraya da bir sormak lazım

Benim bildiğim 10 dönümün altıda olanları satabilir ama 10dan fazlaysa misal 20dekarın ben 5ini satayım hisseli olarak dediğinde olmuyor 20 dekar da satmam lazım diye biliyorum. Tabi benim bölgem için diyorum 125 in altında kalınca yine farklı bir sıkıntı oluşuyor sanırım

Son düzenleme:
Yeter gelirli arazinin 125 dönüm olması demek mirasçılarınıza bırakacağınız alanın büyüklüğünü ifade ediyor. Örneğin 2 çocuğunuz varsa 2x125=250 dönümden aşağı bir araziniz varsa yani 200 dönüm varsa mesela bu toprak ehil 1 çocuğunuza bırakılır. Bölgenizde kişi başı 125'in altında düşüyorsa arazi bölünemez birine bırakılır. 300 dönüm 2 çocuk varsa 150, 150 her ikisinde paylaşır mirası çünkü 125 yeter gelirin üstünde arazi almış olurlar.
Toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda ikamet ettiğim bölgemde 125 dönüm arazi olması gerektiği belertiliyor benim aynı ilçede 9 ayrı yerlerde toplam 94 dönüm yerim var 125 dönümün altında kalıyorum bu bölgede ileride arazi bütünleştirme projesi başladığında ben 125 dönümün altında kaldığım için ne gibi sorunlarla karşılaşırım çiftçilik faliyetimi devam ettirmede bir sıkıntı yaşarmıyım 125 dönümün altında kaldığım için ileride devlet tarafından sattırılmasına zorlanırmı (aynı konu farklı bir ilin köylerinde olan 40 dönüm 2 ayrı tapulu parselim için de geçerli) konuyla bilgisi olan duymuş başına gelen varsa bilgilendirirse sevinirim

Bizim bölgemizde şu an toplulaştırma yapılıyor 1. askı çıktı, itirazlar yapıldı 2. askı bekleniyor.
1- önce bölgedeki arazilere deger tespiti yapılıyor
2- tarla ulaşım yolları yapılıyor
3- tarlalar bu yollara cephesi olacak şekilde birleştiriliyor
4- taralaların birleştiği bölgede kaç parça yerin varsa tek parça, tek parsel oluyor
5- sana yeni verilen tarlanın yeri eski tarlalarının bulunduğu yerin degerine göre dönüm olarak azalıyor veya çoğalıyor.