Aşırı sıcaklar geliyor.

Bir önceki yıl hasat zamanı biçimler yeni başlamışken çok yoğun ve hızlı bir yağmur olmuştu. Buğdayın proteinini glutenini hektolitresini çok düşürmüştü yıkamıştı buğdayı bildiğin.

Yağış öncesi biraz biçebilmiştik, 15-15,5 proteinler 13-14e düştü 34-36 gluten 32ye kadar düştü. Hektolitreler de 80-82den 77-79a kadar düşmüştü. Fiyatlar da haliyle 8-10 kuruş düşmüştü. O yıl için büyük rakamlardı 1100den 1000e düşmüştü. Baya bi zarar olmuştu. %5 kilo kaybı %10 fiyat kaybı şeklinde. Allah herşeyi zamanında nasip etsin inşallah diyelim. Haftaya yeni bir yağışlı hava sistemi görünüyor umarım tüm yurda yağar.
Aynen bizdede hektolitreler düşük çıkmıştı

Polatlı ticaret borsası: experia buğdayı

Hektolitre:75
Protein:16.4
Süne:1.2
Haziran'da :1555
Aynı buğday eylulde:1694 vermistim

• Beğen
Tepkiler: aenema
Ekli dosyayı görüntüle 48967
Bu olay bize de çok zaiyat verdi hem tarla hem hayvanlardan
Geçen yıl yağmurun bir zaman dan sonra yagmayip sonra dolu yagmasi sonucu tarla ve hayvanların zarar görmesinden konyanin ova bölgesine doğal afetten sayılarak devlet tarafından yardım yapıldı
Rabbim kimsenin başına vermesin
Allah bir daha yaşatmasın inşallah..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci97
Konu açılmışken
2018 eylül ayında Ömrümde ilk dafa gördüğüm ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.Öyle bir fırtınayla beraber geldiki camilerin minareleri dayanamadı.Ağaçları kökünden çıkardı.İlçemizi bölge bölge vurdu.Yavaştan mısırları biçmeye başlıyorduk önce ekilenler...Dolu 5 dakikada ne var ne yok hepsini yıktı geçirdi.O gün kıyamet kopuyo sandım ömrümde böyle bir şey görmedim.Devlet hiç bir yardım yapmadı.Çiftçiyi öylece çaresizce bıraktı.100 dönüm mısır yerle bir oldu.İlçemizde 4.0000 dönüm mısır biçilemez hale geldi tarlalar öylece bırakıldı..Buna yapılan masraf ve onca emek boşa gitti.Geriye borçlarınla baş başa kalan çiftçi oldu.Sigorta yaptıranda sigortadan malın hepsi gitmiş %25 zarar biçti.Tarlada mısır yok alayı yerde ama sigorta %25 zarar biçiyor.Daha bir şey görmedik ileride neler görecez allah bilir.Bu dolu anı

Buda doludan sonraki manzara https://www.haberturk.com/video/hab...alik-dolu-yagisi-cami-minaresini-yikti/535984

Bütün kanallarda haberlere konu olduk ama devletten hiç bir yardım görmedik....Malına doludan sonra öylece bakan emeklerin boşa gitmesi.Onca masrafla mısırdan gelecek parayla borçlarını kapatmaya çalışan çiftçinin sonu.Onun için kimse tarladaki malına güvenmesin.Güvenipte traktör ekipman onca masrafa girmesin.Herşey anlık olur.Bu gibi olayı yaşamayan pek anlayamaz.Ama yaşayan daha temkinli davranıyor.Borç yapmamak için daha az alan ekiyor.Daha az masraf yapıyor.Hiç bir şeyin garantisi yok.Allah kimseye yaaştmasın böyle bir durum.

Son düzenleme: