Balya makinesi önerileriniz

Herkese merhaba.
Büyük tip balya makinası almayı düşünüyoruz.Bizim bölgede ne piyasa olduğu için,ne de biz piyasanın içinde bulunmadığımızdan dolayı bu iş hakkında pek fazla bilgimiz yok.Bu yüzden işi bilen büyüklerimize sormak daha doğru olur.
Öncelikle piyasada talep gören balya tipi kare mi,yoksa silindirik balya mıdır?
Ekonomik açıdan silindirik daha mı idealdır?
Kare balya(Square baler) mı,Silindirik balya mı daha seridir?
Ayrıca marka olarak NH ' mi dersiniz,yoksa Claas mı dersiniz?

Saygılar...

Ynt: Balya makinesi önerileriniz

silindirik rulo balya ya$ paketleme yapabilme özelliği sayesinde daha veirmli bi makina ayrıca arıza yapma olayı cok az kare ye göre .. ayriyetten rulo balyalar streçlenebiliyo karelerde streçleniyor ama ülkemizde kare balya streçleme makinası varmı bilmiyorum .. nh yada class demi$sin nereli oludugnu bilmiyorum ama oldugun yerde yedek parçası servisi kim varsa onu al .. ben trakyada olsam claas alırım ama burda claasın c si yok o yüzden nh tercihimdir servis ve yedek parça konusunda

Ali SARAÇ link=topic=58633.msg630635#msg630635 date=1347641388' Alıntı:
silindirik rulo balya ya$ paketleme yapabilme özelliği sayesinde daha veirmli bi makina ayrıca arıza yapma olayı cok az kare ye göre .. ayriyetten rulo balyalar streçlenebiliyo karelerde streçleniyor ama ülkemizde kare balya streçleme makinası varmı bilmiyorum .. nh yada class demi$sin nereli oludugnu bilmiyorum ama oldugun yerde yedek parçası servisi kim varsa onu al .. ben trakyada olsam claas alırım ama burda claasın c si yok o yüzden nh tercihimdir servis ve yedek parça konusunda
Peki silindirik mi daha seridir?Yoksa kare mi?Mesela bizim bu sene bölgeye Laverda kare balya gelmişti.Şoförü eğer olağan üstü durumlar olmazsa günde 1000 dekara yakın yer sürebilirsin diyordu.Acaba silindirik olanı hakkında bilginiz var mı?

silindiriği tercih etme sebeplerini ne kadar yazsam az olur karde$ .. silindirik her yönüyle kareden iyi .. bir iki sebebi olsa yazarım ama bir çok sebebi var .. ürünü icinde parçaladıgı icin ürün uçmuyo ya$ken ot balyası yapabiiiliyorsun bi nevi slaj gibi vs vs vs ..

KE 690 Balya Makinası

Bir böyle makina var bildiğimiz..

Rotoenfardadora Orkel GP 1260 Agronic

Birde böyle var Rulo balyalar.. Ali abinin dediği balyalar bu şekilde..Büyük işletmeler 200-300 hayvanı ve fazlası olan bu şekilde balyaları tercih ediyorlar..Birde paketleyip sarıp kenara da koyulabiliyor küflenmeden vs. kullanılabiliyor.. Küçük balya ile uğraşmıyorlar..

Nuova Claas Quadrant 3300 anteprima 001

Birde böyle büyük kare balyalar var..

artık orta ölçekli i$letmelerde o $ekilde rulo balya istiyo .. ben elimdeki kare balyayı sattım sırf bu yüzden .. rulo alıcam nh br6090 combi almayı dü$ünüyorum kı$ın ikinci el temiz bi tane bulursam

Ali SARAÇ link=topic=58633.msg630645#msg630645 date=1347643252' Alıntı:
artık orta ölçekli i$letmelerde o $ekilde rulo balya istiyo .. ben elimdeki kare balyayı sattım sırf bu yüzden .. rulo alıcam nh br6090 combi almayı dü$ünüyorum kı$ın ikinci el temiz bi tane bulursam
Cevabın için teşekkür ederim Ali abi.Umarım hitabımda sorun yoktur.
NH balyalarını iki gündür inceliyorum.Silindirik hem başlangıç için daha ekonomik,hem de 65-110 hp arası traktörle çalışma imkanı sunuyor.
31_07_2012_13_07br%206000.JPG

Allah razı olsun.

Saygılar...

Silindirik Balya Makinasını Tavsiye Ederim ;)
Prizmatik(Kare) Balya İşi Bazı Bölgelerde Daha Yeni Başlasa da Ülke Genelinin Geleceğine Bakarsanız İleride Silindirik Balyalar Tercih Edilecektir ;)

Geri Kalan Herşeyi Ali Abi Açıklamış Zaten :)

omerfarukkoc link=topic=58633.msg630776#msg630776 date=1347660058' Alıntı:
Silindirik Balya Makinasını Tavsiye Ederim ;)
Prizmatik(Kare) Balya İşi Bazı Bölgelerde Daha Yeni Başlasa da Ülke Genelinin Geleceğine Bakarsanız İleride Silindirik Balyalar Tercih Edilecektir ;)

Geri Kalan Herşeyi Ali Abi Açıklamış Zaten :)
silindirin en güzel yönlerinden biride yuvarlaya yuvarlaya götür :D taşımaya uğraşma. :D

benim tercihimde silindiriktir. heleki sizin oralarda bu tip yoksa ve siz bunu yayarsanız ve memnun kalınırsa ozaman iyi para kazandırır düşüncesindeyim ok-*-s

İyi gunler daha once yoneticisi oldugum tarimsal atiklardan pelet yapimi ( bugday sapi, misir sapi , pamuk sapi) yabanci sermayeli firma icin 2 yil once 2 adet Krone big pack marka buyuk kara balya makinasi almistik. Neden kare yi tercih ettik sole aciklayayim stoklama ve nakliye avantajindan dolayi. Fiyat olarak yuvarlak balya makinalri daha ucuzdur daha basit sistemdir ama bahsettigim sorunlarinda dolayi Amerika veya avrupada cok fazla bulunmaz kendisi icin balya yapan kucuk olcekli ciftciler yuvarlak balya kullanir isletme avantajindan dolayi.tabi benim bagsettigim 300-400 kg lik buyuk balya makinalari. Hesaplamalariniz yaparken su bilgiyi goz onune almanizi tavsiye ederim. M3 agirlik olarak yani balya yaparken sikistirma kapasitesi. Stoklama sahaniza kactane yuvarlak kactane silindirk balya koyabilirsiniz sonucta cikacan fark stok maliyetleriniz etkileyen bir faktor ? Bu ise gireceksiniz otomatik olarak telehandler tarzi bir makineniz olmasi gerekiyor yukleme boslatmayi seri yapmak icin.krone nin bir modeli ayni makina uzerinde 20 kg den 300 kg ye kadar balya yapabiliyordu. Tabi bu makinalri kullanmak icin 150-160 hp lik traktor tavsiye ediliyor. Ben o donem class, khun ve krone arasinda kalmistik Kroneyi tercih ettik.

ydincbayram link=topic=58633.msg631428#msg631428 date=1347871318' Alıntı:
Silindirik balye makinelerinin bir diğer kusuru da çok bayır yerlerde kullanılırsa eğer, balyeler yuvarlanıp gidiyor nerede duracağı belli değil.
O yuvarlanma sorununu arkaya kucuk bi aparatla cozuyolar abi 100 liralik bi demir yaptiriyorlar balya dik olarak dusuyo :) burdada o sorunla karsilastilar bu sekilde cozduler

balyayı ne yapacağınada bağlı aslında satacaksan müşteri profilin önemli... mesela bizim orta anadoluda kırıkkale çankırı arasında silindirik balyanın müşterisi yok o yüzden biz kare balya aldık. silindirik balyayı yapan ve alanın yükleme ve istif gibi sorunlara çözüm bulması gerekiyor...

İYİ GÜNLER BEN AYDINLIYIM VE ÇİFTÇİYİM.AYDINDA BÜYÜK BALYA MAKİNALARI ÇOĞALDI.AMA BENCE BÜYÜK KARE BALYA MAKİNASI.NEDEN Mİ NAKLİYE STOK DEPOSU SORUNU.YUVARLAK BALYA MAKİNASI DA GÜZEL DAHA SERİ İŞ YAPIYOR OTUDA BİRAZ DA KALİTELİ PAKETLİYOR.AMA NAKLİYE SORUNU ZOR.FİYAT OLARAK YUVARLAK BALYA MAKİNASI KARE MAKİNAYA GÖRE DAHA UCUZ TABİİ Kİ AMA NAKLİYE SORUNU VAR.AYDIN İLİ KÖŞK İLÇESİNDE İMAM CİHAN İSMİNDE (CİHANOĞLUSİLAJ.COM)TARIM MAKİNALARI MÜTEAHHİTİ VAR. BU KİŞİLERDE 8 SIRALI KRONE SİLAJ MAKİNASI VAR.BİRDE KRONE MARKA BÜYÜK KARE BALYA MAKİNALARI VAR.TAM BİR PROFESYONELLER BU KİŞLİLER.ONLAR DAHİ KARE BALYA MAKİNASI KULLANIYORLAR.VE PİYASADA MÜTEAHHİTLİK YAPIYORLAR.BU KİŞİLERİ TANIYORUM VE İŞLERİNİ YAPTIKLARI ÇİFTÇİLERLE KONUŞUYORUM OTU NASIL BASTILAR SORUN VAR MI DİYE SÜPER HARİKA DİYOR HERKES TABİİ Kİ MAKİNADAN MAKİNAYA FARK VAR BU BİR KERE ALINACAK BİR İŞ.BENCE KESİNLİKLE AVRUPA MALINI HATTA ALMAN MALINI TERCİH EDİN DERİM.ALMANLAR BU İŞİN PİRİ OLMUŞ.SABUNCUOĞLU ÇİFTLİĞİ-AYDIN-BOZDOĞAN

Tekrar bu yazıyı okuyan arkadaşlar için tavsiyem : KUHN Balya Makinaları olacak. http://www.kuhncenter.com.tr/urun/balyalama

Bu arada artık Alman yaptımı en iyisini yapar vb. sözlerden sıkılmadık mı? Geçenlerde Konya fuarındaydım birisi ithal ürün gördü mü Alman mı diye soruyor, ya artık yeni teknolojileri herkes kullanıyor bu söylemi bırakalım artık derim.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Tekrar bu yazıyı okuyan arkadaşlar için tavsiyem : KUHN Balya Makinaları olacak. http://www.kuhncenter.com.tr/urun/balyalama

Bu arada artık Alman yaptımı en iyisini yapar vb. sözlerden sıkılmadık mı? Geçenlerde Konya fuarındaydım birisi ithal ürün gördü mü Alman mı diye soruyor, ya artık yeni teknolojileri herkes kullanıyor bu söylemi bırakalım artık derim.

Kuhnda yedek parça ve servis durumları nasıl? Yıllar önce kuhn buğday ekim mibzeri bakmıştık bu yüzyılda makinaları iz kiti olmadan sipariş etmişler. Baktık ettik iz takarmısınız dedik takamayız bu şekilde dediler. Oysa Kuhnda kit var istese sipariş eder takar müşteriyi boş çevirmez. Almanlar ve distribütörleri böyle değildir ne istersen hazırdır. Claasta acil parça temini diye bişey var. Sezon ortası bir arıza oldu acil olarak parçayı isteyebiliyorsun. Alman bu konularda çok hassas. Bana fuarlarda devamlı sorarlar var mı bir sıkıntın şikayetin diye yerli firma olsa adamın suratına bakmaz. Sadece malı yapmak değil arkasında durmakta önemli.

Kuhnda yedek parça ve servis durumları nasıl? Yıllar önce kuhn buğday ekim mibzeri bakmıştık bu yüzyılda makinaları iz kiti olmadan sipariş etmişler. Baktık ettik iz takarmısınız dedik takamayız bu şekilde dediler. Oysa Kuhnda kit var istese sipariş eder takar müşteriyi boş çevirmez. Almanlar ve distribütörleri böyle değildir ne istersen hazırdır. Claasta acil parça temini diye bişey var. Sezon ortası bir arıza oldu acil olarak parçayı isteyebiliyorsun. Alman bu konularda çok hassas. Bana fuarlarda devamlı sorarlar var mı bir sıkıntın şikayetin diye yerli firma olsa adamın suratına bakmaz. Sadece malı yapmak değil arkasında durmakta önemli.

Oncelikle mustafa kendin ve piyasayi iyi arastir hangisi daha avsntajli bir kere para yatir secimini ona gore yap
Firma secerkende ot toplama makinasini unutma sakin