Bu havada gübre atılır mı?

Herkese merhaba ankarada bulunan buğday ve arpalarımıza 20 kg can uygulayacağız. Perşembe kar yağışı gösteriyor. Sizce çarşamba atalım mı ? Fakat havalar hep eksi gösteriyor gübre çalışır mı?

Üre olsa kesin atardım fakat can olunca biraz ısınınca atayım diyorum.Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Hava durumu

Screenshot_20220314-182006_Freemeteo.jpg

Herkese merhaba ankarada bulunan buğday ve arpalarımıza 20 kg can uygulayacağız. Perşembe kar yağışı gösteriyor. Sizce çarşamba atalım mı ? Fakat havalar hep eksi gösteriyor gübre çalışır mı?

Üre olsa kesin atardım fakat can olunca biraz ısınınca atayım diyorum.Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Hava durumu

Ekli dosyayı görüntüle 68478
soğuktan ziyade yeterli yağış olmasıgerekir,Kahramankazan da çarşamba günü bende atmayı düşünüyorum ,.

Perşembe yağış olacaksa atılır, gübreyi attın üzerine yağış olması her zaman için artı bir değerdir sıkıntı olmaz, Mart 15 den sonra can gübresi atılması ve üzerine yağış alması iyi olur daha ne olsun.

• Beğen
Tepkiler: wolfclub

Hava durumu

Ekli dosyayı görüntüle 68478
Bence atma hava soğuk 26 sogukta bitkiye zarar verebilir ve 26 nitrat kısa süreli etkili gübre gelişmeye başlayınca atarsanız kardeşlenme zayıfsa 10kg üre at imkanları zorlayıp

Toprak sıcaklığı ve gübrenin yıkanma olasılığı düşünülmeli, özellikle üre aşırı yağış ile yıkanıcaktır, bu şartlarda yavaş salınımlı gübreler ne kadar fayda gösterir bilinmez.

HERHANGİ BİR TİCARİ GÜBRE KARLA KAPLI DON TOPRAKLARA UYGULANMAMALI ❗️❗️❗️

Orta Anadolu iklim ve toprak koşullarına benzer alanlarda yürütülen araştırmalar, 5 ºC’den düşük toprak sıcaklığında ve özellikle de toprağın don olduğu veya karlı kaplı olduğu tarlalarda uygulanan ürenin atıldığı noktadaki karla birlikte erimesi sonucunda, çok büyük oranda amonyak formuna dönüşerek gaz şeklinde havaya karıştığını göstermektedir. Ayrıca, toprak don olduğu için eriyen gübrenin toprak ile etkileşimi de sınırlanmakta ve yine kayıplar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda bazı bölgelerde ve topraklarda uygulanan gübrenin yaklaşık %50’si boşa gidebilmektedir. Bu yüzden kesinlikle ama kesinlikle karla kaplı, don ve toprak sıcaklığının 5 ºC’nin altında seyrettiği tarlalarda üre başta olmak üzere herhangi bir ticari gübrenin uygulanması doğru değildir. Bilimsel çalışmalardan elde edilmiş aşağıdaki grafiklerden de görülebileceği gibi toprak sıcaklığı yükseldikçe gübre kullanım etkinliği artmakta ve kayıplar azalmaktadır. Düşük hava sıcaklığında bitkiler fizyolojik olarak neredeyse uyku durumundayken, düşük toprak sıcaklığında da gübrelerin alınabilir forma çevrilmesi mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, üst gübre uygulamalarınızı kar örtüsü kalktıktan ve toprak sıcaklığı yükselmeye başladığında uygulamanız tavsiye edilmektedir.
FB_IMG_1647532106224.jpg
FB_IMG_1647532109764.jpg

Bu sezon taban gübresini 25 kg/dk atarak bitkinin çimlenme gelişimini sağlam tutmaya çalıştık,
Ilıman kışlarda Şubat başında üre gübrelemesi yapmıştık,
Bu sezon ilk üreyi 2 hafta önce attık,
Etkili kar yağışları beklediğimizi söylemiştik yani havaya göre def çalmış olduk.
Kandıra havalarına göre işimizi yapıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Nisan ayında havalar ısınınca toprak bi kurudumu yağış bekliycez artık

Anadoluda asıl bundan sonra yağışlar olmalı, İnşallah olur, soğuklarda kimse bir iş yapamadı, havalar ısındı gübre attın yağış lazım, ektiğinin çıkması için yağış lazım, en önemli aylara giriyoruz, Nisan Mayıs.

Kış sert geçti yağışlı oldu ama dondan soğuktan ekinlerde çalışmadı , üreticinin çoğu tarlasına girip bişey ekemedi

Mart kapıdan baktırdı ve bu soğuklar normalin altında gerçekleşti dondu dondu heryer, yağmadığı gün sabahları 1 parmak çiğ düşüyor,