Buğday için toprak analizi ve tavsiyeler

Arkadaşlar bugday ekim için analiz yaptırdım ve bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var.
Malümunuz zor şartlarda insanlar çiftçilik yapıyor ve yeni bir seyler (tohum kaplama, humik asit, cinko, takviye yaprak ve toprak gübresi) denemeye korkuluyor.
Bu sebeple;
Tohum Adana 99, egimli ve kıraç toprak, kuru tarım, yagıs az...

1. Tahlil kapsamında taban gubresi ve üst gübre ne, ne kadar atmalıyım
2. Çinkolu gubremi yoksa 20.20 ye toz cinkomu karıştırmalı
3.Üst
20190920_203922.jpg
gubreye toz cinkomu sıvı cinkomu...

20190920_203922.jpg

Arkadaşlar bugday ekim için analiz yaptırdım ve bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var.
Malümunuz zor şartlarda insanlar çiftçilik yapıyor ve yeni bir seyler (tohum kaplama, humik asit, cinko, takviye yaprak ve toprak gübresi) denemeye korkuluyor.
Bu sebeple;
Tohum Adana 99, egimli ve kıraç toprak, kuru tarım, yagıs az...

1. Tahlil kapsamında taban gubresi ve üst gübre ne, ne kadar atmalıyım
2. Çinkolu gubremi yoksa 20.20 ye toz cinkomu karıştırmalı
3.Üst Ekli dosyayı görüntüle 41037gubreye toz cinkomu sıvı cinkomu...

Ekli dosyayı görüntüle 41037
Taban gübresi 20 kg 20-20+zn kullanın.Baharda da üst gübresi olarak 10 kg üre yeterli olur.Yağış düşük dediginiz için bu kadar yeterlidir.Ot ilacina ise üre gübresiyle çinko sülfat eritmek çok fayda sağlar.Dekara 150 gram gelecek şekilde üre 80 gram çinko sülfat ve 250 ml amino asit bunların iyi yayılması içinde organik slikon ilave etmeyi unutmayın.

Taban gübresi 20 kg 20-20+zn kullanın.Baharda da üst gübresi olarak 10 kg üre yeterli olur.Yağış düşük dediginiz için bu kadar yeterlidir.Ot ilacina ise üre gübresiyle çinko sülfat eritmek çok fayda sağlar.Dekara 150 gram gelecek şekilde üre 80 gram çinko sülfat ve 250 ml amino asit bunların iyi yayılması içinde organik slikon ilave etmeyi unutmayın.
Tahlili yapan laborant;
Fosfor eksiği var: Triple süperfosfat(kg/da) 19
Organik madde eksiği var : Amonyum sülfat (kg/da) 62 kullan dedi...
Bunlarada fikir belirtirmisiniz...

Tahlili yapan laborant;
Fosfor eksiği var: Triple süperfosfat(kg/da) 19
Organik madde eksiği var : Amonyum sülfat (kg/da) 62 kullan dedi...
Bunlarada fikir belirtirmisiniz...
Evet organik madde eksik ama çok daha düşüklerini gördüm.62 kg amonyum sülfatı ekimle beraber mi tavsiye ettiler onu bilmiyorum.Triple super fosfat asidik topraklar için daha uygun bir gübre.Sizdeki gibi bazik bir toprağa dap yada 20-20 vermek daha uygun olur.Amonyum sülfatı ne şekilde tavsiye ettiler.Tabana ne kadar üstte ne kadar gibi