Buğday Müstahsil Prim Ödemesi hakkında.

Ynt: Buğday Müstahsil Prim Ödemesi hakkında.

İşin açıkçası,
Bir çok tarla sahibi tarlasını ekmediği halde ÇKS belgesi çıkarıp, tarlasını kiraya veriyor.
Tarlayı eken değil de ekmeyen ÇKS belgesine sahip tarla sahipleri destekten faydalanıyor.
Bu işin hammallığını yapan, para harcayan, geçimini çiftçilikten kazanan da havasını alıyor.

Tabi bu şekilde tarlasını kiraya veren tarla sahiplerine de, herhan gi bir şey söylemek te mümkün olmuyor.
Cevap hep aynı cevap oluyor.
Sen malımın ortağımısın.
Sen ekmezsen başka ekecek çok.

bu ödemede inş alırsınız

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2012 yılı tarımsal destekleme ödemelerinin sürdüğü hatırlatıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
' ' Bakanlık, bu kapsamda hububat ve baklagil için 29 bin 236 çiftçiye 40 milyon 400 bin lira; yağlı tohumlu bitkiler için 7 bin 399 çiftçiye 9 milyon 429 bin lira; sertifikalı tohum kullanan 18 bin 406 çiftçiye 14 milyon 602 bin lira; sertifikalı tohum üreten 21 yetkilendirilmiş kuruluşa da 4 milyon 148 bin lira ödeme yapacak. ' '
Ödemeler, bu ayın sonuna kadar üreticilerin hesaplarında olacak.

Bizim ektiğimiz tarla sahipleri alamıyor, çünkü; muhtar benim, ben ekip onlar destekleme alırsa yolsuzluktan kodese gideriz.:) Birde her yıl bütün tarlalarını buğday ekilmiş gösterip müstahsil kestirip destekleme alanlar var ki (bizim köyde böyle bişey olmaz, herkesin ektiği tohuma kadar bilirim zaten 700 da. anca çıkar köy.:D)
onların haline acıyorum.

Hakan TOKSOY link=topic=59813.msg654807#msg654807 date=1354051166' Alıntı:
İşin açıkçası,
Bir çok tarla sahibi tarlasını ekmediği halde ÇKS belgesi çıkarıp, tarlasını kiraya veriyor.
Tarlayı eken değil de ekmeyen ÇKS belgesine sahip tarla sahipleri destekten faydalanıyor.
Bu işin hammallığını yapan, para harcayan, geçimini çiftçilikten kazanan da havasını alıyor.
fatura işini nasıl hallediyorlar.

nailyetek link=topic=59813.msg654813#msg654813 date=1354051523' Alıntı:
Bizim ektiğimiz tarla sahipleri alamıyor, çünkü; muhtar benim, ben ekip onlar destekleme alırsa yolsuzluktan kodese gideriz.:) Birde her yıl bütün tarlalarını buğday ekilmiş gösterip müstahsil kestirip destekleme alanlar var ki (bizim köyde böyle bişey olmaz, herkesin ektiği tohuma kadar bilirim zaten 700 da. anca çıkar köy.:D)
onların haline acıyorum.
nail abi bizim burdada ortak ekim yapılıyor.yani cıkan buğdayı 4 de 3 ekene 1 tarla sahibine .böyle olunca satılan buğday mustahsil fatura paylaşımıda aynen bu biçim oluyor.diger tüm desdeklerde aynı paylaşılıyor.genelde böyle bence sizde bu yolu denen.karşılıklı konuşup.

tümosan 8095 link=topic=59813.msg654825#msg654825 date=1354052135' Alıntı:
nail abi bizim burdada ortak ekim yapılıyor.yani cıkan buğdayı 4 de 3 ekene 1 tarla sahibine .böyle olunca satılan buğday mustahsil fatura paylaşımıda aynen bu biçim oluyor.diger tüm desdeklerde aynı paylaşılıyor.genelde böyle bence sizde bu yolu denen.karşılıklı konuşup.
Ortakçılıktan zor kurtulduk, icar daha mantıklı hem kul hakkı geçmiyor. Zaten yavaştan azaltmaya başladım kiraları, heralde bu furyada bizde bu işlerden uzaklaşacaz.:)

nailyetek link=topic=59813.msg654828#msg654828 date=1354052351' Alıntı:
Ortakçılıktan zor kurtulduk, icar daha mantıklı hem kul hakkı geçmiyor. Zaten yavaştan azaltmaya başladım kiraları, heralde bu furyada bizde bu işlerden uzaklaşacaz.:)
abi inan yakın olsak sattığın buğdayın mustahsilini kesdir adıma derdim.benim kendi adıma 480 dönüm .(1000m2)320 de babamın var.ben senede 400 ekip 400 nadas bırakıyom.yıllık kotada cok cıkıyo.ben ne sattımsa onu teslim ediyom.allah nasip etmesin parayla fatura alıpda yemeyi.