Buğday Tohumluğu Ayırma

Selamun aleyküm arkadaşlar bu sene buğday hasadında tohumluk ayrımayı düşünüyorum çünkü sertifikalı tohumlar çok pahalı olacah gibi.Sorum ise tohumluk buğdayları nasıl saklamam gerekiyor buğday kurtlanma kürlenme çimlenmeme durumu olmaması için ne yaparım bilenlerden yardım istiyorum sağolun...

Ben üç yılda bir 10 dönümlük sertifikalı tohum alıp onları çoğltırım.sellektörden geçirirken ialçlatıp 50 kğ lik çuvallara doldurup nem rutubet olmayan yerde saklarım. Sadece sellektörden geçirmeden çuvallamadan önce rutubet durumuna dikkat edin. Benim tecrübelerim bu yönde

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Tohumu 1-2 gün beklet çuvallama.Sonra çuvalla.Bende bu sene kendi tohumluğumu kullanacam.Bu sene 200 lira olur çuvalı.Alınacak gibi değil.Çalkadan geçirikende iyi bir ilaçla ilaçlanıp çuvallansa sertifikalıdan farkı olmaz.Zaten benim tohum kademe 1 mavi etiketti.2 sene kullanılır düşüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: wallace22

Triticaleyi tohumluk ayırsak seneye ekmek için verimde çok düşüş olurmu.Triticale hibrid diyorlar ikinci defa ekildiğinde çok verim düşüyor diyorlar bilginiz varmı bu konuda..
Valla bizim tohumu aldığımız tüccar tritikale yi bi köyden almış eletmis ilaçlamiş bize sattı. Suanki durumu çok güzel. Bu sene bende kendim bırakacağım 5 kilo gübreyi daha çok atarim olur biter. Bu sene dışardan alacak olursaķ en kötü tohum 2500 demedi demeyin

Ben hersene sulu tarlama eker oradan bırakırım. Bin dönümden fazla arazi var ekilen. Bi araba parası bırakırız sertifikalı alsak. Bizim burda sertifikalı tohumluk üreten orda eletir ilaçlatır depoma koyar oradan Ekim zamanı ekerim.