Buğday tohumu

16.03.2014
171
125
erzurum
Arkadaşlar erzurum için buğday tohum önerileri olan arkadaşlar tavsiyede bulunsunlar bilindiği gibi erzurum soğuk ve kurak bizim bulunduğumuz bölgede sulama yapma imkanı var biz şuan genelde odeska nota butarz tohum ekiyoruz sizlerin bildiği yuksek verimli buğday tohum tavsiyesi istiyoruz

Erzurumun kaliteli bir toprak oldugunu biliyorum ne eksen o iyi olur biz malatyada
Kiziltan makarnalik ekiyoruz sulu tarlada verim rekorlari aliyoruz ustelik pahliya gidiyor (1600 bandinda) tabi burda verimler kotu oldugu icin rekor 400 bandinda

• Beğen
Tepkiler: Hurlema
Merhaba arkadaşlar, Edirne Uzunköprü’de 2 yıldır bora ekiyorum. Geçen yıl hava şartları çok kötüydü. Essperialardan 350kg aldım. Bora 500kg verdi. Bu yıl tamamını mavi sertifikalı bora ektim. Çok memnun kaldım. Tarla yapısına ve üst üste ekşme göre farklı farklı verimler aldım. 7 parça yerden sırasıyla 290-440-610-640-670-740 kg verimler aldım. Ortalama 600kga denk geldi. Tamamı kuru tarım sulama yapılmadı. DEkara 20kg tohum kullandım. Bu yıl 23e çıkarmayı düşünüyorum. Altına 25 kg 20-20, üstüne de 25kg üre ve 30kg 26nitrat uyguladık. Toplam 80kg. Köy ortalamasının 450-500kg rumeli ve essperialarda olduğunu düşünürsek bora ciddi fark yarattı. Kurumaya döndükten sonra hiç yağmur görmedik. Kendi tohumumu kendim eledim. Tavsiye ederim ve tohum tedarik edebilirim. Şu an elimdeki yeni kırmızı sertifaka ayarındadır.
Tahlil sonuçlarım şöyle:
Protein:13,44
Hektolitre:79
Gluten:32
İndex:93
Sedimantasyon:56