Buğday Yaprak Lekeleri

Hocam aslında ilk fotoğrafta gayet iyi durumdaymış. Kalsiyum eksikliği belirtileri bariz görülmediği sürece aslında hiç vermemek gerek özellikle ilaçlarla. Fotosentezin çok kısıtlandığı dönemlerde kalsiyum-bor veya kalsiyum-magnezyum nitrat + bor vermek çabuk toparlatıyor.

Şu dönemde çiçeklenmeye de faydası olacak bir çinko + az bi molibdenli combi + önerilenin yarı dozu magnezyum verseydiniz keşke amino asit ile. Deniz yosunu da çok faydalı olurdu. Maşallah çok güzel görünüyormuş ama canınızı sıkmayın yağmur da varmış çabuk toparlar.
Sorma hocam zaten görüntü çok güzel iken bozduğum İçin canım sıkıldı kalsiyum potasyum karışımı vermemin sebebi bu yerler taban arazi ve Ceyhan 99 samanı çok olur ve yatması da çok olur o yüzden sapı biraz sağlamlaştırsın kalınlaştırsın diye attım içerisine italpollina amino asit koydum ismi trainer ilk fotoğraf çekmeden 1 ay önce de trainer atmıştım senin anlayacağın macera aradık biraz rengi açıldı bitkinin umarım toparlar görüntüyü

• Beğen
Tepkiler: aenema
arkadaşlar bizim bölgede de oldu aynı durum var şuan ilaç attık tan bikaç gün sonra oldu yanlız bütün civar köylerde de aynı durum var buğdaylarda şimdi anlamadığım eğer ilaçtan dolayı olduysa herkes aynı zamanda vede aynı ilac karışımını mı attı başka nedeni yokmu bu hastalığın oluşacağı.not: bu sene çok yağışlı geçiyor mevsim

Hocam aslında ilk fotoğrafta gayet iyi durumdaymış. Kalsiyum eksikliği belirtileri bariz görülmediği sürece aslında hiç vermemek gerek özellikle ilaçlarla. Fotosentezin çok kısıtlandığı dönemlerde kalsiyum-bor veya kalsiyum-magnezyum nitrat + bor vermek çabuk toparlatıyor.

Şu dönemde çiçeklenmeye de faydası olacak bir çinko + az bi molibdenli combi + önerilenin yarı dozu magnezyum verseydiniz keşke amino asit ile. Deniz yosunu da çok faydalı olurdu. Maşallah çok güzel görünüyormuş ama canınızı sıkmayın yağmur da varmış çabuk toparlar.
arkadaşlar bizim bölgede de oldu aynı durum var şuan ilaç attık tan bikaç gün sonra oldu yanlız bütün civar köylerde de aynı durum var buğdaylarda şimdi anlamadığım eğer ilaçtan dolayı olduysa herkes aynı zamanda vede aynı ilac karışımını mı attı başka nedeni yokmu bu hastalığın oluşacağı

arkadaşlar bizim bölgede de oldu aynı durum var şuan ilaç attık tan bikaç gün sonra oldu yanlız bütün civar köylerde de aynı durum var buğdaylarda şimdi anlamadığım eğer ilaçtan dolayı olduysa herkes aynı zamanda vede aynı ilac karışımını mı attı başka nedeni yokmu bu hastalığın oluşacağı.not: bu sene çok yağışlı geçiyor mevsim
Sizde de ilactan sonra soguklar olduysa o nedenle etkilenmistir

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN
Arkadaşlar Merhaba buğdayım Ceyhan 99 geçtiğimiz pazar günü ilaç atmadan önce 1. Resimde koyu renkliydi ilaçlama olarak Topguard FMC + Amino asit + Kalsiyum potasyum nitrat karışımı kullandım sizce bu lekeler 5 gün içinde gelen hastalık mıdır yoksa ilaçtan kalan bir leke midir biraz şaşırdım bu duruma??Ekli dosyayı görüntüle 61322
Aynısı benim başıma geldi abi silker o kendini muhtemelen yaprak gübresini fazla koymuşsun

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÇAKIR

Arkadaşlar Merhaba buğdayım Ceyhan 99 geçtiğimiz pazar günü ilaç atmadan önce 1. Resimde koyu renkliydi ilaçlama olarak Topguard FMC + Amino asit + Kalsiyum potasyum nitrat karışımı kullandım sizce bu lekeler 5 gün içinde gelen hastalık mıdır yoksa ilaçtan kalan bir leke midir biraz şaşırdım bu duruma??Ekli dosyayı görüntüle 61322
Topguard FMC
hocam bizde pas ılacı olarak Topguard FMC kullanıcaz çeşitte ceyhan99 bende dekara pas ılacıyla bırklıkte 100 gr üre +100 gr potasyum nitrat atmayı düsünuyorumdum taki senin bitkinin durumunu gorunceye kadar iyi yapalım derken kotu yapmayalım ..suan kararsız kaldım (gebeleşmede suan bıktı )

Topguard FMC

hocam bizde pas ılacı olarak Topguard FMC kullanıcaz çeşitte ceyhan99 bende dekara pas ılacıyla bırklıkte 100 gr üre +100 gr potasyum nitrat atmayı düsünuyorumdum taki senin bitkinin durumunu gorunceye kadar iyi yapalım derken kotu yapmayalım ..suan kararsız kaldım (gebeleşmede suan bıktı )
Şuan ki durumu böyle hocam benim sorunum ilaç değil amino asit ve yaprak gğbreşsüni fazla koydum gübrelerin birisini Çıkar yapıştır at ben iki sefer kullandım topquard mükemmel bir ilaç

Resimler ve ekler

• 0E8352F4-31CA-465B-9423-8A43959FBB1F.jpeg
    0E8352F4-31CA-465B-9423-8A43959FBB1F.jpeg
    308.4 KB · Görüntüleme: 32
  • 4B928A71-2C34-41E9-AB26-D2DAEE83345B.jpeg
    4B928A71-2C34-41E9-AB26-D2DAEE83345B.jpeg
    230.4 KB · Görüntüleme: 32
Azimut dekara maliyeti ne peki tarim kredi pahali ulusu araştır
1 litresi 75ml atiliyor, 13-15 dekar atabiliyor. Biz nohutta kullaniyoruz daha dusuk dozda(50ml) cok basarili oluyor. Topguardi da gecen yil kullandik bugdaylar 10 gun daha yesil kaldi hasatta. Gecen yil 300tl idi. Topguardda 20 dekar atiyor. Ben tercihen priaxor atilmiyacaksa bu ikisinden tercih edin derim

1 litresi 75ml atiliyor, 13-15 dekar atabiliyor. Biz nohutta kullaniyoruz daha dusuk dozda(50ml) cok basarili oluyor. Topguardi da gecen yil kullandik bugdaylar 10 gun daha yesil kaldi hasatta. Gecen yil 300tl idi. Topguardda 20 dekar atiyor. Ben tercihen priaxor atilmiyacaksa bu ikisinden tercih edin derim
Topquard yaygın mi kolay bulabilir miyim

Topguard içerisinde azoxstrobin oranı en fazla olan ilaç azoxstrobin buğdayın hasat zamanı daha geç kurumasını böylelikle verim farkı oluşturmasını sağlar. Ben o yüzden iki uygulama topquard EQ kullandım. Burada önemli olan dekara düşen saf azoxstrobin oranı bu oran hesaplanırken ikinci aktif de önemli ayrıca içerisine koyduğunuz yaprak gübrelerinin alınımı vs o yüzden ölçüyü ben gibi sakın kaçırmayın kaçırınca bitkiyi strese sokuyorsunuz. Şükürler olsun benim attıktan 1 hafta sonra 1 gün yağmur oldu ve güneşli gitti bitki bu stresi attı üzerinden ayrıca çoğu yaprak bayrak yaprağı değilmiş bayrak yaprağını yani Başak yaprağını ondan sonra çıkardı. İnşallah bundan sonra bir hastalık görmeyiz Allah herkese harman etmeyi nasip etsin