ÇİFTÇİ VE YOKSULARA KÖTÜ HABER

Ynt: ÇİFTÇİ VE YOKSULARA KÖTÜ HABER

herkes biliyor ama yinede çabuk unutuluyor.alkışlamyı seviyoruz menfatimize olunca.
bana degmeyen yılan bin yaşın .. mantıgıyla düşündügümüz sürece çok çekeriz bu acıları...
daha akşam haberlerde suriyeli mülteciler polise taş atıyordu isyan çıkarıyorlardı adamlardaki keyfe bak yahu ...zoruma gidiyor ama ne yapalım...

Ynt: ÇİFTÇİ VE YOKSULARA KÖTÜ HABER

kobra47 link=topic=59498.msg643034#msg643034 date=1351577073' Alıntı:
doğuda beleş bir şey yok doğuya ucuz mazot mu verılıyor doğuya ucuz gübremi verılıyor hayır kaç seneden beri damlama için başvurdum hibeden bir kuruş alamadık burda 900 dönüm tarlayı hepsını ipotek etırsende kredı verılmıyor ya daire yada dükan yada 2 tane kefil memur olacak onun için doğu yaşıyor demek yanlıştır eskıden çok evlılık vardı fakat şu anda kalktı kımse çocuğunun para için sakat doğmasını istemez herkeste çalışmaya ihtiyaç duyuyor yani kısacası trakyada egede anadoluda kazanamayan çiftçi kardeşim ınanın doğudakıde aynı şekılde kazanamıyor ne hayvanını nede ürününü rahat bır şekilde satabiliyor samanın kg 800 tl alıyor zirat odaları neye yarıyor anlamadım
sorun bizim ıyı temsıl edecek kımselerın olmamasından yok batı böyle doğu böyle güney böyle bu şekilde bir yere varamayız ALLAH her çiftçinin yardımcısı olsun

Değerli arkadaşım,muhakkak ki siz istisna olan dürüst bölümün içinde olanlardansınız ama sözünüze doğuda beleş birşey yok diye başlarsanız kimseyi inandıramazsınız. Bilhassa güneydoğu bölgesinde geçimini kaçak mazot ticareti yaparak sağlayanları yok sayamayız.Demek ki o bölgede ucuz mazot bulmak mümkün... Kimse çocuğunun sakat doğmasını tabiki de istemez ama o bölgedeki akraba evlilikleri çok fazla olduğu için özürlü doğum olaylarının fazla olması kaçınılmaz. Doğu, kalkınmada öncelikli bölge olduğu için bizlerde uzun yıllar verilmeyen kasaplık hayvan desteklemeleri doğuda her yıl kesintiye uğratılmadan verildi.Hibe olayına gelecek olursak,ondan faydalanamayanların başında ben de geliyorum. Gap projesine akıtılan paranın hesabı yok. Akıtlan bu paralar hep batıdan toplanan paralar. Para bölgeye gidiyor ama devlete geri dönüşü yok.Üstüne üstlük birde terör belası ve ceremesi yine maliyet olarak devlete kazık... Benim kardeşim Urfa Siverek in köylerinden birinde yıllarca öğretmenlik yaptı. Köydeki evlerde elektirik saati bile yok diyor. Herkes evlerine koydukları fıçıların içine ikişer tane elektrikli ısıtıcı koymuş, 'Hoca,sende böyle yap,herzaman sıcaksu bulunuyor' diye de nasihatta bulunuyorlarmış. Biz faturayı üç gün geç ödemeye kalksak bir kucak ceza yeriz veya ertesi gün gelip hattı keserler. Bu yüzden, doğu ile batının arasında fark var derken ben bunları kast etmek istedim. Yoksa, sizinde dediğiniz gibi çiftçilik yaparak kazanç anlamında ülkemizin doğusunun,batısının,kuzey ve güneyinin tabikide bir farkı yok. Devletin çiftçilik politikasının yönü yok. :)