Çiğ süt fiyatı 1.53 oldu!!!

Gercekten anlayamiyorum bu konuyu. Sut zarar ediyor ve mandira cok kazaniyorsa, neden zarar eden hayvanlarini satip KGF destekli krediyle batan bir mandirayi almiyor ? Sut zarar ediyorsa bu forumda uye de olan Hachimmet arkadas yeni isletme kuruyor ? Arazi kirasi , mazot, gubre pahaliysa neden ayni arkadas silaj uretip satmaya basladi ? Yine bu forum utesi sanirim Ardahan`li arkadas bir milyon harcayip Polatli`da ahir yapti 250 bas besi yapiyor, hani besiciler batiyordu ? Nasil oluyor da Izmir`li bir arkadas limuzin anac isine girmis ve razi ki hayvanlari kirka cikarmak istiyor ? Sut toplayip fabrikaya verenler ve kooperatif idarecileri kazaniyorsa, sikayetci olan neden toplamiyor ? Simentalci arkadas kendi yemini uretebiliyor neden baskasi bu ise girmiyor ? Yem pahaliysa neden birkac uretici birlesip fabrikadan yuklu alim yapip indirim almak pesinde degil ?

Kafamda okadar cok soru var ki, cevap bulamiyorum. Ogrenmek istiyorum ama basaramiyorum.

bu işler siyasi anlaşmalar üzerinden yürüyor. siyasi kolaylık siyasi zorluk durumu var. hayalmeyal hatırlarım. ufacık çocuğuz köyün içi domates kamyonu dolardı benim ilk okula başladığım yıllarda ilk körfez savaşı çıktı ve Arap ülkelerine domates gitmez oldu. fabrikalar bize domates ekin diye husisi adam gezdirirdi. anında nakit para dönüşü olduğunu büyükler anlatır. dış pazar olayı masum köylüleri aşan bir konu. zaten Arap ülkelerini pazar olarak kullanan illaki bir Avrupa ülkesi var. özel sektör mantığı ile dünya pazarına açılmak gerek.
kırılma noktası köylüden ürünü alan tüccarlarda paraya en aç kesim tam o noktada iş etiği ahlak kalmamış bir topluluk var ilk ürün alıcısı hep bu tipler.
Iste diyom ya bu isler bizi aşar diye. Ufak bi peynir yapma yeri yapip uçakla günlük bile gondersen ufak bir peynirci olmaktan ileri gecemezsin ileri gecmek istersen hayalden öteye gecemez.

Gercekten anlayamiyorum bu konuyu. Sut zarar ediyor ve mandira cok kazaniyorsa, neden zarar eden hayvanlarini satip KGF destekli krediyle batan bir mandirayi almiyor ? Sut zarar ediyorsa bu forumda uye de olan Hachimmet arkadas yeni isletme kuruyor ? Arazi kirasi , mazot, gubre pahaliysa neden ayni arkadas silaj uretip satmaya basladi ? Yine bu forum utesi sanirim Ardahan`li arkadas bir milyon harcayip Polatli`da ahir yapti 250 bas besi yapiyor, hani besiciler batiyordu ? Nasil oluyor da Izmir`li bir arkadas limuzin anac isine girmis ve razi ki hayvanlari kirka cikarmak istiyor ? Sut toplayip fabrikaya verenler ve kooperatif idarecileri kazaniyorsa, sikayetci olan neden toplamiyor ? Simentalci arkadas kendi yemini uretebiliyor neden baskasi bu ise girmiyor ? Yem pahaliysa neden birkac uretici birlesip fabrikadan yuklu alim yapip indirim almak pesinde degil ?

Kafamda okadar cok soru var ki, cevap bulamiyorum. Ogrenmek istiyorum ama basaramiyorum.
fabrikadan yüklü alım yapılmaya çalışılıyor.
bizim bölgede köyler yakın yakın adama yakın yem fabrikası bile yok baba okula yollamamış yol iz bilmez bölgenin tarımda söz sahibi insanlarıda o garibi yoluyor.
bu dediğimi yabana yanlış anlamayın ama hacıhimmet ustanın ne kadar tarlası var.
bizim çiftçimiz üniversiteyi bitirip planlı bir tarım işletmesi kurmuyor büyük bölümü kuramıyor.
şuan kırsalda hayvancılıktan başka iş bilmeyen tarlaları miraslı müşterek tapu hiç bir hamle yapamayan çok vatandaş var.
sarı çizmeli Mehmet ağa ile hacıhimmet aynı ligin topcusu değil biri amatör kümede biri süper ligde amatör kümede işler biraz karışık yürür anlamak için yaşamak gerekir.

sütü kendine bakamaz olmuş.
o süt parasından her ay düzenli olaraktan çıkması muhmemel masraflar.
en basitinden memelik lastikleri, yırtılan ezilen hortumlar, hayvancının takımları erken jübile yapar gübre çekilen r omorkun yıpranması, ahırdaki çatı dam samanlık tadilatları hiç bitmez.
bu masrafları göz ardı edip nasıl kar edemiyonuz derseniz golü yersiniz ticari teknik hata takım yıpranması karlılık hesaplarına katılması gerekir.
ayriyetten bu adam köylü SSK hak getire yaşlı anne baba eli iş tutmayan kardeş çocukların okulu ve teknolojik istekleri köyden gidelim diye kafasını şişiren eşinin sus payı sütü kendine buza çiftçiye baksın çok yanlış politika sütüde kar edecek etide yemci ile aynı oranda kar etmiyosa bu iş yaş.

İlhan cook doğru yorumlamışsın isin içine girmeyen uzaktan cok kolay bir is görüyor hemen para kazanmayı hedefliyor bu her zaman mümkün olmuyor bir çiftçi hem Etinden hem sütünden para kazanmalı hayvanlarından

İlhan cook doğru yorumlamışsın isin içine girmeyen uzaktan cok kolay bir is görüyor hemen para kazanmayı hedefliyor bu her zaman mümkün olmuyor bir çiftçi hem Etinden hem sütünden para kazanmalı hayvanlarından
hafta sonu köyde hayvancılık yapan arkadaşlara sordum hayvan bakıyonuz bi yere çıkamıyonuz ne derdiniz varsa söyleyin diye çok mütevazı bir tavırla süt fiyatı ile yem fiyatı arasındaki oranın korunması için bir çare bulunmasını istediler girdi ile çıktı aynı oranda zamlanmıyor. şimdilik en büyük sorun bu.

Bütün sektörlerde olduğu gibi sütte de parayı götürenler aracılar komisyoncular. Sorsanız onlar da nakit para bağlıyorum illa ki kar alacam der. Para kazanın ama lütfen makul seviyelerde olsun ki tüketiciyle üretici arasında iki-üç kat fiyat farkı olmasın

herşey dışardan baktıgın gıbı olsa her iş öyle guzel olur ki zengin adam bir sezon zarar etse nolur öbür sezon düzeliyor fakir bir sezon zarar etse beli kırılıyor düzeltemiyor geçen köyde yaşamanın artılarını saydım bir çok ama bazende eksileri var hasbel kader bır sene para kazanıyon ya tarlayın yanı satılıyor ya gardaşın geliyor benim hisseyide al dıye kazandığın para gitti almasan belkı daha ıyı ama bazen mecbur alıyon zaten köydesin geniş düşünce çok az birde köyde kalan insan yılda 50 bin tl kazansa bıle yıne az çünkü adam şehırdekınden rezil çoluk çocuk avrad perişan şehırde % 50 sının hanımıda çalışıyor en aşagı eve 3 bın tl gelıyor yılda 36 bın artı sigorta felanda var şimdi diyeceksınız kı şehırde de perişanlık var ama bu işler öyle demekle olmuyor neden çünkü toplumun geneli şehırde ve o daha ıyı görülüyor sen azınlıksın ve azınlık her zaman kendini değişik hisseder bunlar yaşamayınca çok zor anlaşılır

Koyde oturan sehiri ister, Istanbul`da oturan yesile hasret dag bayir deniz kenarim ister, deniz kenarindaki rutubetten bikmis kuru yer arar, guneydeki sicaktan dogudaki soguktan kardan bikmis...

Yagmur yagar islandik deriz, yaz gelir yandik deriz, kar yagar ilk gun cocuklar sevinir sevinirsin sonra soguk buz biktik dersin..

Hic kimse yerinden, isinden, halinden memnun degil.

Zengin de oyle, tanidiklarim var hep dusuncedeler, disaridan gorundugu gibi degil, insaata baslar faizler yukselir satamaz, ithalat yapar kur oynar, kari gider, herkes gelir borc ister, fabrika acar borclanir bankaya, hammadde yukselir, satis duser is kotuler uyku tutmaz...

Herkesin derdi kendine baskasi anlamaz arkadaslar.

Ama bildigim bur sey var, zenginin mali fakirin cenesini yorar.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo

Merhaba herkes çok doğru yazmış. Gerçekten bu sitedeki herkes güzel yorumlar yapıyor hele birde işin içindeki insanlar tam nokta atışı diceğimiz cümleler.

Para parayı çekiyor