Dana fiyatları yüksek mi yoksa ben mi yanılıyorum.

İnşaat'a başlamaya korkuyorum. Tesisi hazırlasak hayvan alınacak pahalı ve ilerleyen zamanda ne olacak belli değil, yem konunusuna girmiyorum bile. İthal hayvanlar dolar bazında geldiği için düşeceğini zannetmiyorum belki 3-4 ay sonra ancak oturur.
İthalatçılar Tl ye geçmiş
İthal amerika dana 22₺ canlı

Moto E (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

usta şöyle bir durum var bugün 7 ay civarı bir besi danasını üretici celebe 5,5 den aşşağı vermiyor o da artık üstüne ne koyarsa. facedeki celeplerin altındaki arabalara bakılırsa 500 liradan aşşağı koymuyorlar. üretici haklı anca kurtarır o fiyat. sorun kesim fiyatlarında. ama öyle bi boktan düzen varki kesim arttıkça dana fiyatı artıyor. dana fiyatı arttıkça ithalciler ithal dana fiyatını düşürüyor. diyecem o ki ya dışardan 200-500 mal alacan sürümden vuracan parayı. ya kendin üretecen kendin besleyecen öyle kazanacan parayı dana satanla dana alıp besleyenin işi karışık.
İthalciler için Türkiye çok önemli bir pazar. Kaybetmek istemezler pazarı.3-4 ay önce 4.30 dolardan satılan mal 3.55 dolara kadar düşürdüler. Hemde Tl ye geçtiler. 22 tl ye canlı amerika malı.

Moto E (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sende 7/24 damdan çıkma sende 8 aylık danayı 8000'e sat. Siz iş kolay para çok olsun derdindesiniz ama böyle bir dünya yok. besi işi hayvancılığın en kolay kısmı, yemi,suyu ver altını temizle hepsi bu. Süt işine girdiğinde yapman gereken onlarca kalem iş var. Birini aksatırsan hiçbir şey öğrenemezsin.

Her meslekte uğraşıyoruz. Ben burdaki büyük çiftlikleri olan adamların daha 1 kere çıkıp şikayet ettiğini görmedim. Şikayet varsa hep diğerlerinde var. Besi işi tabiki de süt sığırcılığına göre daha hafif iş. Burda hem besi hem sütçülük yapanlar var adamların dediği sütçülükte tek zaman ayırdığın yer gebeliğin-doğumun olduğu dönemler demişti. Tek tek kontrollerin yanında ineğe göre sperma seçme zamanı yoruyor demişti. Diğer işlerin hepsi aynı sadece gün içerisinde sağım işlemi ekstra zaman kaybettiriyor oda gün içerisinde 2 kereden 2 saat kaybım var diyor. Şunuda ekliyor süt ineğinde yıllık hayvan başı 3-3,5 bin TL kalır buzağısı ekstrası olurken beside hayvan başı 1000TL kalır emeğe göre para kazanıyoruz kimsenin şikayet etmeye hakkı yok diyorlar. Yani boşu boşuna acıtasyon yapmaya gerek yok. Siz danayı satarken kar ediceksiniz en doğal hakkınız ama danayı kesime yollamıyorsunuz hayvanı beslemekle uğraşmayıp direkt başka birine veriyorsunuz doğal olarak alan besicininde kazanması gerekiyor. Sizin mantığa göre biçerdöver sahipleride dönümü 50 liraya biçsin sonrada mecbur biçtireceksin diyip bu fiyatı zorunlu kılsın.

Ben ca bazında söylüyorum ca 20 den gidiyor zaten kesim 28 tl sizin orada fiyatlar yuksek

Holstein için canlı 20TL olabilir benim dediğim simental ve şarole melezi hayvanlar içindi. Simentaller ortalama 28-30TL canlıdan gidiyor. İthal hayvan canlı fiyatları 3,8-4 Euro seviyesinde kuruda 6,8-7 civarına sabitlemişler buda 26TL canlı seviyesine geliyor. Hem et ırkı hem randımanı hemde besi performansı daha yüksek hayvanı daha ucuza alıyor besici. Sonra Türkiye'de ki üretici ayaklanıyor vay efendim ithal hayvan sokuyorlar çok ucuza sokuyorlar diye. E kardeşim sen daha kötü malı 28-30 liradan itelemeye çalışırken haksız kazanç elde etmeye çalışırken iyiydi o nasıl olucak ?

Ülkenin zihniyetini sadece bu konu ozetliyor. Millet besilik dana toplayip besleyip satıp 0 katma deger üretimi ile para kazanmaya calisiyor. Kolay para pesinde. Adam gibi malımızı üretek diyen yok. 80 milyonun tamamı böyle olunca dertler kaçınılmaz

Katma değerinin anlamını bilmiyorsun sen galiba pek ? Katma değer aldığın ürünün üstüne değer katıp satmak demektir. Sen 200 kilo aldığın hayvanı 550 kilo satıp daha fazla et üretmiş olmuyor musun ? Hayvancılık sektöründe katma değer dışarıya ihracat yaparak yapılamaz. En azından besi çiftçisi yapamaz. Bu sektörde ihracata bağlı katma değeri büyük şirketler yapar. Bak oda besiciden eti alır keser paketler yurt dışına satar ülkeye Euro-Dolar sokar. Senin mantığına göre şirket en beleş işi yapıyor ama devlete sorarsan en büyük kalkındırıcı o şirket çünkü en çok ihracatı ve parayı o topluyor. Gerçi sütü bile Euro-Dolar TL ye karşı bu kadar değerliyken pazarlıyamıyorsak eti hiç pazarlıyamayız çünkü adamlar bize bırakın eti çatır çatır canlı hayvan satıyor.

Yani işin özü eğer siz 5000TL ye hayvan alıp aynı hayvanı 5500TL ye satıyorsanız katma değeriniz sıfırdır katma değeri falan yoktur ama siz hayvanı alıp kilo yaptırıp yani düzenleme yapıp satarsanız siz girişimcisinizdir katma değer yapıyorsunuz demektir.