defineciler piyasada...

Merhaba arkadaslar. Bir süredir Trakya bölgesinde, dışarıdan gelen profesyonel kalabalık bir ekipten olusan define avcilari boy göstermektedir. Son derece teknolojik gps, yer altı goruntuleme cihazlari ile, mübadele zamanında yunanistana giden yunanlilarin, yaninda götüremeyip gömdükleri altinları bulup çalmak için yasadisi bir sekilde onun bunun arazisini kazıp, aramalar yapmaktadirlar. tabiki bu aramalar yapılacağı zaman bircok iclerindeki gozlemciler komple o muhiti km lerce çevreleyip, kontrol altina almaktadirlar. Köylerde insanlarada bizim cevremiz cok var bize bisey olmaz deyip göz dağı vererek kendilerine rahat çalışma ortami da olusturmaya calismaktadirlar.
Eğer bu sekilde cevrenizde insanlar ve çevreyi kontrol eden surekli volta atan yabancı plakali araclar görürseniz hemen jandarmayi ve KOM u arayınız. Ne zaman bir ekonomik bir dar boğaz olsa, hep bu defineciler patlak veriyor...

uydu destekli olarak çalışıyorlar. daha araziye girmeden buyuk miktarlardaki altinlarin yerlerini koordinatları ile bulup,direk yeri kaziyorlar. yurt disindan da destek alip, uydu ile yer altini gozlemleyebildiklerini duydum.

Bulunan define izinli kazıda olsa bile Osmanlı döneminin son yarısı gibi belirli bir döneme ait olacak .
Bizans sikke leri çıksa kazıda devlet hemen el koyuyor kültür değeri diye bulana hiç birşey yok nekadar tarihi eser varsa kaçak yurt dışı oluyor sonra

Biraz ödül verilmeli bulana

resmi arama icin basta yer sahibi ile tarlasi için kira sozlesmesi olmasi lazim, daha sonra da devletten arama izni almak gerekiyormus. bu sekildeki resmi aramalar jandarma kontrolunde oluyor ve eger cikarsa da, devlet cikan gomuyu kendi alip, bu gömünün ederi üzerinden parayi; %10 yer sahibine, %40 kaziyi yapana veriyor,%50 yi de devlet aliyor... ama bu miktari az bulan, hepsini kendi almak isteyen ve kalabalik olup pay oranini arttırmak isteyen uckagitcilar, kazilari kaçak olarak yürütüyor. zaten yer sahibine senin yerinde altin var deseler ve yer sahibi aramaya izin vermeyip, kendi de bu işi yapmaya kalkabilir....
Papazlarin gunah cikarmak icin halktan topladigi veya halka cenneten yer satma vaadiyle onlardan aldigi altinlarin saklanmis olduğu yerlerin pesindeler. yanliz küçük miktarlar degilde, 300 500 750 kg gibi buyuk miktarlar araniliyor. ben ara ara gömü bulduklarini düşünüyorum. cunku 10 15 kisi bir sehire kiralama araclarla gidip, otellerde 20 25 gun kesif arama ve planlama icin kalmak iyi bir bütçe gerektirir.

Son düzenleme:
Tarihi eseri eritip satmak ve ya heykeli yurtdisina kacirmak cok buyuk hata hatta ihanet olur.
Ne ihaneti abi gevurun altını gevura geri sat .
Altın kg fiyatı verse gene neyse oda yok bulan da böyle yapıyo.
Sen düşün 200 kilo Selahaddin Eyyubi sikkesi buldun götürdün verdin bana verirler birşey diye . Onlarda kültür mirası diye sana bir 500 bin TL bugün ki 1 kg altın fiyatı kadar para bile vermesin ler düşünür düşünür kahrolursun.
Böyle define formları da var millet çok şikayetçi bu durumdan.
Bazı yerler var kamera ile izleniyor en ufak bir kalabalıkta ekipler geliyor kesin var ama devlet te çıkarmıyor niye böyle anlamıyorum .