DİRİ OLANLARI UYARMAK

DİRİ OLANLARI UYARMAK

Diri olanları uyarmak için

Zikirle, öğütten ibrettir Kuran.

Kâfire azabı duyurmak için

Veriyor ayetle işaret Kur’an.

İbrahim’e Nemrutun ateşinde.

Musa için Firavunun işinde.

Kahramanın şahadete gidişinde

İnanmış bir kalbe cesaret Kur’an.

İlk, tek, son Haccın Veda Hutbesinde

Yüzyirmibin sahabe eşliğinde.

Üstelik Allahın şahitliğinde

Resulden ümmete vasiyet Kur’an.

Tefekkür et hemence a.a. deme.

İlk yaratılan Âdemden, son Âdeme

Ahirete, onsekizbin âleme

Değişmez eşitlik, adalet Kur’an.

ORHAN AFACAN

İZMİR-2014-10.Yasin-69

Ynt: DİRİ OLANLARI UYARMAK

bravo kendin yazmışsız abi..

Ey Kavmim

Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Dönüp de bakmazsın ölülerine. Lut kavminden de değilsin sen, hazdan olmayacak mahvin. Acıyla karıldı harcın ama acıya da yabancısın. Ağıtları sen yakarsın ama kendi kulakların duymaz kendi ağıdını, Bir koyun sürüsünden çalar gibi çalarlar insanlarını ve sen bir koyun sürüsü gibi bakarsın çalınanlarına. Tanrı ' ya yakarır ama firavunlara taparsın. Musa Kızıldenizi açsa önünde, sen o denizden geçmezsin.

Ey kavmim... Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Korkarsın kendinden olmayan herkesten. Ve sen kendinden bile korkarsın. Hazreti İbrahim olsan, sana gönderilen kurbanı sen pazarda satarsın. Hazreti İsa ' yı gözünün önünde çarmıha gerseler, sen başka şeylere ağlarsın. Gündüzleri Maria Magdalena ' yı ' fahişe ' diye taşlar, geceleri koynuna girmeye çabalarsın. Zebur ' u, Tevrat ' ı, İncil ' i, Kuran ' ı bilirsin. Hazreti Davud için üzülür ama Golyat ' ı tutarsın.

Ey kavmim... Sen ki peygamberlerinin dediklerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Dönüp de bakmazsın ölülerine. Lut kavminden de değilsin hazdan olmayacak mahvin. Ama sen kendi acına da yabancısın. Kadınların siyah giyer, kederle solar tenleri ama onları görmezsin. Her kuytulukta bir çocuğun vurulur, aldırmazsın. Merhamet dilenir, şefkat dilenir, para dilenirsin. Ve nefret edersin dilencilerden. Utancı bilir ama utanmazsın. Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın. Bütün seslerin arasında yalnızca kırbaç sesini dinlersin sen.

Sana yapılmadıkça işkenceye karşı çıkmazsın. Senin bedenine dokunmadıkça hiçbir acıyı duymazsın. Örümcek olsan Hazreti Muhammed ' in saklandığı mağaraya bir ağ örmezsin. Her koyun gibi kendi bacağından asılır, her koyun gibi tek başına melersin. Hazreti Hüseyin ' in kellesini vurmaz ama vuranı alkışlarsın. Muaviye ' ye kızar ama ayaklanmazsın. Hazreti Ömer ' i bıçaklayan ele sen bıçak olursun.

Ölülerine dönüp de bakmazsın. Lut kavminden de değilsin hazdan olmayacak mahvin. Ama arkana baktığın için taş kesileceksin. Ve sen kendine bile ağlamayacaksın. Komşun aç yatarken sen tok olmaktan haya etmezsin. Musa önünde Kızıldeniz ' i açsa o denizden geçemezsin. Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın.

Halil Cibran

• Beğen
Tepkiler: ORHAN AFACAN