Doğanlar Pullukla Tarla Hazırlıyoruz | #Vlog 1

12.06.2017
1,811
1
5,065
22
Aksaray

Selamlar Trakkulüp ailesi. Bu video ile Trakkulüp YouTube kanalı üzerinden vlog tarzı videolara başlamış bulunuyoruz.

Forumda pek çok kez yazdığım uzun yazılar mevcut. Fakat insanların tüketim alışkanlıkları artık videoya doğru kaydığı için, edindiğim bilgileri/araştırmalarımı/tecrübelerimi mümkün olduğunca video ile yayınlamaya çalışacağım. Sürümün 9-10 saat, videonun editinin 10-15 saat sürmesi dışında sıkıntı yok :)

Pulluğun iş genişlinin ayarını 12 inçten 14 inçe çıkardık, hem traktör rahatladı hem de pulluğun 1.kulağının kapatamadığı çiziler artık çok daha iyi kapanıyor. Traktörün arka lastiği 42cm, 12 inçe ayarlı kulağın genişliği 30cm olduğundan dolayı; tarlaya girip pulluğun eşit batma ve hassasiyet ayarlarını yapsak bile, teker izinden dolayı kapanmayan çiziler "Acaba nerde yanlış yaptım" sorusunu sorduruyordu ve sonra saatler süren, tarla bitince ayar tutan bir sürüm yapmış oluyorduk. Pulluğun 16 inç genişlik ayarı olsa ona alacaktım, B3 vitesi (1800 rpm 6.8km) yine yeterli gelecekti.

İlk çiziyi düz açsam da sonradan traktörün hassasiyet aldığında çiziyi hafif hafif bozmasına hala çare bulamadım. Sanki otomatik olmayan, yan gergi ayarı sabit pulluklar bu konuda daha başarılı gibi. M6040 + pim kesen Ünlü 5-11 ile açtığım çiziler bu kadar bozulmuyordu.

Neyse, yine herşeyi yazıp geriye hiçbirşey bırakmamak istemiyorum. Videoda tüm bilgiler mevcut. Olabildiğince boş görüntü izletmeden, boş konuşmadan zamanınızı çalmamaya çalıştım. İlk bu tarz video olduğu için görüşlerinize açığım. Videoda beğendiğiniz, beğenmediğiniz herşeyi, eleştirilerinizi yazabilirsiniz.

Çiziyi bozma işine bende çare bulamıyorum.İki traktör kullanıyorum.5105M ve Td85.Birinde 5'13 diğerinde 4'14 ünlü eksantrik kullanıyoruz.Td85 de daha stabil çizi çıkıyor.Ben aks mesafesine bağlıyorum.Kalıbına göre daha dar olmasından kaynaklı galiba.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Çizi bozma işlemi bizim jd de oluyo ben arka kolların kısa olmasina bağlıyorum kollar kısa olduğu için sağa sola salınımi az oluyo diyorum hatta kollar kısa diye pulluk biraz traktörü kasıyor gibi geliyor bana.
Bizim traktörün eski sahibi 100cm'lik kollar takarak uzatmış, ekipman takarken kolaylık oluyor. Fakat orijinal orta kolu kısa geliyor. Bence hidrolik kollarından değil de, pulluğun yan geri kolunun ayarından kaynaklanıyor. Aynı tarlada gece biraz oynamıştım, çizileri daha az bozuyor gibiydi. Tabi gece gözüyle tam belli olmuyordu.

Acaba diyorum 16-18 inç kulakla sürmek çözüm sağlar mı? Yurtdışında geniş aralı pulluklarla sanatı konuşturuyorlar resmen.

Çizi kapatma olayı krank ayarıyla alakalı ayarı çok basit o işin pulluğu motora tak yan gergilerin mesafesi tekere ikiside eşit olacak birinci çizgiyi açıp sürüm işlemine başladıktan sonra çizi duvarını kapatmıyorsa krankı sağa şişirme yapıyorsa sola kaydırarak problem çözülür

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68