dönerli çizi dışı-çizi içi pulluk farkları

08.01.2023
24
14

arkadaşlar merhaba, uzun süredir üye olmadan takip ettiğim forumda cevabını bulamadığım bir soru için üye oldum. sorum şu bu güne kadar hep çizi içi pulluk kullandık. traktörlerimiz yavaş yavaş büyüdüğü için pulluk alma zamanımız geldi, geçiyor. çizi dışı pulluk bulabildik bi tane normalde hiç aklımızda yoktu ancak şu anda pulluk tedariğinde sorun var. ünlü marka çizi içi 18 kulak pulluk bulamayınca, bi satıcıda alpler çizi dışı 16 kulak pulluk bulduk. sorum şu ağır toprak yapısına sahip tarlalarda çizi dışı seçmek mantıklı mı? traktörüm aynı büyüklükte olan çizi dışı ve çizi içi pullukta yakıt ve çekişte değişiklik yaşar mı? baktığımız pulluklar dönerli ona göre yorum yaparsanız sevinirim. ikisini de deneyimleme fırsatı bulmuş birisinden tavsiye almak çok güzel olur. (ayrıca alpler markasının seri numarasından ürünün ölçülerine nasıl bakabilirim, ünlüde anlamak çok kolay ama alpler’i bilmiyorum satıcılara da güven olmuyor satmak için herşeyi söylerler)
*edit yazmayı unutmuşum baktığımız pulluklar 4+1 ya da direk 5 li çizi dışı alpler pulluk 4+1 x90 kulakmış 16 inç galiba

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Çizi dışı pulluğu tarla denemesi yapmadan almanızı tavsiye etmem
Çizidışı-çiziiçi özellikli pulluğu çizi içi ayarında kullanıldığını birkaç kez gördüm.
Çizi dışı kullanabilecekken çizi içi ayarında kullanılıyor olması başlı başına soru işareti.
Ben de yakın zamanda pulluk aldım ama çizidışını hiç değerlendirmedim.

• Beğen
Çizi dışı pulluğu tarla denemesi yapmadan almanızı tavsiye etmem
Çizidışı-çiziiçi özellikli pulluğu çizi içi ayarında kullanıldığını birkaç kez gördüm.
Çizi dışı kullanabilecekken çizi içi ayarında kullanılıyor olması başlı başına soru işareti.
Ben de yakın zamanda pulluk aldım ama çizidışını hiç değerlendirmedim.
bayi kabul etmez deneme yapmamı, pulluk toprağa değdiği saniye iadeyi unutmak lazım. evet iki yönlü kullanım sağlayan modeller var ancak bu onlardan değil. çizi içi pulluk için beklemem lazım o da sürüm zamanını kaçırmam demek

• Beğen
Çevrede yok, ama biz alırken bayide hazırda olsa alırdık. Yaş toprak çiğnenmemiş oluyor, iki tekerin dengeli çekmesi sağlanıyor. Ayrıca sizde taş var mı bilmiyorum ama, benim şansıma o çiziye tüm taşlar yuvarlanır. Tavlı toprakta o taş gömülmez, yük altında teker üstüne çıkar bir güzel kesilir vs.
Kötü yan olarak aklıma sayacak bir şey gelmiyor açıkçası. En kötü ihtimal çizi içine gelecek gibi ayarlarsınız.

• Beğen
Çevrede yok, ama biz alırken bayide hazırda olsa alırdık. Yaş toprak çiğnenmemiş oluyor, iki tekerin dengeli çekmesi sağlanıyor. Ayrıca sizde taş var mı bilmiyorum ama, benim şansıma o çiziye tüm taşlar yuvarlanır. Tavlı toprakta o taş gömülmez, yük altında teker üstüne çıkar bir güzel kesilir vs.
Kötü yan olarak aklıma sayacak bir şey gelmiyor açıkçası. En kötü ihtimal çizi içine gelecek gibi ayarlarsınız.
taşlı tarlarlar için yaylı pulluğumuz var geçen yıl 5 li aldık. bunu düz taşsız tarlalar için alacağız, çizi içine nasıl ayarlanacak, öndeki kulakları mı sökeceğiz?

• Beğen
taşlı tarlarlar için yaylı pulluğumuz var geçen yıl 5 li aldık. bunu düz taşsız tarlalar için alacağız, çizi içine nasıl ayarlanacak, öndeki kulakları mı sökeceğiz?
Öyle bir model görmüştüm de Alpler de yok sanırım. Hatta ünlü şöyle bir model çıkarmış garanti çözüm:

• Beğen