GÜBRE VE TARTIM

Herkese iyi günler iyi forumlar..
Bi yer yapmayı düşünüyorum besi üzerine 40 başlık kadar. Güney Amerika yada bulunduğum illerdeki çiftliklerden temin edicem hayvanları.ortada yem yolu olan toplam karşılıklı 4 padok halinde deneme amaçlı yapıcam.Sıyırıcı ve vs kullanamam malum maliyetlerden dolayı burda gübre ve tartım işini nasıl halletmeliyim sizce beside en önemli olan 2 şey ekstra gezinti alanı yaparsam gübre işi halloluyor ama tartım işi kafamı kurcalıyor sonuçta erkek hayvanı yakalamak tam bir zulüm ayrıca yakalamak imkansız sizce nasıl bir yol izleyip bunları aylık tartım yapayım? Lütfen yardımcı olur musunuz ...

Bi yer yapmayı düşünüyorum besi üzerine 40 başlık kadar. Güney Amerika yada bulunduğum illerdeki çiftliklerden temin edicem hayvanları.ortada yem yolu olan toplam karşılıklı 4 padok halinde deneme amaçlı yapıcam.Sıyırıcı ve vs kullanamam malum maliyetlerden dolayı burda gübre ve tartım işini nasıl halletmeliyim sizce beside en önemli olan 2 şey ekstra gezinti alanı yaparsam gübre işi halloluyor ama tartım işi kafamı kurcalıyor sonuçta erkek hayvanı yakalamak tam bir zulüm ayrıca yakalamak imkansız sizce nasıl bir yol izleyip bunları aylık tartım yapayım? Lütfen yardımcı olur musunuz ...

Güney Amerika mallarını tartmak ilk geldiklerinde çok zor ve hayvanı çok strese sokuyor. Zaten tartım ve aşılama için padoklardan kantara giden bir yol olması lazım ve buranın çok sağlam ve en az 170 cm yukseklikte olması lazım. Hayvanı padok içinde yakalayıp aşı yapma düşünceniz varsa bu fikirden vazgeçin. Benim padoklarda tartım yolu olmasına rağmen yerli hayvanlarda ayda bir yaptığımız düzenli tartımları bunlarda kaldırdık.

[video=youtube;ELdIX4gPioE]https://www.youtube.com/watch?v=ELdIX4gPioE[/video]

Peki ithal mallarda tartımı tamamen kaldırdınız mı

Ben kaldırdım sadece geldiklerinde tarttım birde satarken. Hayvan çok strese giriyor ve kantar yoluna sokana kadar ve kantar içinde zaptedene kadar çok hırpalıyor kendisini Ölüm kalım mucadelesi veriyor. Standart kantarımı güçlendirmem gerekti. Standart kantar kilitlerini kırdı geçti, sanayi tipi borularla sürgülü kilit yapmak zorunda kaldım.

Peki hocam ilk geldikleri kiloyu aldınız tamam ama kesim zamanını nasıl ayarlıyorsunuz şöyle mi ilk giriş kilosundan aylık tahmini kilo alımını hesaplayıp ona göre mi değerlendiriyorsunuz
Yerli hayvanlarda her ay düzenli tartım yapıyordum. Bunlarda geldiklerinde ilk tartım sonra 3. ayda ve kesime gitmeden önce son tartım. Zaten 6-7 ayda çıkıyorlar en fazla.