Günlük tadında uzun süreli çiftlik planımı paylaşıyorum

Öncelikle merhaba arkadaşlar abiler

forumda küçükbaş üzerine katılıyorum genel olarak ama çiftçiliklede uğraşıyorum şuanda süregelen küçükbaş damızlık ve kesimlik koyun çiftliğimiz var ve belli bir arazi üzerinde kaba kesif yem üretimi yapıyoruz dışarıdan sadece kuzu besi yemimi alıyorum bun sayede yem maliyetlerim çok düşük ve birazda olsa para kazanıyorum tabiki o kadar emeğin uğraşın terin ve uykusuzluğum karşılıpımı asla değil ama bu ülkede ne yazıkki çiftçiler olarak zaten hak ettiği parayı kazanan var mı merak ediyorum neyse bu zaten başka bir konu asıl konumuza gelecek olursak koyun çiftliğime ek olarak keçi sütçülüğünede merakım var

öncelikle bana uygun olarak gördüğüm ırk saanen hem laktasyonda ort 700-900 l süt gayet tatmin edici ve oğlak bakımından da bereketli bir hayvan biliyorum elbet merak edenlerniz olur saanen çabuk hastalanır çabuk ölür ciğerleri gelişmez diye ancak dedem ve babam yaklaşık 20 yıldır saanen keçi yetiştiriciliği yapıyorlar ve bu yüzden fizyolojisini çok farklı havalarda meralarda ve ahıllarda test etmiş biri olarak fabrika yemi konusunda dikkatli olursanız ve doğumhaneniz temizse oğlaklanırız kuru ve temiz yerde yatıyorsa ceylan gibi olan mükemmel bir ırk bence fabrika yemide şu yüzden uygun oranlarda tuz kullanmıyorlar ucuz oldupu için ödem ve ayak hastalığı yaptırıyor bazen yüksek tuzdan memeler sağımdan sonra kapanmıyor ve mastitis yaptırıyor dikkat edilirse veya yeminizi kendiniz yaparsanız bu sorunları yaşamassınız

devam etmek gerekirse 8 dönümlük şuanki çiftliğimin yanında bir arazi var buraya imar izni alana kadar sera demirlerinden bir çiftlik kurmak istiyorum kulağa komik gelebilir sizinde bu konuda fikrinizi merak ediyorum gayet ucuz maliyetlere çıkıyor benim aklımdaki çiftlik 8*15 düşünüyorum hayvanlar için 120 m2 keçi için 1 m2 bileyeterli oluyor anca yüksek verim beklediğim için 80 keçi veya en fazla 100 keçi bakacağım o alanda fikrim şu yantaraflardan keçilerin kafalarını çıkarabileceği şekilde direk kayıt üstüne sera demirleri monte edilecek ortada traktörle girecek olursak m2 kaybederşz bu yüzden 15 mt kenarlardan sadece kafaları çıkacak kadar aralık ve traktörle yem dağıtma dışarıda altılık olarak maliyeterden ötürü ne yazıkki saman çeltik sapı ve kavuzu kullanacağım herkes isterki ızgaralı sistem yapsın ancak maliyetler çatı malzemesi olarak sera demiri üsrüne ilk oarak branda bel yapasmın diye balıkçı ağı gerilecek sonra yüzde 50 lik gölgelik file üstüne şefaf 210 gr branda çekilceke ve tuturulacak yanlarda kalan açıklık 1.5mt duvar veya sandviç panel yandan rüzgar alması sıkıntı olur diye üstü saç içeriye yaz için 4 adet fan düşünüyorum trakya yazları artık yanıyor kar yükü merak edenler için eğimden dolayı kar brandaya tutunamaz zaten 3 senedir bölgemizde kar yağışı yok eskiden de en fazla 10 cm kar yağıp durur bu sistemin hayvanlar için sağlıklı ve benim için uygun maliyetli olacağını düşünüyorum

2*5 lik bir sağımhane düşünüyorum bu kadar hayvana yeterli bence ağırlıkta yaş silaj besleme taraftarıyım aklımdaki rasyon
top dönemde 6 ay 1kg yonca kuru 1kg mısır silajı 2 kg buğday silajı 1 kg teff otu 500 gr arpa 300gr saman kışın sa arpa yerine mısır
kuru dönemde 1 kg teff otu 2 kg bupday silajı 500 gr arpa 500 gr saman düşünüyorum
ortalama bu rasyıona yakın rasyonlar şuanki hayvanlarımızdan 2.5 3 kg ort yakalıyoruz inş refah seviyesi artığında daha da başarılı oluruz 9 9.5 ay sağım yapıyoruz biz ve ort 1.7 oğlak oluyor sütümüzü alabilirsek ari belgesiyele parekende olarak satabilirim ancak duydupuma göre lüleburgazda l sini 7 liradan bir arkadaş alıyormuş yemimi kendim üreteceğim için ciddi bir kar ediyorum hele hele bu rakamlara sütümü verirsem buradan tüm yaptığım şeyleri paylaşacağım en ucuz maliyete güzel bir çiftlik kurmak için yaşımdan ötürü ne yazıkki işletmeyi kendi üzerime kuramıyorum yardımcı olabileceğim her konuda sorularınızı bekliyorum banada tavsiye etmek istediğiniz bir şey olursa seve seve dinlerim buraya kadar okuduysanız teşekkür eder bereketli günler dilerim

belki beni biraz tanıtan şu videoyuda bırakıyorum buraya

Hayırlı bereketli olsun. Buğday silajını neden kullandığınızı merak ettim. Bunun yerine mısır silajını arttırmak daha faydalı olacağı kanaatindeyim.
buğday silajı küçükbaşta aspirin gibidir ayak meme sağlıgı için çinko bakır açısından çok kalitelidir ve süt yapması için baypas protein oranı 2.6 2.7 gr ve tarla kullanım açısından danelik mısıra yer sağladığı için karlı bir malzemedir