Hangi traktörü almalıyım ?

Selamın aleyküm herkese. Yılda 400 dönüm yer ekiyorum sulak değil sadece arpa buğday vs ekiyorum ve yaz dönemi balya yapıyorum sezonda yaklaşık olarak 35 bin balya basıyorum fendt 106s var fakat kabin olmadığı için zorlanıyorum onun haricinde herşeyinden memnunum. Şimdi yeni traktör alıcam 800 bin tl bandında ne almalıyım ne tavsiye edersiniz kabinli 4x4 en az 80 85 beygir eski modelli olmasın istiyorum John Deere 5625 düşünüyorum sizin düşünceleriniz nelerdir?

Öncelikle John Deere 5625 düşünüyorsanız mümkünse Super Plus modelleri ve mutlaka bakım durumu tereddütsüz iyi bir traktör olmalı, zira tekefisi bazen canı sıkabilir..

Alternatif olarak;

1-- Massey Ferguson 3.085D
Performansı güzel, parçaları ve ustası bulunan sağlam bir model ve sürekli meraklısı var, ikinci el değeri yüksek.
Sıkıntı yanı, Deutz motorun bakım onarım maliyetleri ve 2600 kg hidrolik kaldırma kuvveti bazen yeterli olmayabilir..
Model kriterlerinize uyar mı bilmiyorum.

2-- New Holland TD 90 ve TD 100
Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir model, bakım onarım maliyetleri uygun, parçaları ve ustası her il ve ilçelerde bulunan ikinci el değeri iyi bir seçenek. Güzel bir pompa ayarı ile çok güzel performansı yakalayabilir..
Sıkıntı yanı ise bazı kullanıcılar arıza durumu ve kalite olarak memnun kalmadı..

3-- MC cormick C-Max 90, & C-Max 95 & C-Max 100 ve muadil model Landini powerfarm 90 & powerfarm 95 & powerfarm 100
Genel olarak çok sağlam yapıda hafif ve kilosuna göre seri ve güçlü bir traktör.
Perkins 1104 serisi gibi güçlü, güvenilir, ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir motoru olması çok büyük bir artı ve Perkins motor Landini şanzıman ile hem seri gidiyor hem de seçenekleri yeterli, Perkins motor Landini şanzıman harika ikili olmuş, yolda otomobil gibi gidiyor, konforlu bir sürüş var.
Sıkıntı yanı ise, ikinci el değeri düşük, bazı ustalar çok anlamıyor ve parçaları pahalı..

4-- New Holland TD 85 ve TD 95
2007 2011 arası çıkan askı pedal olanları güzel. Yukarıda New Holland için yazdıklarım bunun için de geçerlidir.

5-- Fiat 80 66s
Model kriterlerinize uymaz sanki ama çok sağlam ve sorunsuz yapıda ve ustası parçaları temini çok kolay ve ucuz.
Sıkıntı yanı ise yeni nesil turbo intercoller destekli motorlar kadar yüksek performanslı olmayabilir..

• Beğen
Tepkiler: Bilal Erkurt
Adamın ocağına incir ağacı dikmek istiyorsun heralde 83saatte ara dere işi yapan traktör arka dağıttı yapıldı geldi hidrolik patladı sonra hidrolik beyninden 3kez daha servise gitti sonra yapıldı kuyruk milini dağıttı traktör hor kullanılmadı itinayla temizlikle kullanıldı aynı adamda mf 5410var 5bin saatte bakımları hariç sanayiye gitmedi yani ucuz yahnisi yenmez beyler

800 bine o balyayı sıkıntısız basacak traktör yok, var 8066 demiş arkadaş ama onlarda artık yorgun, iyisini içi btik olmayanı 800 e vermezler, kabin için 800 binlik traktörle değişilmez 106, fendt e devam et sen, bi tane kabin uydur olsun bitsin. 5625 ile yolda falan yakarsın mazotu.

1709366487267.png

Bak ne güzel kabin uydurmuşlar, taş gibi traktör,

taş neki kaya kaya...

kabinmi kabin işte.

Son düzenleme:
800 bine o balyayı sıkıntısız basacak traktör yok, var 8066 demiş arkadaş ama onlarda artık yorgun, iyisini içi btik olmayanı 800 e vermezler, kabin için 800 binlik traktörle değişilmez 106, fendt e devam et sen, bi tane kabin uydur olsun bitsin. 5625 ile yolda falan yakarsın mazotu.
Yok hocam fendt i vermem zaten 2. Olarak alcam traktör fendt vazgeçilmez

Öncelikle John Deere 5625 düşünüyorsanız mümkünse Super Plus modelleri ve mutlaka bakım durumu tereddütsüz iyi bir traktör olmalı, zira tekefisi bazen canı sıkabilir..

Alternatif olarak;

1-- Massey Ferguson 3.085D
Performansı güzel, parçaları ve ustası bulunan sağlam bir model ve sürekli meraklısı var, ikinci el değeri yüksek.
Sıkıntı yanı, Deutz motorun bakım onarım maliyetleri ve 2600 kg hidrolik kaldırma kuvveti bazen yeterli olmayabilir..
Model kriterlerinize uyar mı bilmiyorum.

2-- New Holland TD 90 ve TD 100
Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir model, bakım onarım maliyetleri uygun, parçaları ve ustası her il ve ilçelerde bulunan ikinci el değeri iyi bir seçenek. Güzel bir pompa ayarı ile çok güzel performansı yakalayabilir..
Sıkıntı yanı ise bazı kullanıcılar arıza durumu ve kalite olarak memnun kalmadı..

3-- MC cormick C-Max 90, & C-Max 95 & C-Max 100 ve muadil model Landini powerfarm 90 & powerfarm 95 & powerfarm 100
Genel olarak çok sağlam yapıda hafif ve kilosuna göre seri ve güçlü bir traktör.
Perkins 1104 serisi gibi güçlü, güvenilir, ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir motoru olması çok büyük bir artı ve Perkins motor Landini şanzıman ile hem seri gidiyor hem de seçenekleri yeterli, Perkins motor Landini şanzıman harika ikili olmuş, yolda otomobil gibi gidiyor, konforlu bir sürüş var.
Sıkıntı yanı ise, ikinci el değeri düşük, bazı ustalar çok anlamıyor ve parçaları pahalı..

4-- New Holland TD 85 ve TD 95
2007 2011 arası çıkan askı pedal olanları güzel. Yukarıda New Holland için yazdıklarım bunun için de geçerlidir.

5-- Fiat 80 66s
Model kriterlerinize uymaz sanki ama çok sağlam ve sorunsuz yapıda ve ustası parçaları temini çok kolay ve ucuz.
Sıkıntı yanı ise yeni nesil turbo intercoller destekli motorlar kadar yüksek performanslı olmayabilir..
Şu durumda beni en çok düşündüren jd ve nh jd ye çok yakıyor diyolar nh nin arıza durumu beni düşündürüyor

Şu durumda beni en çok düşündüren jd ve nh jd ye çok yakıyor diyolar nh nin arıza durumu beni düşündürüyor
Yakıt olarak eski Same ler neredeyse rakipsizdir, lakin hem model hem de bakım onarım durumunu gözeterek listeye almadım..

Yazdığım seçenekler arasında yakıt olarak sizi en çok Landini MC cormick ler mutlu edecektir, düzgün olanı çok ekmek yedirir. Civarında anlayan ustanız varsa ve temizi rast gelirse alınabilir..

Haşpaylı saman bağlama işinde piyasaya çalışan traktörler ,
Fiat 70 66 , 80 66 ,
Tümosan 7480 , 8280 , 7070 , 8075 , 8085 , 8190 ,
New Holland , 7066S, 8066S, 9566S , tt4.75 , 7556S, TD75BM, TD85, TD90BM , TD100BM , TL80, TL100A , T5040 ,T5.115
Case İH , JX75C ,
Same Explorer 70 Special , 75T , 80, 85T , 90 , 4080E ,
Landini 7860 , 8860 , 8865, 5H 90 , 5 100 , Powerfarm 90 ,
MC Cormick C 95 Max ,
MF 3085D Phantom ,
Kubota ME9000 , 9540 Hi Lo ,
JD 5625 , 5725 , 5083E (32*16) ,
Erkunt 85 Lüx , 110 Lüx .
Valtra 700 , A85 ,
Çevrede bulunan traktörlerdir.

Paksan S8002 modelin çeşitleri var.
Paksan Süper Yunus makine önünde T5 115 çalışıyor.
Tarlanın sap yoğunluk durumuna göre saatlik 300 balye basabiliyor.
Günlük 1000 balyeden 3000 balyeye kadar traktör ve makine kapasitesine göre çalışma yapılabilir.
Tarlada 5 balyeden 40 balye veren yerlere kadar çalışılabiliyor.

35 000 balyeden bahsediyorsak günlük iş kapasitesini 2 000 balye olarak düşünürsek 80 hp lik modeller size yetmeyebilir.
JD 5625 ve 5725 model , 9*3 şanzımana sahip uzun devir çalışmalı motor kullanıyor.
Balye makinesine çok uyumlu traktör modeli olarak görmüyoruz.
JD 5090R ve 5100R motor haritası 400 rpm sabit güç aralığı verdiğinden ,
uygun bir seçenek olarak görüyoruz.
Akıllı yaba kullanımında güçlü traktör balye makinesinin şanzımanını yıpratır.
Bizim işimizde iş kapasitesi önemlidir.
Fendt 5255L biçerin bir günde biçtiği sapı, bir gün peşinden traktörün toplaması gerekiyor.
Sap ıslandı , müşteri memnuniyetsizliği olur.
Tarladan çıkacak balye sayısında azalma ve balyede kokma meydana gelebiliyor.
Hava yağmurlu gittiğinde sapları elleyemeden tarlada çürüttüğümüz sezon oluyor.
JD 2130 lada saman bağladık.
Tarlaların rampa durumları , güvenlik için önemli konudur.
Fiat 80 66S , yakıt anlamında iyi olsa da rampa yerlerde güvenlik anlamında tavsiye etmeyebiliriz.
Haşpaylı balye makinelerinde 500 kg gibi ağırlık farkı olabiliyor.
2700 kg balye makinesinin önüne hafif traktör önermeyiz.

• Beğen
Tepkiler: Bilal Erkurt