İneklerde süt verimi

anladığım kadarıyla 9*1 sağım yerinde 2 adet hayvan sağabiliyorsunuz. Totalde buda 30 dk gibi bir süreye denk geliyor yanlış anlamadıysam.
Şayet böyleyse ben bunun büy
Screenshot_20200319-131800_Facebook.jpg
ük kısmını strese bağlarım. Çünkü inekler sağım sistemine girdiklerinde daha doğrusu sağım makinasının sesini duyduktan belirli süre içinde (45-60 saniye içinde) Oksitosin hormonunu salgılamaya başlar. Zaten meme başlarından sütün kendiliğinden aktığını fark edersiniz. İşte bu evrede tüm ineklerde sağım başlıkları takılmalıdır, takılmadığı taktirde strese girer ve sütünün indirmemeye başlar. 30 dakika inekleri sağım alanında tutmak çok uzun bir süredir. Tavsiye edilen 7-8 dakikadır (5-10 dk). Mümkün olabildiğince daha çok hayvanı daha kısa sürede sağmaya bakın veya hayvanları 4 er 4er içeriye alıp denemenizi tavsiye ederim.
Yurtdışında aile işletmelerinde sağım sırasında genelde 200-300 gr kadar kesif yem atılır. Böylelikle hayvanlar severek sağıma geliyor ve sorunsuz bir şekilde sağılabiliyor.
2 makinam var kardeşim 2 ser 2 ser sagim yapıyorum dediğin gibi 20 30 dk arasi inekler içerde kalıyor bencede bütün problem stresten ama inek ne olursa olsun sagim sırasında yem yemeli bunun için şimdi karşılarına oluk yaptirdim bugün yarın monte edeceğiz mantığım şöyle oluklar kapaklı olacak ici yem ile dolu olacak inekler severek içeri girmeli(şuanda severek içeri girdiklerini düşünmüyorum)sonra bir inek 10 dakikada sagilir 10 dakika boyuncu oluktan yem yemelerine izin vereceğim sonra kapağı kapatacagim bu zamanda 3-5 kg yem yerler bende zaten 8 kilo yem veriyorum suanda inekleri grup halinde az süt veren ve çok süt veren olarak gruplar halinde koyacağım içeri buna göre yemleme yapacağım facebook tan bir tanımadığım arkadaşın önerisini paylaşacağım
Screenshot_20200319-131800_Facebook.jpg

• Beğen
Tepkiler: TrakyaliOkan
buradaki sorun bence bütün ineklerin aynı anda sağılmaması. hayvan sağım makinası sesini duyuyor ancak bekletiliyor sağılmıyor, sonrasında da sütünü salamıyor sanırım. bizde 7 li sağım sistemi var balık kılcığı bir sorun yaşamıyoruz.