Karpuz büyümüyor...

Arkadaşlar merhabalar
Karpuz suan yeni yeni erimeye basladi ama satıma gelmecek kadar küçük
Tohumu da hibrit almıştım
Kükürt atmıştım ondan olabilir mi
Tavsiyeniz ne olabilir
Ne yapabilirim bu saatten sonra
Teşekkürler

Benim bildiğim yaz kavunlarına yani sarı kavunlara olgunlaşsın diye kükürt atardık hepsi birden olgunlaşırdı.karpuza hiç atıldığını duymadım.karpuzun düşmanı kırmızı örümcektir.karpuzun büyümesini durdurur. Bir yerde varsa tarlaya yayılır 2 kere ilçlanmalıdır .yapmaktan numune alıp mikroskopla baktırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Kadir uz
Arkadaşlar merhabalar
Karpuz suan yeni yeni erimeye basladi ama satıma gelmecek kadar küçük
Tohumu da hibrit almıştım
Kükürt atmıştım ondan olabilir mi
Tavsiyeniz ne olabilir
Ne yapabilirim bu saatten sonra
Teşekkürler

Karpuzun büyümeme sebebinin ne olduğunu bilmek gerekir önce. Bazı cins karpuzların meyve sayısı çoktur fazla büyümez max 10kg civarına ulaşır eğer böyle bir cins ektiysen normaldir. Bir başka neden de yanlış ve dengesiz gübreleme sonucu olur vaktinde azotlu gübreyi çok kullanıp fosforlu ve potasyumlu gübreyi eksik veya hiç kullanmadıysan büyümez. Böyle durumda tek yapman gereken bol su ve potasyum gübresi kullanmalısın. Toprak eğer çok sıkışık ise bu da bitkinin gelişimini yavaşlatır. Bunlar gözle göremediğimiz etmenler hastalık ve zararlı organizma varsa bunu gözle görürsün zaten

• Beğen
Potasyum meyvede sekil bozukluklari ve meyvenin tad aroma ve olgunlasmasini saglar gübretaş sitesine girersen bitki besleme bölümünde karpuzun ilk cikista en cok fosfor map ver ama tabiki toprak analizi yaparsan daha iyi olur senin atcagin potasyum nitrat 33 nitrat calsiyum atabilirsin nitratli gubreler taneyi dolgunlastirir

• Beğen

Etkili gübreleme programı
Screenshot_20190628-005502_Samsung%20Internet.jpg
Screenshot_20190628-005445_Samsung%20Internet.jpg

• Beğen