Kubota Servis Niye Gelmiyor!

Ynt: Kubota Servis Niye Gelmiyor!

Servisi olmayan bir makine alınır mı?Yedek parça sıkıntısı olan bir makine alınır mı?Yanlış tercih yapmışsın dostum...

Neden Kubo? cevabı kubocu arkadaşlar verse daha iyi ama;

*Lastikler hariç %100 JAPAN

*Kepçe takıldı ve ÇOK kullanılacak yani debriyajsız ileri geri ÇOK önemli

*16 valve

*Burda ilk-tek oldu, faydalı bi yenilik olsun dedik inşallah

*Forumda kullananların olumlu yazışmaları

*Kubonun motor üretimindeki mazisi, ABD ' deki yüksek pazar payı

*ÇOK geniş olmasa da kaliteli kabin

*Alternatifler/Farkındalık/Faydalı Yenilik üretmiş olmak...vs. Bu uzun hikaye başınızı ağrıtmıyım akşam akşam :)

Abi 'klimayı kapat' trajikomik gerçek bi olay fıkra değil 'bağrını aç aslanımı' sinirimdem şimdi uydurdum.

Forumda uzun uzun hikayesi var... şimdi evimin yanında bunu diyen firmanın bayisi servisi olsa tanıtım için maliyetine de verseler o makinaya BİNMEM! Alana karışmam, sorana YAKLAŞMA derim!

Bayi servis hizmetimizdeyse eyvallah, ona bağlılık bağımlılık ise yokum arkadaş. Bu kaliteyi-gelişmeyi de engelliyor! Zaten satılıyo, zaten elleri mecbur benden alcaklar düşüncesi ağır basıyo...

Ülke genelinde ezbere bi anket sonucu-sorusu vereyim 'şuan sevdiği-beğendiği motora binen mi çoktur, bindiği motoru sevmek zorunda olan mı sizce?'

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg786241#msg786241 date=1382128556' Alıntı:
Abi 'klimayı kapat' trajikomik gerçek bi olay fıkra değil 'bağrını aç aslanımı' sinirimdem şimdi uydurdum.

Forumda uzun uzun hikayesi var... şimdi evimin yanında bunu diyen firmanın bayisi servisi olsa tanıtım için maliyetine de verseler o makinaya BİNMEM! Alana karışmam, sorana YAKLAŞMA derim!

Bayi servis hizmetimizdeyse eyvallah, ona bağlılık bağımlılık ise yokum arkadaş. Bu kaliteyi-gelişmeyi de engelliyor! Zaten satılıyo, zaten elleri mecbur benden alcaklar düşüncesi ağır basıyo...

Ülke genelinde ezbere bi anket sonucu-sorusu vereyim 'şuan sevdiği-beğendiği motora binen mi çoktur, bindiği motoru sevmek zorunda olan mı sizce?'

Farkındayım Umut hikaye ' nin sonuna ekleme yaptığının :)

Aynı site ' deki serwisin 2 yıl boyunca gelmediğini, Japonya ' dan werilen parçanın 48 saatte teslim olduğunu da biliriz...

Onlar zaten bu gazla satıyorlar yedek parça bizde serwis elinin altında yahu ne çok parça we serwise ihtiyaç duyuyorsun demezler...

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg786208#msg786208 date=1382125218' Alıntı:
Kubotayı tavsiye eden biz olduğumuzdan kendi malımızmış gibi gönüllü olarak ilgileniyorum. Yoksa bi sorumluluğumuz yok, kooperatifin çalışanı da değilim, danışmanlık sözleşmemiz 1 aya bitiyor zaten...

Ama elimden geldiğince sürekli olarak Kubonun takipcisi olacağım, o kubonun alaındığı silaj paketleme işletmesi göz önünde tüm çiftçilerin bi şekilde yolunun düştüğü bi yer... inşallah yanılmadıysak insanlara kalite bi makinanın tanıtımına vesile de olmuş oluruz...

Kooperatif resmi bi kurum, bana kalsa kendi başımın çaresine bakarım... ve servis bayi olayından ziyade makinanın kendi öz kalitesi beni daha çok ilgilendirir açıkcası! Kendinde hayır olmayan makinanın her yeri garanti olsa gene tercih etmem..

Dikkatinizi çekerim... Sony ' nin mi çok servisi var ertafınızda diğer vasat markaların mı mesela! Kalite malın servisi bayisi köşe başında OLMAZ!

Doğru bilinen bi yanlış 'aldığın malın parçası bakkalda bile bulunacak'tır. Bu bi açıdan kalitesizliğin, parça öğütmenin adıdır!

Polemik olmasın ama burda bi çiftçi tanıdık NH 110 ' un arka kolları 100-200 dönüm mısır biçtikten sonra EĞDİ. Sıra bağımsız Fimaksa o kadar dayanabildi... 2. motoru NH 100 ' e taktı gene EĞDİ! Fimaks NH ' yi, NH Fimaks ' ı suçladı... Ama suç-eksik NH ' nin arka kollarda %99. Aynı fimaksla MF Pahontom 75 bırak kendini piyasaya iş yaptı sorunsuz...

Eyvallah NH ' nin ölüsü-dirisi para, arkasında koç gibi Koç var :) ama saha-icraat bambaşka. Şimdi o arkadaş NH ' ye tövbe diyo...

Gelelim Zetor ' a... tüm riskleri bi yana motorun kalitesini-mazisini bi yana koyduk. Açıkcası kalitesi ağır bastı, garantisi kendi, yağını suyunu kendimiz koyup çalışıyoruz. Bunu zorunlu olmadıkça elimizdeki sıfır aldığımız Hidromek kazıcı-yükleyici için de böyle yapıyoruz...

Polemik olmasın ama Zetor özellikle çekiş olarak emsallerinden açık ara önde! Umduğumuzdan-dinledğimizden de iyi çıktı... Zamanla yaşadıklarımızı buradan paylaşıp +/- yönlerinin iyice açığa çıkmasına çalışcam. Şimdilik bayi-servis vs. değilim, ticari bi kaygım da yok motoru da satmaya çalışmıyorum.

Derdim alternatiflerin/kargadan başka kuşların olduğunu veya olmadığını, bi yerde markalar mı bize mahkum biz mi onlara bunu yaşayarak görmek. Şimdilik çekişine hayran olduğum bu makinayı belkide seneye satacam-takasa girecem veya buna mecbur olcam veya 2. Zetoru alacaz Allah bilir...

Lafı çok uzattım ama alternatifsiz bi hayat hayat değildir, bi yerde köleliktir!

Erkunt 100 ' ü olan bi arkadaş geçen '200 saate bi gelip 400-500 tl alıp gidiyorlar' dedi. 3 sene boyunca benim gözümde bi yerde HARAÇ bu! Zaten 3000 saat dolsun bi de JD deneyecem diyo arkadaş...

'Yağı kendin al bari bu servislerin yağı da kazıktır' dedim 'kabul etmiyorlar fabrikanın yağı olacakmış' dedi.

Ülen erkunt motor mu üretiyon, yağmı diyecen...

Bakın dostlar Hidromek yaklaşık 150 bin TL olmasına ve traktörden de daha alangirli olmasına rağmen yağını biz alıp servisin yağını istememe hakkımız varken bu erkunt veya başka bu işi yapan hangi marka varsa bunu neresinden uyduruyor dikkatinizi çekmek isterim. Forum sayesinde biraz gözümüz açılsın derim...

Kafanızı şişirdiysem affola, ama aynen içimden geldiğimce yazdım inşallah birilerinin işine yarar.

zaten burda sorun kubota veya zetorun kötül olması degil biz yani ben ve benim gibi düşünenler diyoruz ki bir mal iyide olsa kötüde olsa o malın bayisi servisi ve yedek parçası bulunabilmeli
gönül elbette en iyisini ister
para olsada en iyi traktörü bizlerde alsak
sony örnegini vermişsiniz dogru bir örnek fakat bakış açınız yanlış
neden derseniz tamam sony kaliteli buna lafımız yok fakat türkiye şartlarında alım gücü düşünülürse sony ürünleri pahalı oldugu için birçok yerde satılmaz hatta satan dükkan bile yok bir çok yerde
satan alan olmayınca dogal olarak serviste yok
yoksa sony çok kaliteli çok ucuz sony ürünü çok satan dükkan var da yinede sony servis tamri ci açmıyormu dediigm gibi traktördede durum aynı bir traktörün satıı çoksa kalitelide olsa kalitesizde olsa servisi bayisi yedek parçacısı vs olur ama satılmayan yada az satılan bir traktörse isterse yer uçagı olsun hep sıkıntı olur
kaldıki koç bir tekel oluşturduysa ki dogru oluşturdu
bunun suçlusu koçmu sizce
bence degil
bunun suçlusu beceriksiz hatta aptal traktör firmaları
koç 1 liraya satıyorsa sen 50kuruşa sat koç her ile bayi açıyorsa sen her ilçeye aç koç 2 yıl garanti veriyorsa sen 4 yıl garanti ver
bak bakalım senin traktörün satılıyormu satılmıyormutüm suçu koça atmamak lazım suçlu bence diger traktör firmaları
bir traktör üreityorlar koçun traktöründen pahalı
sen piyasaya yeni girdiysen rekabet edeceksen bunada çözüm bulacaksın yoksa koç tekel olarak kalmaya devam eder
servislerin periyodik bakım ücretleri pahalı ona bende katılıyorum nhde 200-250 lira şaunda artı yol ücretide alıyorlar diger markalardada aynı sorun var fakat bir makina garantiliyse elimi vurmam garanti bitene kadar sonuçta bir arıza olsa adamalr allahtan arıyor garanti kapsamından çıkarmaya
ama enazından bir telefon edip yarım saat sonra ayagımıza getirebiliyoruz bayiyi veya servisi ve öyle bahsedilenler gibi aşırı arıza veya sorun da yaşanan bir marka degil orta seviye bir traktör

Komşumuz Erzurum burdan çok büyük ordan bi örnek; Kubota 8540 1-2 yıl yol üstünde bekledi satılmadı. Hatta biz arayıştayken meliyetine teklif ettiler Bayburt ' ta da tanınsın-girsin diye... 2 sene sonra toplamda bikaç küçük bahçe tipi İspir tarafına, 1-2 tane de Erzincana büyük satıldı yaklaşık. Garibim 8540 ise ta Yozgat ' a mı gitti ne... Yanlış olmasın ama Erzurumda Kubo halen yok sayılır...

Gelelim gene aynı Erzurumda çok yeni-duyulmamış, piyasaya yeni giren Case (Koçun ve NH ' nin hayrına) 10 ' larca satıldı, ta Karsa-Ağrıya kadar...100 ' ü devirmiştir 1 yılda.

Case, NH çok kötü diyemem ama biraz vasat kalır Kubonun yanında, Japonların kötü bişey ürettiğini gören duyan yoktur herhal... gerçi Kubo motorda ÇOK önde diye Traktörde de çok önde olacak diye bişey yok! Traktör sadece motor olmadığı gibi, her zaman traktörün bi bütün olarak ele alınmasından yanayım. Kubonun da Zetorun da TEK elden çıkması tek başına tercih sebebidir, hele Zetorun tam anlamıyla traktör üreticisi olması, mazisi ÇOK önemli...

Şunu diyecem 100 ' ü aşkın Case ' nin (NH ' leri saymıyorum) satıldığı bi yörede 1 tane bile Kubo satılmıyorsa bazı şeyler YANLIŞ gidiyordur orda!

Kubo, Casenin %100 ' de 1 ' i kadar da mı bi makina değil! Demekki kalite biraz elin mecburiyetinden geride kalıyor, birileri pastanın yarısını afiyetle yiyor... Şimdi Case ile diğer firmaların alanı iyice daraldı... Aynı malı farklı isimle-renkle üretmek piyasaya tamamen hakim olacak bi pazarlama hamlesi...

Bu saatten sonra da sadece traktör değil ülkenin tüm mekanizasyon çarpıklığını düzeltmek bi mucize ister... her nekadar boşuna nefes tüketsek de Allah ' tan ümit kesilmez :)

KUBOTAnın merkezini arayın mahrubeniyi hemen gelirler.. yahya abiye ta adanadan servis gönderdiler özel servis yakındaki servisleri istemediginde.. nasıl size servis göndermezler.. marubeni nin sitesine girin telefonları mevcut yada bi mail atın kesin dönüş yaparlar.. uzunca bi süredir servisle işim olmadıgından ve bi problemimde olmadıgından marubeni yetkilileriyle görüşmüyorum bende numarası olan müdür arkadaşımızı tümosan kaptı. yahya bey de tüm müdürlerin telefonları mevcut ona ulaşın size yardımcı olur.. Biz traktör aldık diye elazıg a servis açtırdı kubota 2 traktör için.. kesinlikle japonlar çok ilgili siz merkeze şikayette bulunun en kısa zamanda servis kapınızda olur.

Dün akşam buradaki anlaştıkları NH sevisden geldiler baktılar. Kubo 200 saatte biraz geçiktiler ama bundan sonra düzene girer inşallah...

Yalnız kepçe takıldığı için garanti dışına çıkma durumu vs. olmuş galiba bide hidrolik filtresinin temizlenmesi-değişmesi lazım galiba, NH servisi debriyaj ayarını da bilememiş galiba, yarın tekrar merkezi arayacaz galiba...

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg787366#msg787366 date=1382467231' Alıntı:
Dün akşam buradaki anlaştıkları NH sevisden geldiler baktılar. Kubo 200 saatte biraz geçiktiler ama bundan sonra düzene girer inşallah...

Yalnız kepçe takıldığı için garanti dışına çıkma durumu vs. olmuş galiba bide hidrolik filtresinin temizlenmesi-değişmesi lazım galiba, NH servisi debriyaj ayarını da bilememiş galiba, yarın tekrar merkezi arayacaz galiba...

Sizin bu kooperatifin başını kaşıyacak kadar da tırnağı yok mu? Bizim bölgede de kubo ' nun servisi yok. Satılan kubolar 6-7 tane de oldu. Periyodik bakımdır, yağıdır, suyudur, herkes bir şekilde kendi gemisini götürüyor. Ha garantiden çıkan oldu mu bilmiyorum çünkü daha garanti ile ilgili işi olan olmadı. Daha açıkçası arızalanan olmadı. Hatta 2-3 tanesinin garantisi bile bitti :)

seredes link=topic=68942.msg786232#msg786232 date=1382127811' Alıntı:
o söz de önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zor mu? tvırın ilginç doğrusu...
söylediğimin nesi aksine gitti?
servis ağı oturmuş new holland ferguson john deere erkunt gibi firmalar var iken ülke de çok yeni olan bir markayı almak akıl karı mı?

Bence akıl karı. Neden? Türkiye ' de, müerffeh avrupa ülkelerinde olduğu gibi ortalama traktör ömürleri 7 yıl değildir. Türkiye ' de bir traktör ortalama 20-25 yıl hizmet verir. Ülkemiz şatlarında çalışan bir çiftçi (maalesef) sırf garantisi bitti diye traktör değiştiremez. Dahası sıfır traktör alanların kaçı garanti süresinin sonuna kadar bakımlarını servise yaptırıyor. Çoğumuz ilk 2-3 bakımını yaptırıyor, sonrasında başımızın çaresine bakıyoruz. Öyleyse?

Eğer 20-25 yıl bir traktörü kullanacaksam, benim için sağlamlık, 2 yıllık garanti süresinden çok ama çok daha önemlidir. Yoksa gerisi teferruattır.

Ha parça konusuna gelince. Artık 1990 ' larda değiliz. Garanti kapsamındaki bir malın hangi parçası olursa olsun ihtiyaç halinde size temin edilmek zorunda. Daha da ötesi temin etmesi kanuni olarak zorunluluk. Ha temin etmedi mi? Tüketici mahkemesi diye birşey var. Firmalardan bu kadar korkmayın. Haklıysanız o traktörün parasını (ki bazı durumlarda fazlasını) çatır çatır geri alırsınız.

Bunun dışında da bir konu var ki içler acısı: Mesela bazı firmaların servisi oluyor da ne değişiyor. Mesela Erkunt. Sitede kişisel mesajında 'Erkunt ' un varsa kacancını servisle ortaksın.' yazan Erkunt kullanıcıları oldu. Sayfalar boyunca sorunlarının çözülemediğinden, servise verdikleri fahiş ücretlerden ve pişmanlıklarından bahsettiler.

Kısace bir malın kendi sağlam olsun, varsın servisi zayıf olsun. Sağlam mal sizi zaten servisin eline düşürmez.

sebazios link=topic=68942.msg787438#msg787438 date=1382472019' Alıntı:
Bence akıl karı. Neden? Türkiye ' de, müerffeh avrupa ülkelerinde olduğu gibi ortalama traktör ömürleri 7 yıl değildir. Türkiye ' de bir traktör ortalama 20-25 yıl hizmet verir. Ülkemiz şatlarında çalışan bir çiftçi (maalesef) sırf garantisi bitti diye traktör değiştiremez. Dahası sıfır traktör alanların kaçı garanti süresinin sonuna kadar bakımlarını servise yaptırıyor. Çoğumuz ilk 2-3 bakımını yaptırıyor, sonrasında başımızın çaresine bakıyoruz. Öyleyse?

Eğer 20-25 yıl bir traktörü kullanacaksam, benim için sağlamlık, 2 yıllık garanti süresinden çok ama çok daha önemlidir. Yoksa gerisi teferruattır.

Ha parça konusuna gelince. Artık 1990 ' larda değiliz. Garanti kapsamındaki bir malın hangi parçası olursa olsun ihtiyaç halinde size temin edilmek zorunda. Daha da ötesi temin etmesi kanuni olarak zorunluluk. Ha temin etmedi mi? Tüketici mahkemesi diye birşey var. Firmalardan bu kadar korkmayın. Haklıysanız o traktörün parasını (ki bazı durumlarda fazlasını) çatır çatır geri alırsınız.

Bunun dışında da bir konu var ki içler acısı: Mesela bazı firmaların servisi oluyor da ne değişiyor. Mesela Erkunt. Sitede kişisel mesajında 'Erkunt ' un varsa kacancını servisle ortaksın.' yazan Erkunt kullanıcıları oldu. Sayfalar boyunca sorunlarının çözülemediğinden, servise verdikleri fahiş ücretlerden ve pişmanlıklarından bahsettiler.

Kısace bir malın kendi sağlam olsun, varsın servisi zayıf olsun. Sağlam mal sizi zaten servisin eline düşürmez.
aynen öyle...

sebazios link=topic=68942.msg787438#msg787438 date=1382472019' Alıntı:

söylediklerine kısmen bende katılıyorum fakat şunuda belirtmek isterim
bir mal marka model farketmeksizin ilk üreitmde 2yıl 3 yıl 4 yıl garantili olur burda amaç müşteriden servisin para kazanamsı degildir
tam tersi firmalar zaten bayiye yaptıgı her bakım için traktör ve bakım başına belli bir ücret öder bizlerden her periyodik bakımda alınan 200-250lira dışında da para alıyor yani servisler yoksa o işi zaten yapmazlar 200liraya
şimdi asıl önemli kısma gelelim
bir traktör garantiliyse ve verilen garanti süresi içinde her bakımını serviste yaptırırsan o traktör garantiden çıkmaz servis sana hangi şartlarda neler yaparsan garantiden çıkacagını azda olsa anlatır
ve burda traktrün kalitesinden ziyade olası bir tek nik fabrikasyon hata karşısında müşterinin korunması amaçlanmıştır bu tür fabrikasyon hataları eb kaliteli dediigmzi markalarında başına gelebilir garanti süresi içinde yani 2-3 yıl içinde zaten böyle bir sorun varsa ortaya çıkar ve dogal olarak garanti kapsamına girer sorun yoksa zaten yagını filtresini degişir bikaç yeri kontrol eder sadece
dünyaca ünlü bir çok marka defalarca piyasa sürdükleri otomobilleri toplatmadımı yada bazı trakör markaları traktörleri servislere yönlendirip garanti kapsamında bazı parça degişiklikleri yapmadımı
işte bu ve buna benzer sorunlardan dolayı magdur olmamak adına garanti süresi içinde servisi bırakmama taraftarıyım

YAVUZ_13 link=topic=68942.msg787451#msg787451 date=1382473805' Alıntı:
söylediklerine kısmen bende katılıyorum fakat şunuda belirtmek isterim
bir mal marka model farketmeksizin ilk üreitmde 2yıl 3 yıl 4 yıl garantili olur burda amaç müşteriden servisin para kazanamsı degildir
tam tersi firmalar zaten bayiye yaptıgı her bakım için traktör ve bakım başına belli bir ücret öder bizlerden her periyodik bakımda alınan 200-250lira dışında da para alıyor yani servisler yoksa o işi zaten yapmazlar 200liraya
şimdi asıl önemli kısma gelelim
bir traktör garantiliyse ve verilen garanti süresi içinde her bakımını serviste yaptırırsan o traktör garantiden çıkmaz servis sana hangi şartlarda neler yaparsan garantiden çıkacagını azda olsa anlatır
ve burda traktrün kalitesinden ziyade olası bir tek nik fabrikasyon hata karşısında müşterinin korunması amaçlanmıştır bu tür fabrikasyon hataları eb kaliteli dediigmzi markalarında başına gelebilir garanti süresi içinde yani 2-3 yıl içinde zaten böyle bir sorun varsa ortaya çıkar ve dogal olarak garanti kapsamına girer sorun yoksa zaten yagını filtresini degişir bikaç yeri kontrol eder sadece
dünyaca ünlü bir çok marka defalarca piyasa sürdükleri otomobilleri toplatmadımı yada bazı trakör markaları traktörleri servislere yönlendirip garanti kapsamında bazı parça degişiklikleri yapmadımı
işte bu ve buna benzer sorunlardan dolayı magdur olmamak adına garanti süresi içinde servisi bırakmama taraftarıyım

Garanti süresi boyunca servisin bırakılmaması ile ilgili düşüncelerine harfiyen katılıyorum. Aslında ikimiz de aynı şeyin farklı yanlarını tarif ediyoruz.

Benim senden faklı tek düşüncem, servis bolluğu, bir traktör alımında dikkate alınacaklar listesinde (en azından benim düşünceme göre) listenin sonlarında yer alıyor.

Mesela 1998 senesinde sıfır MF 398 aldık. Ama gel gelelim ilçemizde MF servisi yok. Peki biz ne yaptık. Servis olmadığı için tüm bakımları olması gereken zaman ve şekillerde ama 'kendimiz' tarafından yapıldı. Çok şükür hiç sorun yaşamadık ve uzun yıllar o traktörü sorunsuz kullandık. Daha ilk bakımda traktör garantiden çıktı ama 8 sene anahtar vurulmadan kullanıldı. Yaptığımız hata mı? Hata. Ama ayıplı, kalitesiz ve kötü bir mal alıp servisten çıkmamaktansa, bizim yaptığımızı yeğelerim.

sebazios link=topic=68942.msg787459#msg787459 date=1382475363' Alıntı:
Garanti süresi boyunca servisin bırakılmaması ile ilgili düşüncelerine harfiyen katılıyorum. Aslında ikimiz de aynı şeyin farklı yanlarını tarif ediyoruz.

Benim senden faklı tek düşüncem, servis bolluğu, bir traktör alımında dikkate alınacaklar listesinde (en azından benim düşünceme göre) listenin sonlarında yer alıyor.

Mesela 1998 senesinde sıfır MF 398 aldık. Ama gel gelelim ilçemizde MF servisi yok. Peki biz ne yaptık. Servis olmadığı için tüm bakımları olması gereken zaman ve şekillerde ama 'kendimiz' tarafından yapıldı. Çok şükür hiç sorun yaşamadık ve uzun yıllar o traktörü sorunsuz kullandık. Daha ilk bakımda traktör garantiden çıktı ama 8 sene anahtar vurulmadan kullanıldı. Yaptığımız hata mı? Hata. Ama ayıplı, kalitesiz ve kötü bir mal alıp servisten çıkmamaktansa, bizim yaptığımızı yeğelerim.

elbette keşke hiç arıza olmasa gönlümüz buyönde ama malesef kul yapısı oluyor bazen can sıkıcı durumlar her markada
servis konusunda küçük bir tiyo vereyim
servise gidip boşa para vermek istemeyip daha ucuza yag ve filtre vs leri kendi degişmek isteyen arkadaşlar şunu yapabilir bayi veya servisle muhabbetleri varsa bakım kupunlarını servise teslim edip onların belirli zamanlarda kuponları doldurmaları ve bakımları kendinizin yapacagınızı söyleyin eger bir miktar samimiyetiniz varsa seve seve kabul ediyorlar beleş para kazanacakları için
böyle ce hem garanti kapsamından çıkmıyor hemde daha ucuza bakım yapmış oluyoruz