Massey Ferguson 6714 S dyna-6 kullanıcı yorumları

MF 6714S , traktör ağırlığı 8 küsür ton geliyor,
Eşit ağırlıktaki modelleri kıyaslasak daha iyi olur veya yakın donatıdaki modelleri kıyaslamalıyız.
TR6 vitesleri, 8 + 8 tam otomatik kullanabiliyor.
Tam otomatik Dyna^8 diyebiliriz.
Konuyi acan arkadaş bu iki modeli karşilaştirin dedigi icin dedim tr6 da 8+8 olsa bence bir şeye yaramaz cunki nadas vitesleri az 7 ile 8 arasinda 9 var ileri itmen gerekiyor td deki 2 inin 3 ile 2 nin 4 u arasinda 3un 1 olmasi gibi durup kolu ileri atmak gerekiyor. Ama dyna 6 da cok daha fazla secenek oluyor ve durup kolu ileriye atma derdi diye bir şey yok nh in bu karşilaştirmada tek guclu yani f/p olmasi başka hic bir teknolojide janzimanda vs vs bir ustunluğu yok ama kullanimda ne olur bilemem tabi ama 2 3 kisi ile konuştum hepsi 6700 tavsiye ediyor. Nh tr6 si guc olarak teknoloji olarak degıl 5700s ile 6700s arasinda bir modeldir bence

Konuyi acan arkadaş bu iki modeli karşilaştirin dedigi icin dedim tr6 da 8+8 olsa bence bir şeye yaramaz cunki nadas vitesleri az 7 ile 8 arasinda 9 var ileri itmen gerekiyor td deki 2 inin 3 ile 2 nin 4 u arasinda 3un 1 olmasi gibi durup kolu ileri atmak gerekiyor. Ama dyna 6 da cok daha fazla secenek oluyor ve durup kolu ileriye atma derdi diye bir şey yok nh in bu karşilaştirmada tek guclu yani f/p olmasi başka hic bir teknolojide janzimanda vs vs bir ustunluğu yok ama kullanimda ne olur bilemem tabi ama 2 3 kisi ile konuştum hepsi 6700 tavsiye ediyor. Nh tr6 si guc olarak teknoloji olarak degıl 5700s ile 6700s arasinda bir modeldir bence
TR6 nın pulluk vitesi , max pull gear , max çekim vitesi , 6. vitestir. Tarlaya göre 7. viteste kullanılabilir.
Lastik ve pulluk seçimi hatalı yapıldıysa dediğiniz viteslere yönelim olmuş olabilir.
Dik rotovatör için 4. vites tercih edilir.

TR6 nın pulluk vitesi , max pull gear , max çekim vitesi , 6. vitestir. Tarlaya göre 7. viteste kullanılabilir.
Lastik ve pulluk seçimi hatalı yapıldıysa dediğiniz viteslere yönelim olmuş olabilir.
Dik rotovatör için 4. vites tercih edilir.
6. Vites dişlisinin ne gibi farklılığı var 8. Vitese kadar inilti sesli 9 da inlemiyor traktör

Akıllı traktör, tarlada sürüm yapacağını anlıyor , ek güç üretimini devreye alır.
JXC seride takviye 4. viteste aynı ses var ve çeki gücünün değiştiği hissedilir.
Deutz 4065 e de aynı jxc gibi takviye viteslerde uğulduyor düz 1 in yavaşı 5takviden hızlı traktör düz 1 le daha rahat ve seri gidiyor pullukta

MF 6714S , traktör ağırlığı 8 küsür ton geliyor,
Eşit ağırlıktaki modelleri kıyaslasak daha iyi olur veya yakın donatıdaki modelleri kıyaslamalıyız.
TR6 vitesleri, 8 + 8 tam otomatik kullanabiliyor.
Tam otomatik Dyna^8 diyebiliriz.

Bu mesajınızdan çekiş konusunu kıyaslamaya bile gerek yok sonucunu çıkarabilir miyim?
mf 5455 in 5-14" pulluğu 6.5 km hızla çektiği yerde 6714 S 6-14" pulluğu 7.5 km hızla rahatça götürebilirse benim kafamda sonuç büyük oranda şekillenir.

Deutz 4065 e de aynı jxc gibi takviye viteslerde uğulduyor düz 1 in yavaşı 5takviden hızlı traktör düz 1 le daha rahat ve seri gidiyor pullukta
Bu sesler olağan karşılanması gerekiyor, ses değişikliği sayesinde motorun daha sağlıklı çalıştığı anlaşılır.

Bu mesajınızdan çekiş konusunu kıyaslamaya bile gerek yok sonucunu çıkarabilir miyim?
mf 5455 in 5-14" pulluğu 6.5 km hızla çektiği yerde 6714 S 6-14" pulluğu 7.5 km hızla rahatça götürebilirse benim kafamda sonuç büyük oranda şekillenir.
Çekiş konusunu kuru, tav ve yaş zemine göre kıyaslamamızda fayda var.
Pulluk sürüm hızı tercihi dizayn tercihidir.
Toplam işlenen alanda, motor yük dengeleme devirlerinde çalışıldığında sonuca bakmamız gerekiyor.
Akselerasyon olarak ne veriyor, buda kullanan kişinin tercihidir.
Güç olarak daha iyi olan dizayn da tercih edebiliriz, konfor olarak daha iyi olan dizayn da tercih edebiliriz.

Bana kalirsa madem 6700s den şüphe duyuluyorsa
Hocam benim düşuncem eğerki kuru tarim yapiyorsan git direk 6700 serisi al eğerki lahana celtik gibi yaş zemine giriceksen git tr6 al paranin bir kismida cebinde kalsin nh larin islakta daha iyi cektigini ben biliyorum defalarcada şahit oldum.ama kuru toprakta isin varsa düşunmeden mf almalisin

Bana kalirsa madem 6700s den şüphe duyuluyorsa
Hocam benim düşuncem eğerki kuru tarim yapiyorsan git direk 6700 serisi al eğerki lahana celtik gibi yaş zemine giriceksen git tr6 al paranin bir kismida cebinde kalsin nh larin islakta daha iyi cektigini ben biliyorum defalarcada şahit oldum.ama kuru toprakta isin varsa düşunmeden mf almalisin

Kısa vadede almaya cesaret edemiyorum. Orta vadede hiçbir şeyi umursamaz MF alırım tipi yeter bu işin fanatik yönü.Islak zeminle işimiz yok zaten yağmur bile doğru düzgün yağmıyor memlekete. Ben Mf kullanıcısı olduğum için özellikle New Holland kullanıcıları dostlarım tarafından tatlı bir saldırıya maruz kalıyorum.Mf bölge müdürüymüşüm gibi muamele görüyorum. 6714 e sempatim olduğunu bildiklerinden bizim tr6 ondan iyi deyip duruyorlar. Bunu deneyimleriyle anlatabilecek pek kimseye rastlamadım. Bir de buradan deneyeyim dedim belki net bir fikre sahip olurum diye ama henüz netleştiremedim. Umarım bilgisi olan arkadaşlar bizi de bilgilendirir.

6714 olmasa da 6614 - Tr6.140 kıyaslaması yapabilecek 50 li yaşlarda bir büyüğüme bugün çarşıda rastladım şükür. Ailesinde her iki traktörün de olduğunu ve pancar yeri hazırlamada 5 16" ünlü pullukla kullandıklarını söyledi. Akşama kadar çalışmalarda pulluk ve nakliye işinde tr6 nın yakıt olarak 14 ten bariz müsrif olduğunu söyledi. Çekiş konusunda tarlada denk yolda pancar nakliyesinde 14 ün çekişte çok farklı olduğunu belirtti.Birbirine alternatif olmayacağını söyledi. Söylediklerini aynen ilettim. Umarım şahsen kullananlar da yorum yapar ve konuyu merak edenlere yardımcı olurlar.

Tr6nın şanzımanı dyna6yı geçtim dyna4le bile kıyaslanacak şanzıman değil. Ek güç üretimi kuyruk milinde bile devamlı verilmez, verilir çekilir. Onuda beygirden saymayın
Bizim bölgedeki tr6 kullanıcıları toz kondurmuyordu makinalarına. Ben de acaba aslı var mı diye bi araştırıyım dedim ama her ikisini de kullanan birisine rastlayınca kafamda olayı bitirdim.Yine de kullananlar yorum yaptıkça daha gerçekçi bir sonuç ortaya çıkacaktır.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
Ben de çok merak ediyorum.

Bu konuda @Ethem ertürk ve @bartu görüşlerini paylaşırsa çok faydalı olur.
6714 TR6140 tan 27 cm daha uzun şase ye sahip, güç olarak NH maksimum gücü 140 MF nin minimum gücü 140 HP, TR 6 140 16 vites MF 6714 daym 6 24 vites
Bu 2 traktör arasındaki fark fiyatında da belli zaten.

6714 TR6140 tan 27 cm daha uzun şase ye sahip, güç olarak NH maksimum gücü 140 MF nin minimum gücü 140 HP, TR 6 140 16 vites MF 6714 daym 6 24 vites
6714S, TR6 140 ile zaten kıyaslanmaz.
Traktör yazılımla 170 hp , 800 n.m. tork civarlarına geliyor.
Traktör ağırlık ve ebat olarakta çok farklı duruyor.
Maxxum 135 CVX ile kıyaslamak gerekir.

6714 S , biraz yaş bölgeye geçince kaz ayağında motorun kesilme huyu var.
7614 , kuru zeminlerde sıra başlarında kesilme huyu var.
TR6 140 , atiklik olarak 6714S modelden daha iyidir.
Kumsal tarlada 6714S , yakıt olarak TR6. 140 modelden daha iyidir.
Yağışlı iklim kuşağında olduğumuzdan batak zeminde tercihimiz TR6 oluyor.
6716 S model ağırlık olarak 7716S model gibi olmadığından kumsalda 7716S model tercih edildi.
Puma 165 , çeki gücü olarak MF7720 ile denk olabilir.
MF 7615 modelin powermix leri ise öyle aman aman nitelik göstermiyor.

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln
Bu traktörün yazılım ayarı nh'ler jd'ler case'ler gibi gazladıkça gaz yemeye ayarlı değil
Daha çok yakıt ekonomisine yönelik yazılım ayarı yapılmış.6700 serisi 1300 gazla Max tork üretmeye başlıyor, 1700 1800 devirden sonra kesmeye başlıyor
Trakya bandırma gönen gibi çamurlu arazilerde hem yazılım ayarından dolayı hem de ağırlığından dolayı dezavantajı var.lahana, pırasa, çeltik gibi çamur ve bataklık arazilerde pek uygun bir traktör olduğunu düşünmüyorum
Ben bu traktörün aynısını Orta Anadolu'da kullanıyorum ve muazzam derecede memnunum
Yakıt ekonomisi olarak bu traktörün emsali yok, hatta bırakın kendi sınıfındaki rakiplerini,
pulluk, rotovatör, patlatma, çizel dahil tüm toprak ekipmanlarında deneme yaptım td110D'den bile az yakıyor
Uygun ekipman kullanmak önemli tabi
Pullukta td110 4lü düz 14inç aynalı, MF 5Lİ dönerli 16 inç aynalı kullanıyorum
Rotovatör c bıçak hisarlar td 265cm, MF 400CM kullanıyorum
çizel td110'da 9lu yaylı özdemir, MF 11li matris tip ile işçilik yapıyorum.hepsinde de daha az yakıyor
MF 6714s'nin konfor olarak tek emsali yeni jd 6000 serisi
Teknoloji olarak da tek emsali jd yeni 6000 serisi
Şanzıman ve shutlle kalitesi olarak emsali olduğunu düşünmüyorum
İkinci el piyasası olarak değerini en iyi koruyan traktör bence Avrupa MF serileri
Servis kalitesi olarak da muazzam. benim bulunduğum şehirle mi alakalı yoksa tüm Türkiye'de aynı durum mu var bilmiyorum.servisin ön kapısından giriyorum arka kapıdan çıkmadan tüm şikayetlerime çözüm sunmuş oluyorlar.kaç tane sıfır traktöre bindik böyle servis hizmeti görmedik.
Her çiftçinin, her arazinin farklı ihtiyaçları var
Mal alırken kötü özelliği görüp önyargılı olmak yerine, her açıdan düşünmek lazım.
Bu traktör ayağı ağır bir traktör ama bu kusurunun yanında çokça avantajı olan bir traktör
6700 ayağı ağır traktör eyvallah da
Yahu arkadaş 150 beygir makine kesilse ne olur kesilmese ne olur
1400 devirle 11li çizel çekiyorum, 4metre alabora çalıştırıyorum.1400 devirle pancar yerine çizel çeken traktör varsa söyleyin bilelim
IMG_20220410_113029.jpg
Resimde gördüğünüz geçen sene pancar yeri sürümünden kalan izler.1400 gazla hem mazotu koklayıp hem 50 cm pancar anızı patlatan traktör varsa onu söyleyin
Ben epeyce gözlem yaparak bu makinede karar kıldım.
Konfor, yakıt, sağlamlık, servis hizmeti, teknolojik üstünlük ve ikinci el değeri açısından değerlendirmeler yaptım
Tr 6 serisi, case maxxum serisi, yeni jd 6000 serisi MF 5S serisi ve MF6700S serisi arasından eleyerek geldim
En son jd 6120m ve mf 6714s arasında kaldım
Ankara'da 2020 model hem jd6120m ve hem de MF6714s sahibi bir dostumun tavsiyesi üzerine 6714s'te karar kıldım
Cnh traktörlerinin bu traktöre göre tek üstün yanı ayağı tetik olması.bu devirde mazot alıp başını gitmişken 1 saat fazla çalışıp az mazot yakmayı tercih ederim
Sadece ayağı tetik diye tr6140 bundan iyidir demek biraz boş yorum olarak kalıyor.
Ayağı tetik diye cnh almak isteyen alır, herkesin tek kriteri komşunun traktörünü pullukta basmak değil.canı isteyen gitsin NH alsın ben kullandığım malın avantajlarını ve dezavantajlarını yazdım

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Bu denemede Nh bayisi oradaymış.Ne kadar objektif olur ona göre düşünelim😉 Bana göre yok hükmündedir.
Abi hem newholland hem massey ferguson bayisi orda diyo hatta medet bey diyo massey bayisine. Benim görüşüm şu, iki traktöre binmedim bunu belirtiyim öncelikle. Nh nominal 132beygir 610 Nm tork Mf nominal 140 beygir 690 Nm tork. Başka bişeye bakmadan bu değerlere bakınca iki traktörde çizi içindeyken Mf nin Nh ye toz yutturmasi lazım sonuçta bi yarış halindeler videolarda gittiği kadar basıyolar ama tr6 6714 ün peşinden gayet normal geride kalmadan gidiyo bide bu mf nin daha iyi olduğu kuru zeminde bu şekilde. Mf konfor olarak daha iyidir bu belli zaten yeni üretim, Nh ise 6000 serisinin makyajlanmisi denebilir. Şuanda piyasada olan Tr6 140 S modeli ise tr 6 140 ın yeni versiyonu daha uzun tutunmasi daha iyi. Son olarak toparlayacak olursam motor hacimlerinide göz önünde bulundurursak Mf 4.9 Nh 4.5 litre bu aradaki fatka göre Tr6 baya iyi gitmiş mf nin peşine. Bide yakıt olarak denemek gerekir tabi bu iki makineyi.

Bence traktör tercihinde önemli olan makinenin hangi amaca hizmet edeceğidir. Misal Edirne İpsala’da geniş sahalarda çeltik ekimi yapan büyük firmaların hiçbirinde Massey filosu görmedim. Genel tercihler New Holland, John Deere ve Kubata şeklinde oluşur.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca