Nohut ekilecek tarla sürümü

Sonbaharda Pullukla derince sür, bahar ayında da kazayağ ile ı ikileme yap ve sonrada mibzerle ek bir şey olmaz. Sonbaharda Patlatma da çekebilirsin. Patlatma çekeceksen bahar ayında Çizel ile ikileme yap sonra ek önemli olan burada tarlanın tavını yakalamak.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Bizdede benzer sıkıntılar var
Bahara ayçiçek ekilecek yerler pulluk ilemi cizel ilemi yapsak
Toprak kuru şimdi pulluk pek islemiyor bizde
Çizel ile olabilir ama cizel ile otları öldürmeyiz bizde birde cizel ile sürülen yer pulluğa göre daha çabuk oturuşuyor sıkışıyor sonradan
Şimdi Çiçek yerlerine arpa ektim pulluk tercih etmedim goble tiller ile hazırlayıp ektik
Ama arpa yerlerine çiçek ekecegiz bahara şu an büyük pulluk ile sürmek istiyorum , tav uygun olsa sürerim sonra kışın uygun tavda cizel çekeriz ama tav kuru şu an

Çizel ile olabilir ama cizel ile otları öldürmeyiz bizde birde cizel ile sürülen yer pulluğa göre daha çabuk oturuşuyor sıkışıyor sonradan
Şimdi Çiçek yerlerine arpa ektim pulluk tercih etmedim goble tiller ile hazırlayıp ektik
Ama arpa yerlerine çiçek ekecegiz bahara şu an büyük pulluk ile sürmek istiyorum , tav uygun olsa sürerim sonra kışın uygun tavda cizel çekeriz ama tav kuru şu an
Çizel veya pulluk verime hangisi faydası olur nohut ta tavda bir çizel sonbaharda birde nohudu ekmeden önce cizel arkadanda merdanesiyle sonra ekelm nohutu yada yukarda arkadasımızın dediği gibi sonbaharda pulluk la derin sürüm ekecek zaman kazaya mibzerle ek mi iyi olur çizelle sürüm mazot tan tasarruf olur tarla derelenmez düz kalır artı bunlar

Çizel veya pulluk verime hangisi faydası olur nohut ta tavda bir çizel sonbaharda birde nohudu ekmeden önce cizel arkadanda merdanesiyle sonra ekelm nohutu yada yukarda arkadasımızın dediği gibi sonbaharda pulluk la derin sürüm ekecek zaman kazaya mibzerle ek mi iyi olur çizelle sürüm mazot tan tasarruf olur tarla derelenmez düz kalır artı bunlar
Tabi yöresel farklar olablir
Ben şimdi sonbaharda derin büyük pulluk ile sürümü tercih ederim , bahara yazlık ekilecek yere
Artıları yüzeydeki bitki artiklari toprağın altina alnir ve yaza kadar çürür gübre olur
Yanmış güneş görmüş alt üst olur
Istenmeyen otlanmayı önler
Benim tecrübem bu ve bunun gibi sebeplerden verime kesilikle faydasi olur şimdi pulluk ile sürmek
Bahara dogru ikinci sürüm cizel tiller gibi alet ile yapılır cevirmeden tavi kaçırmadan hem toprak düzlenir tesfiye olur o zaman
Cizel ekonomik olabilir ama pulluk isin hakkini verir
Tabi bu saydıklarım bahara yazlik ekilecek yerleri şimdi sonbaharda sürmekle ilgili

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Sür gitsin ismail abi motor zorlanır ama biraz toprak havalansın, ekime ne kaldı şurda güneş yüzü görsün kesekler erir yağmurlarla, tumosan yapar bu işi [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Sür gitsin ismail abi motor zorlanır ama biraz toprak havalansın, ekime ne kaldı şurda güneş yüzü görsün kesekler erir yağmurlarla, tumosan yapar bu işi [emoji4]
Mahmut yağmur yağar diye umudumuz var
Iyi yerlerden biraz sürdük çok mozot yaniyor bıraktık
Arpaları zaten ayçiçek yerlerine goble tiller gibi ekipman ile hazirlayip ektik
Bahara ayçiçek ekecegimiz yerleri dedigin gibi derin derin surebilsek erkenden iyi olacak ama bekliyoruz[emoji4]

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı