Numune Alımında Yaşanılan Sıkıntılar

Arkadaşlar bu sene ayçiçeği özelinde tüccar,fabrika ve çiftçi birliklerinde bile birçok kişiden analiz değerlerinin düşük çıkartılarak düşük fiyata ürün sattılarını duydum. Ben de bundan zarar gören birisiyim. Herkeste bunu bir kabulleniş var. Hepsi aynı, hepsi biraz az biraz fazla çalıyorlar diyor insanlar. Bunu düzeltebilmek adına bu sıkıntıları yetkilelere iletmemiz ve onlara baskı kurmamız gerekiyor.
Sizden ricam hangi ürün olursa olsun fiyatı belirleyen en temel unsur olan analiz için numune alımda yaşadığınız sıkıntıları buraya yazmanız.
Benim gördüğüm ve karşılaştığım en büyük sıkıntı römork veya kamyon kasasından numuneyi ürünün en pis yeri olan kenar ve köşelerden alınması. Bu sayede fiyata etki eden yağ, protein,gluten, rutubet değerleri uygunsuz gösteriliyor ve yabancı maddeden fire oranı arttırılarak kalite değeri düşük gösteriliyor.
Ben bu sene ayçiçeğinde tekirdağ önder çiftçinin adına ürün topladığı rekayla sorun yaşadım. Kamyon kasasına yemin ederim sürtürerek (en pis yerinden) numune aldılar. Cins aynı,eken biçen makina aynı, aynı toprak yapısı, bizim daha fazla gübrelememiz ve bakımımız var, amcamın aynı tarla yan parseli tarım kredi kooperatifinde 45 yağ geldi bizimki 40 yağ geldi.
Firma ismi de verin herkes yapanlardan uzak dursun.

Analiz cihazlarının ve kantarların kalibre edildiğini hiç duydunuz mu? Ben duymadım
Doğru bir konuya parmak bastınız. Kalibrasyon kontrolü önemli. Bunun yanında çoğu numune sahibi yokken analiz ediliyor. Değişmediğini bilmiyoruz. İtiraz mekanızması olmalı. Numunenin belli bir süre bunun için saklanması lazım. Bunlar aklıma gelenler.

Bu yıl numune işleminde gerçekten çok çelişkili sonuçlar çıktı. Bir çok kişi ile [emoji769] ilişkiler bozuldu. Bir çok arkadaşımız mağduriyet yaşadı. Ayni arabadan alınan 3 farklı numune sonucu farklı çıktı. Tabi bağımsız olarak ölçen kişinin sonucu en yüksek çıktı. Ayni sorunlar yağlı tohumlarda bile yaşandığını duydum. Bende ayçiçeğinin tamamını tüccara sattım piyasada güvenilir bir abi yağ oranı 45.8 çıktı. Pioneer 130 ikinci parti Eurolis ve pioneer 130 karışıktı 44.7 civarı geldi. Soyludan 5 kuruş daha ucuzdu belki ama para garanti ve yağ sonucu çıktığı gibi peşin para olduğu için yinede bu abiyi seçmiştim. Soylu tarım a da önceki yıllarda buğday satmıştım. Kantardan sonra parayı hesaba geçmişti.

Ayçiçeği ve Buğday da olduğu gibi Şeker Pancarındada aynı sıkıntılar var.
Hemde daha fazla. Polardan çalıyorlar Fiyattan Gidiyor, Fireden Çalıyorlar Tonajdan gidiyor.
Aynı Tarla, Aynı silodan Konya Ereğli Şeker fabrikasına pancar gönderdim. Hemde Maus yüklemesi pancar, Bir gün öncesi giden 5 kamyonun Poları 17 küsür 16 küsür, Firesi 6,5 ile 7 arası gelirken, Birgün sonra giden 15 kamyonun Poları 15 küsür Fireside 7 buçuk 8 buçuk bandında seyretti.
Mısırdada durum bundan farklı değil.
6 değişik Tüccarın Makinasında Nem 6 değişik rakam çıkıyor.
Mısırda her nem 20 lira, pancarda her polar yaklaşık 19 lir, Ayçiçeğinde Her yağ 50 lira.
Tarımdaki Vurgunu varın siz hesaplayın.
Yazık oluyor emeklerimize.‼️‼️‼️😡