Organik Yumurta Tavuğu için Doğal Yemlik Tohum Önerileri

Merhabalar, içerisinde yaklaşık 10 yaşında meyve ağaçlarının da bulunduğu 22 dönümlük bahçemde kendi ihtiyacımı karşılamak için yumurta tavuğu yetiştirmeyi hedefliyorum. Bu konuda öneri ve görüşlerinize başvurmak isterim. Kısa bilgilerle projeden bahsetmeden önce yumurtaları mümkün olduğunda doğal yöntemlerle elde etmek istediğimi vurgulayayım. Forumda arama yapmama karşın gerçek anlamda doğal yumurta elde edebilmek için yapılması gereken işlemler ve özellikle yem konusunda ayrıntılı bir bilgiye ulaşamadım. Çiftçilikle ilgili deneyimim oldukça az, yalnızca 7-8 yıldır kendi ihtiyacım için meyve ağaçlarının bakımını, sulamasını vs. yapıyorum.

Proje özeti:
Kümes: 8 m2 kapalı, folluk bölmesi bulunan osb ve 5x5 keresteden inşa edilmiş kapalı alan ve bu alanı çevreleyen yaklaşık 70 m2'lik 5x10 keresteden inşa edilmiş tel örgüyle çevrili gezinti bölmesinden oluşmakta. Gezinti bölmesinin yarısı ondulin çatı ile üzeri örtülmüş vaziyette.
Tavuk: 30 adet 17 haftalık Atak-s tavuk, 3 adet horoz
Yem:Bahçeye ekilecek buğday, mısır, yonca, sebze, yeşillik vb. ilaçsız ve gdosuz ürünlerden uygun rasyoyla sağlanacak.
Bahçe: yaklaşık 400 adet meyve ağacı bulunan, sulama,elektrik vb. imkanları hazır halde tarım faaliyeti yürütülmemiş ve ilaç kullanılmayan 22 dönümlük arazidir.

Sorularıma gelecek olursak:
1. Yem konusu: Paketli hazır yem kullanmayacağım, dışarıdan ürün de almayı düşünmüyorum, ilaçsız ve gdosuz tohumla elde edilmiş ürün bulabileceğimi, bulsam bile emin olabileceğimi düşünmüyorum. Brokoli, havuç, yeşillik vs gibi başka sebze ve ürünleri taze olarak ve hali hazırda bahçede bulunan meyve ağaçlarından elde etmiş olduğum ürünleri kurutup yem olarak değerlendirmeyi düşünüyorum Bunun yanı sıra, ana yem maddesi olarak bahçedeki boş alanlara yonca, buğday, mısır vb. ürünleri ekerek kendim yetiştirmek, daha sonra uygun ekipmanlarla kırıp, karıştırarak bir yem karışımı elde etmek istiyorum. Bunun için gdo'suz tohumları nereden temin edebilirim? Örneğin yerli ve genetiğiyle oynanmamış buğday tohumu nereden temin edilebilir? Ayrıca bu ürünler dışında tavukların ihtiyacı olan mineral vs için ne gibi ek doğal ürünleri bu karışıma dahil etmem gerekir?
2. Bakım: tavuk biti için kimyasal ilaçlar yerine daha doğal yöntemlerle (örn limon, portakal gibi asitli meyve kabuklarından elde edilen özlerin sirke ve suyla karıştırılması gibi)koruyucu işlemleri tercih etmek istiyorum. Bu konu hakkında çok fazla bilgiye erişemedim, yurt dışı kaynaklı sitelerde bazı tarifler var fakat emin olamadım. Kimyasala alternatif bir ilaç tarifi bilen var mıdır?
3. Kış dönemi: Kışın bulunduğum bölgede sıcaklıkların eksi değerlere düşmesi nedeniyle kapalı alana bir ısıtma sistemi kuracağım. Bunun için karbon içerikli ve güneş panelinden aldığı enerjiyle ısı yayan termostatlı panelleri kullanmayı düşünüyorum. Bu teknik hakkında fikri olan var mıdır? eksileri, artıları ne olur?
4. Altlık: Meyve ağaçlarının budanan dallarından elde edeceğim talaşı kapalı alanda altlık olarak kullanmamın bir sakıncası olur mu?

Son bir not olarak, bahçede bulunduğum günün 7-8 saati boyunca tavukları tel örgülü gezinti alanının dışına salarak bahçedeki doğal ot, yeşillik, ağaç diplerindeki meyve kuruları, börtü, böcek vs ile beslenmelerini ve gezinmelerini sağlayacağım. gün sonunda bahçeyi terkederken de tel örgülü gezinti bölmesine geri kapatacağım. Dolayısıyla besin ihtiyaçlarının bir kısmını bu gezinti esnasında karşılayacaklarını ümit ediyorum, yine de özellikle serbest gezinti imkanının daha az olacağı kış ayları için ek bir karma yeme ihtiyaç duyacağım.

Şimdilik kafamdaki sorular aşağı yukarı bu şekilde, şimdiden ilgilenen, cevap yazan, fikir belirten herkese teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

Ekebileceginiz herhangi bir buğday,yonca tohumu gdolu değildir.Herhangi bir yemciden alacağınız iri daneli buğdayı ekebilirsiniz.Yonca ve mısırı ise zirai bayiden temin edin.Kesinlikle gdo lu değildir.Sosyal medya ve haber kanallarının yanlış bilgilendirmesinden böyle düşünülüyor.Bunlara alternatif olarak bezelyede yetistirebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Zato1910